PSU'lar nasıl %50 de çalıştırılır?

Ulupsu

Picopat
Daha fazla  
PSU'lar en verimli %50 yükte çalıştığına göre örneğin 220watt tüketimi olan bir sistem için 12v kanalından 530watt veren 550W bir PSU bu sistemi %50 yükte mi çalıştırır yoksa %40'ta mı çalıştırır?
%40 dedim çünkü 530'un %40'ı 220.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem gerektiği kadar güç çeker. 550W diye hepsini kullanmaz.

@Yener K. dediğiniz doğru ama biraz eksik. İşlemci ve ekran kartı 12v kanalını kullanır ve diğer sistem bileşenleri 5V kanalını çoğunlukla kullanır. Bu 5V kanalı eğer kaliteli PSU ise 12v kanalına gücünün bir kısmını aktarabiliyor (teknik manada tam böyle olmuyor ama anlatım için uygun biçimi bu)

Uzun lafın kısası 12v kanalından 550W veren bir PSU 230W 5V kanalından 3.3v kanalından150W güç beslemesi yapar. Toplayınca 930W eder. Genelde bu tip güç veren güç kaynakları 1200W şık güç kaynaklarıdır. Çoğunlukla 5V ve 3.3v kanallarından çok 12v kanalı daha yüksektir. (aslında aynı tip kapasitörler kullanıldığından ötürü aynı akımı verir her kanal, bu sebepten ötürü voltajı ile çarpıldıpında watt değeri düşük çıkıyor)

Bu arada bütün PSU'lar verimlilik oranları farklıdır ve %50 yükte verimlidir diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü yeni nesil güç kaynakları yüksek verimli MOSFET'ler kullandığından ötürü enerji kayıpları en alt seviyededir hep. Bu yüzden 80+ sertifikasını alırlar.

Umarım anlaşılmıştır. Güç kaynaklarını bir ara bayağı araştırdığımdan paylaşmaya açığım. İstediğiniz şekilde soru yöneltebilirsiniz.

Şimdi fark ettim eksik olduğu kısmı belirtmemişim. Güç kayıpları aslında bir güç kaynağı 500W ise bu tam yükte 500W çektiği manasına gelmiyor. Aslında bize verdiği güç Max 500W. Ekstra kayıplar genel olarak bu değerden çıkılmaz hatta eklenmez bile. Her sistem yaklaşık %80 85 oranında verimli olduğu için yaklaşık 100 120W ı kayıp olur.

Gelelim eksik kısma. Aslında tam eksik denilemez ama konu sahibi aslında soruyu yanlış sorduğundan ötürü eksik deme ihtiyacı hissettim.

Konu sahibinin bence sorduğu şey 550W lık bir güç kaynağı %50 kullanımda verimli olduğunu öğrendim. Bunu nasıl %50 civarında Max tüketebilir diye sorduğunu az çok çıkartarak söylüyorum. Kısıtlanabilir ama bu bildiğimiz kısıtlamalardan değil. Bu kısıtlamalar daha çok elektrik direnciden yararlanarak Max akımı çekmesi engellenir sadece o kadar. Ve biraz meşakkatli iştir.

@Yener K. dediğiniz doğru ama biraz eksik. İşlemci ve ekran kartı 12v kanalını kullanır ve diğer sistem bileşenleri 5V kanalını çoğunlukla kullanır. Bu 5V kanalı eğer kaliteli PSU ise 12v kanalına gücünün bir kısmını aktarabiliyor (teknik manada tam böyle olmuyor ama anlatım için uygun biçimi bu)

Uzun lafın kısası 12v kanalından 550W veren bir PSU 230W 5V kanalından 3.3v kanalından150W güç beslemesi yapar. Toplayınca 930W eder. Genelde bu tip güç veren güç kaynakları 1200W şık güç kaynaklarıdır. Çoğunlukla 5V ve 3.3v kanallarından çok 12v kanalı daha yüksektir. (aslında aynı tip kapasitörler kullanıldığından ötürü aynı akımı verir her kanal, bu sebepten ötürü voltajı ile çarpıldıpında watt değeri düşük çıkıyor)

Bu arada bütün PSU'lar verimlilik oranları farklıdır ve %50 yükte verimlidir diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü yeni nesil güç kaynakları yüksek verimli MOSFET'ler kullandığından ötürü enerji kayıpları en alt seviyededir hep. Bu yüzden 80+ sertifikasını alırlar.

