PSU'nun önemini anladım

MAHOA

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
RAM
Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3000MHz CL16
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Performansa katkısı olmayan bir bileşen olduğu için çoğu kesim tarafından fazla bütçe ayrılmayan, önemsiz görülen bir PC bileşeni.
Bugün önyargılarınızı kırmak adına bu konuyu ele alıyorum.
Dün öğle saatlerinde bir kepçe operatörü kazım yapma sırasında elektrik hattına vurdu ve şu an bulunduğum bölge de yüzbinlerce liralık zarar var. Çoğu hanede klimasından beyaz eşyasına tutun kombilerine kadar çoğu cihaz kullanılamaz hale geldi.
Bizde mağduruz.
Klima, buzdolabı, televizyon gibi eşyalarımız zarar gördü ve bazıları şu an kullanılamaz halde. Üstelik akım korumalı prize rağmen.

Gelelim asıl konuya yani bilgisayara ne oldu?

Bu olay sırasında bilgisayar kapalıydı fakat prize bağlıydı. Sistemimde RX580 Ryzen 5 2600 bulunuyor. Çoğu kişi için giriş seviyesi bir sistem. Ben buna rağmen PSU konusuna önem verip biraz kaliteli bir seçim yapmak adına Corsair CV serisi yerine Corsair cx serisi (2018 ver.) Bir PSU almıştım ve o zaman çoğu kişi bu sisteme böyle bir PSU saçmalık demişti. İşte o PSU bu olay sırasında bütün sistemi korudu. Tam modelin ismini vereyim size, Corsair CX650 650W 80+ Bronze 2018 versiyon.

Arkadaşlar bu olaylar zaten bir kez yaşanır ne zaman olur bilinmez ama olunca da işte o zaman neden 3-5 kuruş fazla verip de iyisini almadım dememeniz için hazırladığım bir gönderiydi. Umarım dikkate alınır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Performansa katkısı olmayan bir bileşen olduğu için çoğu kesim tarafından fazla bütçe ayrılmayan, önemsiz görülen bir PC bileşeni.
Bugün önyargılarınızı kırmak adına bu konuyu ele alıyorum.
Dün öğle saatlerinde bir kepçe operatörü kazım yapma sırasında elektrik hattına vurdu ve şu an bulunduğum bölge de yüzbinlerce liralık zarar var. Çoğu hanede klimasından beyaz eşyasına tutun kombilerine kadar çoğu cihaz kullanılamaz hale geldi.
Bizde mağduruz.
Klima, buzdolabı, televizyon gibi eşyalarımız zarar gördü ve bazıları şu an kullanılamaz halde. Üstelik akım korumalı prize rağmen.

Gelelim asıl konuya yani bilgisayara ne oldu?

Bu olay sırasında bilgisayar kapalıydı fakat prize bağlıydı. Sistemimde RX580 Ryzen 5 2600 bulunuyor. Çoğu kişi için giriş seviyesi bir sistem. Ben buna rağmen PSU konusuna önem verip biraz kaliteli bir seçim yapmak adına Corsair CV serisi yerine Corsair cx serisi (2018 ver.) Bir PSU almıştım ve o zaman çoğu kişi bu sisteme böyle bir PSU saçmalık demişti. İşte o PSU bu olay sırasında bütün sistemi korudu. Tam modelin ismini vereyim size, Corsair CX650 650W 80+ Bronze 2018 versiyon.

Arkadaşlar bu olaylar zaten bir kez yaşanır ne zaman olur bilinmez ama olunca da işte o zaman neden 3-5 kuruş fazla verip de iyisini almadım dememeniz için hazırladığım bir gönderiydi. Umarım dikkate alınır.

Çok üzüldüm ama o operatörü şikayet ederseniz zararları alabilirsiniz mağdur olduğunuzdan mahkemeye verebilirsiniz.

Geçmiş olsun tekrardan. Eğer sigorta falan varsa karşılar yüksek ihtimalle zararları.

Kapalı olan bilgisayar zarar görebilir miydi ki?

Ani akım gelseydi ve PSU kendini korumaya almasaydı PSU'nun parçalara zarar verme ya da patlama ihtimali olurdu.

CX650'ye saçma diyen kimdi? :D

Geçmiş olsun, süreçten olumlu ayrılacağını umuyorum.

Geçmiş olsun da benim anlamadığım şey CX-650 üst seviye bir güç kaynağı da değil, kim saçmalık demiş merak ettim açıkçası. Sanarsın ROG Thor 1200W falan almışsın :D
Hocam aynen üst seviye değil orta seviye PSU. Sistem giriş seviyesine yakın olunca millet PSU ya para vermek istemiyor. Onun için sanırım.
CX650'ye saçma diyen kimdi? :D

Geçmiş olsun, süreçten olumlu ayrılacağını umuyorum.
Haha :D . İnşallah hocam.

Kapalı olan bilgisayar zarar görebilir miydi ki?
Hocam kapalı olup prize takılı olan çoğu cihaz yandı.

Aklıma ayazağada bir hafriyat tır şoförünün yokuş aşağı kontrolü kaybedip rolls royce arabasına çarptığı an geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı