PSU'ya cam sigorta yerine termik takılır mı?

MY7

Hectopat
Daha fazla  
Cam sigorta elimde olmadığı için E4A00 250V 226C değerinde termik sigorta taksam iş görür mü? Malum her yer kapalı cam sigorta bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bir bakın isterseniz, pek anlamıyorum ama farkları olduğu söyleniyor. Riske atmayın derim.

Bir bakın isterseniz, pek anlamıyorum ama farkları olduğu söyleniyor. Riske atmayın derim.

Teşekkür ederim cevabınız için fakat pek bir şey anlamadım takabilirim herhalde değil mi?

PSU tost makinesi mi güzel dostum. termik sigorta çok ısınan cihazlarda kullanılır. Bu arada sakın "elimde sigorta yok düz tel bağlayayım bir şey olmaz" deme. PSU girişine ani voltaj değişimi girerse tüm sistemin yanar.

Teşekkür ederim cevabınız için fakat pek bir şey anlamadım takabilirim herhalde değil mi?

"Hemen hemen tüm PSU'larda entegre bir akım sınırlayıcı devresi bulunur. Bu devre tipik olarak yaygın bir termik sigortadan çok daha hızlı tepki verir." cevabı var. Elektrik konusunda çok bilgim olmadığından bilmiyorum ama siz uzmanıysanız risk alıp denerim diyorsanız bir şey diyemem. Cam sigorta koymuşlarsa yaparken bir sebebi olabilir :)

"Hemen hemen tüm PSU'larda entegre bir akım sınırlayıcı devresi bulunur. Bu devre tipik olarak yaygın bir termik sigortadan çok daha hızlı tepki verir." cevabı var. Elektrik konusunda çok bilgim olmadığından bilmiyorum ama siz uzmanıysanız risk alıp denerim diyorsanız bir şey diyemem. Cam sigorta koymuşlarsa yaparken bir sebebi olabilir :)
Cam sigortanın içinde ince bir tel vardır. Bu telin üzerinden çok fazla akım geçerse tel ısınır ve kopar. Telin kopmasıyla birlikte devre kartına girişteki yüksek akım geçemez ve devre korunmuş olur. İşte bu yüzden hassas elektronik kartlarda cam sigorta kullanılır.
Termik sigortalar ise tost makinesi, buzdolabı, elektrikli süpürge vb. zamanla ısınabilen makinelere bağlanır. Makine çok ısındığında termik sigorta akımı keser ve devre kartı akım çekmeyi bırakır. böylece devre çalışmayı bırakır ve daha fazla ısınmaz.
PSU hassas bir cihaz olduğu için ve çok ısınmadığı için cam sigorta kullanılır.

PSU tost makinesi mi güzel dostum. Termik sigorta çok ısınan cihazlarda kullanılır. Bu arada sakın "elimde sigorta yok düz tel bağlayayım bir şey olmaz" deme. PSU girişine ani voltaj değişimi girerse tüm sistemin yanar.

Sistemi komple yakma gibi bir derdim yok lakin bu sigorta hem amper hem ısıya göre atmıyor mu biraz anlıyon gibi bu ilerden.

Cam sigortanın içinde ince bir tel vardır. Cu telin üzerinden çok fazla akım geçerse tel ısınır ve kopar. Telin kopmasıyla birlikte devre kartına girişteki yüksek akım geçemez ve devre korunmuş olur. İşte bu yüzden hassas elektronik kartlarda cam sigorta kullanılır.
Termik sigortalar ise tost makinesi, buzdolabı, elektrikli süpürge vb. zamanla ısınabilen makinelere bağlanır. Makine çok ısındığında termik sigorta akımı keser ve devre kartı akım çekmeyi bırakır. Böylece devre çalışmayı bırakır ve daha fazla ısınmaz.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Cam sigortanın içinde ince bir tel vardır. Cu telin üzerinden çok fazla akım geçerse tel ısınır ve kopar. Telin kopmasıyla birlikte devre kartına girişteki yüksek akım geçemez ve devre korunmuş olur. İşte bu yüzden hassas elektronik kartlarda cam sigorta kullanılır.
Termik sigortalar ise tost makinesi, buzdolabı, elektrikli süpürge vb. zamanla ısınabilen makinelere bağlanır. Makine çok ısındığında termik sigorta akımı keser ve devre kartı akım çekmeyi bırakır. Böylece devre çalışmayı bırakır ve daha fazla ısınmaz.

Bekle bekle 1 haftadır çözmeye çalışıyom bu yasak bitecek gibide değil hayırlısı zaten dün de bir tane güzel bir 500W FSB'nin PSU'su vardı onunda yoktu tel bağladım güç MOSFET'leri nalları dikti bunu da riske at mıyım en iyisi, evde sökmediğim elektronik alet kalmadı 2 tane buldum biri 0.25a biri 1A bizim PSU'lar 4 veya 5 amper istiyor neyse ben biraz daha aranıyım teşekkürler.

Bekle bekle 1 haftadır çözmeye çalışıyom bu yasak bitecek gibide değil hayırlısı zaten dün de bir tane güzel bir 500W FSB'nin PSU'su vardı onunda yoktu tel bağladım güç MOSFET'leri nalları dikti bunu da riske at mıyım en iyisi, evde sökmediğim elektronik alet kalmadı 2 tane buldum biri 0.25a biri 1A bizim PSU'lar 4 veya 5 amper istiyor neyse ben biraz daha aranıyım teşekkürler.

Amazon'dan söyleyebilirsiniz cam sigorta. Hızlı şekilde gelir haftalarca beklemişsiniz bir iki gün daha beklersiniz ama riske atmazsınız :)

Yeni konular

Geri
Yukarı