Umarım anlaşılmıştır. Güç kaynaklarını bir ara bayağı araştırdığımdan paylaşmaya açığım. İstediğiniz şekilde soru yöneltebilirsiniz.
O zaman bu genelleme yanlış mıydı?

Dosya Ekleri

• efficiency_us_2.png
    efficiency_us_2.png
    66,5 KB · Görüntüleme: 26
PSU'nun yapısına göre de değişebiliyor. 12V kanalı zaten can damarı diyebiliriz. Yeni modellerde daha çok buna odaklanıyor. Tek 12V kanalından CPU ve GPU besleniyor. En azından iyi firmalar böyle yapıyor. Bazı dandik tabir edilenler ise zaten farklı olabiliyor. Eskiden çoğunlukla çift 12V kanalı kullanılırdı. Sonuçta güç bütün olarak çekilir. CPU, GPU, HDD, fanlar falan gibi. Aslan payı ise CPU ve GPU.

O zaman bu genelleme yanlış mıydı?

Genelleme yanlış değil. Doğru. Ama kısmen açıklama yapılmadığından ötürü yanlış anlaşılabiliyor. Çekilen watt miktarı arttıkça aslında akım miktarı artıyor. Ve akım miktarı arttığından direnci düşük olmadığı için ilettiğimiz kabloların ısı sonucunda verimlilikler kayboluyor. Aslında bu onu bahsediyor. Hem malzemelerin iç direnci hem iletim kayıpları. Aynı santrallerde üretilen enerjinin kayıpları azaltmak için trafolar yardımıyla voltajı yükseltip akımı azaltma mantığı buradan geliyor. Akım ne kadar yüksek olursa o kadar verimlilik azalır.

Şimdi fark ettim eksik olduğu kısmı belirtmemişim. Güç kayıpları aslında bir güç kaynağı 500W ise bu tam yükte 500W çektiği manasına gelmiyor. Aslında bize verdiği güç Max 500W. Ekstra kayıplar genel olarak bu değerden çıkılmaz hatta eklenmez bile. Her sistem yaklaşık %80 85 oranında verimli olduğu için yaklaşık 100 120W ı kayıp olur.

Gelelim eksik kısma. Aslında tam eksik denilemez ama konu sahibi aslında soruyu yanlış sorduğundan ötürü eksik deme ihtiyacı hissettim.

Konu sahibinin bence sorduğu şey 550W lık bir güç kaynağı %50 kullanımda verimli olduğunu öğrendim. Bunu nasıl %50 civarında Max tüketebilir diye sorduğunu az çok çıkartarak söylüyorum. Kısıtlanabilir ama bu bildiğimiz kısıtlamalardan değil. Bu kısıtlamalar daha çok elektrik direnciden yararlanarak Max akımı çekmesi engellenir sadece o kadar. Ve biraz meşakkatli iştir.
Peki Psu %35 yükte çalışırsa verimliliği %50 yük e mi yakın olur %20 ye mi?
Sorular biraz ahiret sorusu gibi ama insan merak ediyor işte.

PSU'nun yapısına göre de değişebiliyor. 12v kanalı zaten can damarı diyebiliriz. Yeni modellerde daha çok buna odaklanıyor. Tek 12v kanalından CPU ve GPU besleniyor. En azından iyi firmalar böyle yapıyor. Bazı dandik tabir edilenler ise zaten farklı olabiliyor. Eskiden çoğunlukla çift 12v kanalı kullanılırdı. Sonuçta güç bütün olarak çekilir. CPU, GPU, HDD, fanlar falan gibi. Aslan payı ise CPU ve GPU.

Katılıyorum. Artık 5V ve 3.ev daha çok anakart üzerindeki komtrolcüleri beslemek için veriliyor.

Geri
Yukarı