PSU'dan ses geliyor

kooalaonline

Femtopat
Daha fazla  
Selam, forumda biraz araştırdım ama alakalı bir şey görmedim. Yeni aldığım sistemde yük altına girince PSU'dan ses geliyor sesin fandan geldiğini çözdüm fana bir şey tutunca o ses kesiliyor. Bunun sebebi nedir acaba? PSU mu bozuk yoksa bu normal bir ses mi?

Tiz bir ses ise coil whinedır. Mekanik bir ses ise bir baktırmakta fayda var. "Bir şey tutunca o ses geçiyor" derken nasıl bir müdahale yapıyorsunuz? Ayrıca marka ve model nedir?

Tiz bir ses değil gibi fandan geldiğini düşünüyorum normal boştayken ses yok ama oyuna falan girince ses çıkmaya başlıyor bunuda sürekli yapmıyor pek anlam veremedim markası da termaltake TR s 650W fan kısmına ince plastik bir şeyle dokununca.

Tiz bir ses değil gibi fandan geldiğini düşünüyorum normal boştayken ses yok ama oyuna falan girince ses çıkmaya başlıyor bunuda sürekli yapmıyor pek anlam veremedim markası da termaltake TR s 650W fan kısmına ince plastik bir şeyle dokununca.
Yük altında geliyor dediğiniz için ben hâlâ coil whine olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda yük altında RPM de arttığı için fandan da geliyor olabilir. Yüksek RPM kaynaklı normal bir ses olmadığını düşünüyorsanız, "tıkırtı, yalpalama, sürtünme" tarzı bir ses ise baktırabilirsiniz.

Coil whine olup olmadığını anlamak için en basit yol bence eğer ETS2'ye sahipseniz VSYNC kapatıp menüde FPS'yi tavan yaptırmaktır. Ayrıca FurMark testinde Space tuşuna basarak da gelen seste bir değişiklik var mı diye kontrol edebilirsiniz. Bahsettiğiniz modelin giriş seviyesi bir model olduğunu hatırlıyorum, benzer durum yaşayanlar var mı diye ben de kontrol edeceğim.

Yük altında geliyor dediğiniz için ben hâlâ coil whine olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda yük altında RPM de arttığı için fandan da geliyor olabilir. Yüksek RPM kaynaklı normal bir ses olmadığını düşünüyorsanız, "tıkırtı, yalpalama, sürtünme" tarzı bir ses ise baktırabilirsiniz.

Coil whine olup olmadığını anlamak için en basit yol bence eğer ETS 2'ye sahipseniz V-Sync kapatıp menüde FPS'yi tavan yaptırmaktır. Ayrıca FurMark testinde space tuşuna basarak da gelen seste bir değişiklik var mı diye kontrol edebilirsiniz. Bahsettiğiniz modelin giriş seviyesi bir model olduğunu hatırlıyorum, benzer durum yaşayanlar var mı diye ben de kontrol edeceğim.

Ben tam sorunu çözemedim ama size şöyle bir video bırakayım daha açıklayıcı olabilir coil whine ise içim rahatlayacak en kötü üst segment bir PSU ile değiştiririm şimdilik beni idare etsin diye kullanacağım. Dediklerinizide deneyeceğim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@kooalaonline bence coil whine değil, haklısınız. Ek olarak birkaç yerde yüksek, rahatsız edici fan sesi olduğuna dair geri bildirimler gelmiş. Bana yalpalama/sürtünme sesi gibi geldi.

Zaten yük altında yaşıyorum bunu boştayken sıkıntı olmuyor fandan geldiğini tahmin etmiştim ben de çünkü bir şey tutunca fana o aşırı ses gidiyor sonra direkt geri geliyor yeni aldım PC'yi bir de 3-4 ay oldu son 1 aydır olmaya başladı garantiyle de uğraşmak istemiyorum şimdilik bana bir sorun yaratmaz değil mi?

Son olarak bu PSU yerine aşağıya koyacaklarımdan hangisini almak mantıklı olur. Yardımlar içinde çok teşekkür ederim

https://www.hepsiburada.com/nzxt-c7...ld-full-moduler-power-supply-pm-HBC0000161LUZ

Gigabyte Aorus GP-AP750GM 750W 80+ Gold Modüler 135mm Fan Power Supply - incehesap.com

Son düzenleme:
@kooalaonline bir sıkıntı çıkarır mı emin değilim. Ben bu konularda biraz titiz olduğum için en kısa zamanda bir çaresine bakmaya çalışırdım.

PSU tavsiyesinde ise @RPM yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda benden çok daha donanımlı. Hazırladığı tier listler ve bir çok konusu bulunuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı