PSU'larda kısa devre koruması şart mı?

Aegur

Hectopat
sahip olduğum Power Supply'de (Xigmatek EN42654 X-Power 650W 80+) SCP koruması yok bu Power Supply'i değiştirmeli miyim? Kısa devre koruması olmaması herhangi bir elektrik kesintisinde sisteme ne kadar zarar verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
sahip olduğum Power Supply'de (Xigmatek EN42654 X-Power 650W 80+) SCP koruması yok bu Power Supply'i değiştirmeli miyim? Kısa devre koruması olmaması herhangi bir elektrik kesintisinde sisteme ne kadar zarar verir?
Hocam Psu'dan memnunmusunuz ? Bende zigmatek astro kasa ile bu psudan aldım.

Bu da sorumu şimdi tabii ki bu tür korumalar ciddi derece de önemli hele ülkemizde ki PC'ler için aşırı önemli sağlıklı bir elektrik altyapımız maalesef yok. Ani voltaj düşüş veya yükselmesi ya da elektrik kesintileri sırasında PSU'da ki bu tip korumalar yaşanabilecek bir olumsuzluk da direkt sigorta attırarak sistemin diğer parçalarına zarar gelmesini önlüyor bir nevi kendini feda ediyor. En kötü PSU değiştirmek zorunda kalıyorsun öbür türlü kalitesiz bir PSU almanız durumunda PSU ile beraber diğer parçalarda gümlüyor. Bir ton masrafa giriyorsun, PSU çok kritik bir bileşen arkadaşlar sisteminizde ne yapın edin kaliteli ve Full korumaları olan bir PSU olsun.

Bu da sorumu şimdi tabii ki bu tür korumalar ciddi derece de önemli hele ülkemizde ki PC'ler için aşırı önemli sağlıklı bir elektrik altyapımız maalesef yok. Ani voltaj düşüş veya yükselmesi ya da elektrik kesintileri sırasında PSU'daki bu tip korumalar yaşanabilecek bir olumsuzluk da direkt sigorta attırarak sistemin diğer parçalarına zarar gelmesini önlüyor bir nevi kendini feda ediyor. En kötü PSU değiştirmek zorunda kalıyorsun öbür türlü kalitesiz bir PSU almanız durumunda PSU ile beraber diğer parçalarda gümlüyor. Bir ton masrafa giriyorsun, PSU çok kritik bir bileşen arkadaşlar sisteminizde ne yapın edin kaliteli ve Full korumaları olan bir PSU olsun.

Çok doğru söylüyorsunuz ben sistem toplarken PSU'ya fazla bütçe ayıramamıştım Thermaltake bir PSU aldım ama sonradan sağlam bir PSU olduğunu öğrendim hele ki Rampage falan PSU kullananlar var üst düzey sistemle.

Katılıyorum, PSU bilgisyarın kalbi sayılır, SPC/OPC gibi korumaları olması çok önemli.Elbette birde sertifikalar.Sonra korkarım ucuz alıcam diye sistemizi yakabilir buda geri dönülemicek hatalardan biri.

Bu da sorumu şimdi tabii ki bu tür korumalar ciddi derece de önemli hele ülkemizde ki PC'ler için aşırı önemli sağlıklı bir elektrik altyapımız maalesef yok. Ani voltaj düşüş veya yükselmesi ya da elektrik kesintileri sırasında PSU'da ki bu tip korumalar yaşanabilecek bir olumsuzluk da direkt sigorta attırarak sistemin diğer parçalarına zarar gelmesini önlüyor bir nevi kendini feda ediyor. En kötü PSU değiştirmek zorunda kalıyorsun öbür türlü kalitesiz bir PSU almanız durumunda PSU ile beraber diğer parçalarda gümlüyor. Bir ton masrafa giriyorsun, PSU çok kritik bir bileşen arkadaşlar sisteminizde ne yapın edin kaliteli ve Full korumaları olan bir PSU olsun.

İyi hatırlattınız bir de verimlilik meselesi var çok detaya inmeyeceğim ama min. 80 Plus Bronze üstü verimliliğe sahip PSU almanız uzun vade ede elektrik faturalarınızdan tutun da sistemin daha az ısınmasına kadar birçok faydasını görürsünüz.

Hocam Psu'dan memnunmusunuz ? Bende zigmatek astro kasa ile bu psudan aldım.
iade etme imkanın varsa iade et kaliteli bir şey al
Hocam modüler kaliteli bir PSU önerir misiniz
şu aklımda var ama fiyatı bu dönemde uçtu

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı