PSU'lar nasıl %50 de çalıştırılır?

O zaman bu genelleme yanlış mıydı?
Bunlar enerji verimliliği için. Şebekeden çekilen güç ile verilen güç farklıdır. Sertifikası olan PSU'lar daha az güç çekerler. Bunun da sınıfları var. Zaten resimde belli.

Genelleme yanlış değil. Doğru. Ama kısmen açıklama yapılmadığından ötürü yanlış anlaşılabiliyor. Çekilen watt miktarı arttıkça aslında akım miktarı artıyor. Ve akım miktarı arttığından direnci düşük olmadığı için ilettiğimiz kabloların ısı sonucunda verimlilikler kayboluyor. Aslında bu onu bahsediyor. Hem malzemelerin iç direnci hem iletim kayıpları. Aynı santrallerde üretilen enerjinin kayıpları azaltmak için trafolar yardımıyla voltajı yükseltip akımı azaltma mantığı buradan geliyor. Akım ne kadar yüksek olursa o kadar verimlilik azalır.
Tamam eyvallahta o zaman %50 yük nasıl %20 yükten daha verimli çalışabiliyor o zaman?

Zaten sorunun cevabı zaten verildi. Siz de cevapları okuyun lütfen. Sistem gerektiği kadar güç çeker. Bunun başka açıklaması yok. Enerji verimliliği ise şebekeden çekilen güç için geçerli.

^Çekilen watt miktarı arttıkça aslında akım miktarı artıyor demişsiniz^ ama hocam.

Watt'ın formülü W = VxI olduğundan ve voltaj 12v olduğundan akım arttıkça çekilen güç yani watt artar.
Kısaca akım değeri arttıkça formül üzerinde watt değerini arttırır. Aslında güç ihtiyacı olduğunda işlemci benim şu güce ihtiyacım var ver şu gücü bana demiyor. Akım çekme kapasitesine göre çekiyor.

Akım arttıkça watt artar.

Watt'ın formülü W = VXI olduğundan ve voltaj 12v olduğundan akım arttıkça çekilen güç yani watt artar.
Kısaca akım değeri arttıkça formül üzerinde watt değerini arttırır. Aslında güç ihtiyacı olduğunda işlemci benim şu güce ihtiyacım var ver şu gücü bana demiyor. Akım çekme kapasitesine göre çekiyor.

Akım arttıkça watt artar.

Elinize sağlık cevaplarınız için o zaman nihai sorumuda cevaplarsanız bu iş bitmiş olur.
250W kullanan bir sistem için ASUS TUF PSU'ların 450W, 550W ve 650W modellerinden hangisini tercih edeyim?
250W güç çektiğini de Cooler Master'in sitesinden hesapladım.
i5 7600+1050 Ti+RAM+SSD+HDD+anakart+monitör şu bu derken 250W gibi bir değer çıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık cevaplarınız için o zaman nihai sorumuda cevaplarsanız bu iş bitmiş olur.
250W kullanan bir sistem için ASUS TUF PSU'ların 450W, 550W ve 650W modellerinden hangisini tercih edeyim?
250W güç çektiğini de Cooler Master'in sitesinden hesapladım.
i5 7600+1050 Ti+RAM+SSD+HDD+anakart+monitör şu bu derken 250W gibi bir değer çıktı.

Monitör bilgisayarın güç kaynağından beslenmiyor. Onu hesaptan çıkarabilirsiniz.
80+ sertifikasına sahip Bronze veya Gold seviyesinden bir güç kaynağı tercih edebilirsiniz. Ama sonuç olarak sertifika arttıkça verimlilik artıyor ama verilen para da artıyor. Ona göre tercih yapın.

Son düzenleme:
Yükseltme niyetiniz yoksa 450W da yeterli olacaktır.

Monitör bilgisayarın güç kaynağından beslenmiyor. Onu hesaptan çıkarabilirsiniz.
80+ sertifikasına sahip Bronze veya gol seviyesinden bir güç kaynağı tercih edebilirsiniz. Ama sonuç olarak sertifika arttıkça verimlilik artıyor ama verilen para da artıyor. Ona göre tercih yapın.
Evet onun kablosunu direk prize takıyorduk direkt +30W ta onun için eklemiştim ders çalışmaktan kafa kalmadıysa demek ki.
Cevaplarınız için teşekkürler konu kilit.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı