PSU'nun arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

Zeta Zi

Kilopat
RAM
Kingston FURY Beast 8 GB DDR4 3200 MHz KF432C16BB/8 RAM
İşlemci
İ3 10105-F
Merhaba, sorunum biraz uzun kısaca anlatayım.

Geçen sene bir PC toplamıştım ve sadece ekran kartı ile PSU ikinci eldi.

Ekran kartı.
GTX970 4 GB O.C

PSU.
Sharkoon 500W 80+ Bronze.

Şimdi sorunuma gireyim PC'yi topladıktan sonra 1 hafta ardından sistem bir anda kapandı birkaç defa açmaya zorladım ve ekran kartı duman attı yandı. Sorun ekran kartında da olabilirdi güç kaynağında da ikisi de ikinci eldi sonuçta. Şimdi aynı PSU ile rastgele bir 1GB ekran kartı kullanıyorum aylardır bir sorun yok sistem çalışıyor. Yeni bir RX 580 almaya karar verdim ama PSU bozuksa tekrar yanar mı diye korkuyorum. PSU'nun bozuk olup olmadığına nasıl emin olabilirim?

Garantisi bitmiş ise dikkatli bir şekilde kapağını açıp fotoğrafını buraya atarsan bakabiliriz. Ekran kartının da yakından fotoğraflarını atarsan ona da bakalım. PSU eski olsa kalitesiz dönüştücü takmıssındır diyeceğim ama PSU güzel.

PSU sağlam mı bilmek için,
HWiNFO ile 12v - 5V - 3.3v değerlerini kontrol et.
Ekran kartın neden niçin yandı buradan söylemek zor.
Yazdığım değerlerden, +0.40v veya +0.60v fazla değerler normaldir.
+1v fazlasını görürsen şüphelenmen gerekir. Lakin PSU'dan yansa tamam da diğer donanımlarda başta işlemci kullanılamaz duruma gelmesi gerekir.
Ekran kartında kısa devre olması muhtemel.

Garantisi bitmiş ise dikkatli bir şekilde kapağını açıp fotoğrafını buraya atarsan bakabiliriz. Ekran kartının da yakından fotoğraflarını atarsan ona da bakalım. PSU eski olsa kalitesiz dönüştücü takmıssındır diyeceğim ama PSU güzel.

Birkaç saate açıp atacağım. ama ekran kartının elimde fotoğrafı yok gtx 970 yanalı çok oldu

GTX 970 ekran kartınız bozulduğunda sisteme güç geliyor sadece ekrana mı gelmiyordu?
Bu arada anakartınızda speaker veya LED var mı?

Ekrana gelmiyordu sadece. Speaker yok LED'den kastın nedir anakart ışığı mı?

PSU sağlam mı bilmek için,
HWiNFO ile 12v - 5V - 3.3v değerlerini kontrol et.
+1v fazlasını görürsen şüphelenmen gerekir. Lakin PSU'dan yansa tamam da diğer donanımlarda başta işlemci kullanılamaz duruma gelmesi gerekir.
Hocam programı indrirdim ama 12v vesaire kısmı görünmüyor nerede acaba tam olarak
1689722432679.png

Son düzenleme:

1689800303873.png

Hocam ekran kartını aldım ve boşta şu an böyle problem var mı acaba? Attığınız videoda 0.1 ile 0.5 altı PSU'nun öldüğünün göstergesidir diyordu.

Yük altında ise 11v a düşüyor
1689801882907.png

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1869079

Hocam ekran kartını aldım ve boşta şu an böyle problem var mı acaba? Attığınız videoda 0.1 ile 0.5 altı PSU'nun öldüğünün göstergesidir diyordu.

Yük altında ise 11v a düşüyor
Eki Görüntüle 1869115
sıkıntı yok gibi ama psu nun iç devrelerini kontrol ettirsen iyi olur kapasitörlerin durumuna göre dengesiz voltaj gelebiliyor :(

sıkıntı yok gibi ama psu nun iç devrelerini kontrol ettirsen iyi olur kapasitörlerin durumuna göre dengesiz voltaj gelebiliyor :(
açması çok kolay genelde 4 ve ya 6 tane vida tutar onları çıkartıp dikkatlice açıp bir foto atabilir misin yakından ?

açması çok kolay genelde 4 ve ya 6 tane vida tutar onları çıkartıp dikkatlice açıp bir foto atabilir misin yakından ?
ama sakın içinden hiçbir parçaya elini DOKUNDURMA.

Sonrasında Prime95 + FurMark açıp bir yarım saat 45 dk bekletin OCCT de olur.

Sıkıntı yok gibi ama PSU'nun iç devrelerini kontrol ettirsen iyi olur kapasitörlerin durumuna göre dengesiz voltaj gelebiliyor :(

Açması çok kolay genelde 4 veya 6 tane vida tutar onları çıkartıp dikkatlice açıp bir fotoğraf atabilir misin yakından?

Ama sakın içinden hiçbir parçaya elini dokundurma.

Sonrasında Prime95 + FurMark açıp bir yarım saat 45 dk bekletin OCCT de olur.

Hocam ne yaptım ne ettim vidaları açamadım maalesef ama içine baktığımda sağlam görünüyordu kapasitörler. Peki bu üstte attığım görüntülerde bir sorun olmadığına emin misiniz 11v veriyor 12 vermesi gerekmiyor mu?

Hocam ne yaptım ne ettim vidaları açamadım maalesef ama içine baktığımda sağlam görünüyordu kapasitörler. Peki bu üstte attığım görüntülerde bir sorun olmadığına emin misiniz 11v veriyor 12 vermesi gerekmiyor mu?
Normal de 11.5 11.9 arasi olmasi lazim ama bir sorun olusturacagini dusunmuyorum egerki yük altinda kapanmiyorsa.

Şimdi canım şöyle bir durum var. PSU üzerinden ekran kartına ayrı voltaj gelmez. PSU'larda 12v katından tüm sisteme dağıtılır (bazı PSU'lar hariç). Aynı şekil işlemcine de o 12 volt katından valtaj geliyor. Sıkıntı varsa sadece ekran kartında değil tüm sistemde olması lazım. Dediğim gibi CPU+GPU tam yükte iken PC kapanmıyorsa (ortalama 45 dk falan beklet) sorun olmaz kullanmaya devam edebilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı