PSU'dan ses geliyor ve çalışmıyor

fatih3432

Femtopat
Daha fazla  
Gecenlerde de bir konu acmistim kasada kirmizi ışık yaniyordu. Kasa pinlerini çıksrıp taktım şimdi o kırmızı ışıkta yanmıyor ama PC yine çalışmıyor. Ve PSU'dan tiz bir ses geliyor.

Gecenlerde de bir konu acmistim kasada kirmizi ışık yaniyordu. Kasa pinlerini çıksrıp taktım şimdi o kırmızı ışıkta yanmıyor ama PC yine çalışmıyor. Ve PSU'dan tiz bir ses geliyor.
Hocam umarım ki sadece PSU bozulmuştur. PSU'yu anakartsız çalıştırmayı deneyebilirsin. Ancak bu riskli bir deneme PSU bozulabilir ama yine denemek istiyorum dersen. Bu videodan yapılışına bakabilirsin. Şunu söyleyeyim eğer PSU'yu anakartsız çalışırsa geçmiş olsun anakart gitmiş demektir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam umarım ki sadece PSU bozulmuştur. PSU'yu anakartsız çalıştırmayı deneyebilirsin. Ancak bu riskli bir deneme PSU bozulabilir ama yine denemek istiyorum dersen. Bu videodan yapılışına bakabilirsin. Şunu söyleyeyim eğer PSU'yu anakartsız çalışırsa geçmiş olsun anakart gitmiş demektir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Büyük ihtimalle PSU bozulmuştur hocam çünkü pek kaliteli bir marka değil kendisi Cougar MX 410 mesh kasayla birlikte gelen PSU keşke zamanında düzgün bir kasa seçseydim sağlık olsun.

Hocam PSU anakartsız calıştı ama kasanın içindeyken denedim bunu ve kasanın ışıkları da yandı yani kasanın ışıklarının yanmasını sağlayan kablolarda anakarta bağlı değil mi? Sorun başka bir şeyde olabilir mi?

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle PSU bozulmuştur hocam çünkü pek kaliteli bir marka değil kendisi Cougar MX 410 mesh kasayla birlikte gelen PSU keşke zamanında düzgün bir kasa seçseydim sağlık olsun.

Hocam PSU anakartsız calıştı ama kasanın içindeyken denedim bunu ve kasanın ışıkları da yandı yani kasanın ışıklarının yanmasını sağlayan kablolarda anakarta bağlı değil mi? Sorun başka bir şeyde olabilir mi?
Kasanın kasanın fanının ışığı mı demek istediniz? Hocam kafam çok karıştı., video yada resim falan atabilir misiniz? Belki de anakart sadece kendini korumaya almıştır.

Hocam birde PSU çalışmıyor derken ne demek istediniz? Fanı mı dönmüyor anlamında mı? Hocam büyük ihtimalle anakart kendini korumaya almıştır. Siz eğer elektriği kesmeden anakart ile ilgili bağlantıları değiştirirseniz veya takıp çıkarırsanız anakart kendini korumaya alır. Bu şu demek bu şu demek bilgisayar açılmaz. Tabi bir diğer ihtimal ise de anakartı yakmış olabilirsiniz.

Son düzenleme:

Ben bunu denedim bende PSU çalışmış idi ama bilgisayarı takınca PSU çalışıyordu ve ekrana görüntü gelmiyordu tabii o zaman platoon hatırladığım kadar internet e bomba PSU yazsanız çıkar diye düşünüyorum her neyse o PSU(200+watt sisteme yetmiyordu) vardı HDD bozulduğunu düşünmüştüm ama PSU değiştirdim FSP marka 460watt PSU taktım PC çalıştı bir sorun görmedim sistemine yetecek kadar farklı bir PSU tak dene.

Kasanın kasanın fanının ışığı mı demek istediniz? Hocam kafam çok karıştı. Video ya da resim falan atabilir misiniz? Belki de anakart sadece kendini korumaya almıştır.

Hocam bir de PSU çalışmıyor derken ne demek istediniz? Fanı mı dönmüyor anlamında mı? Hocam büyük ihtimalle anakart kendini korumaya almıştır. Siz eğer elektriği kesmeden anakart ile ilgili bağlantıları değiştirirseniz veya takıp çıkarırsanız anakart kendini korumaya alır. Bu şu demek bu şu demek bilgisayar açılmaz. Tabii bir diğer ihtimal ise de anakartı yakmış olabilirsiniz.

Evet PSU'nun fanı dönmüyor ama kısadevre yapıp calistrabildim ve o zaman kasanin fanlarinin isiklari da yandi dediginiz gibi anaakrt kednini korumaya almissa nasıl duzeltebilirim?

Evet PSU'nun fanı dönmüyor ama kısadevre yapıp calistrabildim ve o zaman kasanin fanlarinin isiklari da yandi dediginiz gibi anaakrt kednini korumaya almissa nasıl duzeltebilirim?
Hocam şimdi şöyle söyleyeyim. Ben şahsen kendi bilgisayarımı dışını elektrik süpürgesi ile temizledikten sonra bilgisayar açılmadı. Sonra arkadan PSU'nun güç tuşunu açtım kapadım, yine açılmadı. Sonra bilgisayarın Power kablosunu prizden çıkardım birde PSU'dan çıkardım taktım ve yine açılmadı. Sonra 5-10 dakika bekledikten sonra yine denediğim de açılmıştı. Hocam şahsen ben sorunu böyle çözdüm ama sizde çözülmezse BIOS pilini çıkarmayı deneyebilirsiniz. BIOS pilini çıkarıp 20 dakika bekledikten sonra geri takın açılması lazım. Bu arada şunu da hatırlatmak gerekiyor, eğer BIOS pili çıkarılırsa anakart kendini sıfırlar fabrika ayarlarına döner. Şunu da söyleyeyim anakarta giden gücü kestikten sonra BIOS pilini çıkarın.

Hocam şimdi şöyle söyleyeyim. Ben şahsen kendi bilgisayarımı dışını elektrik süpürgesi ile temizledikten sonra bilgisayar açılmadı. Sonra arkadan PSU'nun güç tuşunu açtım kapadım, yine açılmadı. Sonra bilgisayarın Power kablosunu prizden çıkardım bir de PSU'dan çıkardım taktım ve yine açılmadı. Sonra 5-10 dakika bekledikten sonra yine denediğim de açılmıştı. Hocam şahsen ben sorunu böyle çözdüm ama sizde çözülmezse BIOS pilini çıkarmayı deneyebilirsiniz. BIOS pilini çıkarıp 20 dakika bekledikten sonra geri takın açılması lazım. Bu arada şunu da hatırlatmak gerekiyor, eğer BIOS pili çıkarılırsa anakart kendini sıfırlar fabrika ayarlarına döner. Şunu da söyleyeyim anakarta giden gücü kestikten sonra BIOS pilini çıkarın.

Size yazdıktan sonra PSU'ya 1 hafta sonra tekrar kisadevre yaptırip calıştırmayı denedim fakat olmadı. Sorun PSU da olabilir mi?

Size yazdıktan sonra PSU'ya 1 hafta sonra tekrar kisadevre yaptırip calıştırmayı denedim fakat olmadı. Sorun PSU da olabilir mi?
Hocam bunu ancak farklı bir PSU ile test ederseniz anlayabiliriz. Belki bir ihtimal yanlış kısa devre yapıp PSU'yu da yakmış olabilirsiniz. Size tavsiyem en yakın bilgisayarcıya bilgisayarı gösterin. Arkadaşa güç kaynağı bozuk herhalde diyip bilgilendirin. Eğer farklı bir PSU ile denediği halde çalışmıyorsa anakart gitmiştir.

Geri
Yukarı