Çözüldü PUBG donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Steam PUBG oynarken oyun donup kalıyor. Ekran kartım 82 derecelere ulaşıyor ama bu hep böyleydi ve son hafta olmaya başladı. Sadece PUBG PC'de oluyor CS, PUBG Lite, Rocket League gibi oyunlarda olmuyor.

Çözüm
Bugün yaklaşık 2 saat aralıksız oynadım hiç bir sorun çıkmadı. Kendi kendine çözüldü sanırım.
Güç planını değiştirince sorun çözüldü.
Oyun donuyor kalıyor, hiçbir işlem yapamıyorum görev yöneticisini de açamıyorum donmuş PUBG görüntüsü kalıyor ekranımda. 30 40 saniye sonra kapatabiliyorum.

Bu durum SSD'den kaynaklı oluyor genelde. Veya RAM. SSD'ye HD Tune ile sağlık testleri yapın. Eğer sıkıntı yoksa RAM yetmiyor ki bence de bu zira RAM 8 GB iken 7GB'ı kullanılıyor. Yani RAM kendini kısıtlıyor ki o boş 1GB'siz Alt+Tab gibi işletim sistemi ve arka plan işlemleri yapabilmeniz için. Bence RAM'i 16 GB yaparsanız sorun çözülür.

Bu durum SSD'den kaynaklı oluyor genelde. Veya RAM. SSD'ye HD Tune ile sağlık testleri yapın. Eğer sıkıntı yoksa RAM yetmiyor ki bence de bu zira RAM 8 GB iken 7GB'ı kullanılıyor. Yani RAM kendini kısıtlıyor ki o boş 1GB'siz Alt+Tab gibi işletim sistemi ve arka plan işlemleri yapabilmeniz için. Bence RAM'i 16 GB yaparsanız sorun çözülür.
8 GB RAM, İ3 9100F, 1650 Super kullanan arkadaşımda böyle bir sorun yok. SSD sorunlu olsa diğer oyunlar da da olurdu diye düşünüyorum.

8 GB RAM, i3-9100F, 1650 Super kullanan arkadaşımda böyle bir sorun yok.

Tekrarlıyorum. İlk önce SSD sağlık testleri yapın. Eğer sorun varsa SSD olabilir fakat oyun içinde RAM kullanımı 8 GB RAM'den 7GB'ı kullanılıyor. Sizce de kısıtlanma oluyor olamaz mı? Oyunun ortalarında bir yere pusun ve görev yöneticisinden RAM kullanımına bakın. 7.5GB gibi bir şey çıkacaktır muhtemelen ki böyle bir değer çıkıyorsa RAM büyük ihtimal yetmiyor ve dediğiniz gibi drop yiyorsunuz.

Teknoloji şans işi. Arkadaşınızda olmayan sizde de olmayacak gibi bir güvence yok. Ekran kartlarınız aynı işlemcileriniz farklı ama. Örneğin bir kişi işlemciye OC yaparken aynı voltajla 4.5GHz'ye ulaşabilirken başka bir kullanıcı aynı işlemci, soğutucu ile aynı voltajla 4.3GHz'e ulaşabilir. Biz buna silikon kalitesi diyoruz (örnek olay).

Tekrarlıyorum. İlk önce SSD sağlık testleri yapın. Eğer sorun varsa SSD olabilir fakat oyun içinde RAM kullanımı 8 GB RAM'den 7GB'ı kullanılıyor. Sizce de kısıtlanma oluyor olamaz mı? Oyunun ortalarında bir yere pusun ve görev yöneticisinden RAM kullanımına bakın. 7.5GB gibi bir şey çıkacaktır muhtemelen ki böyle bir değer çıkıyorsa RAM büyük ihtimal yetmiyor ve dediğiniz gibi drop yiyorsunuz.

Teknoloji şans işi. Arkadaşınızda olmayan sizde de olmayacak gibi bir güvence yok. Ekran kartlarınız aynı işlemcileriniz farklı ama. Örneğin bir kişi işlemciye OC yaparken daha düşük voltajla 4.5GHz'ye ulaşabilirken başka bir kullanıcı aynı işlemci, soğutucu ile aynı voltajla 4.3GHz'e ulaşabilir. Biz buna silikon kalitesi diyoruz (örnek olay).
Orda gösterdiği kullanım değeri sadece oyun değil. Toplam değer. SSD testleri yaptım sağlık %99 okuma yazma 550/450 çıktı. 1 hafta önce böyle bir sorun yoktu. Gece oyunu silip yükleyeceğim. Sonucu buraya yazarım, çözümü olanlar varsa atarsa sevinirim.

Orada gösterdiği kullanım değeri sadece oyun değil. Toplam değer. SSD testleri yaptım sağlık %99 okuma yazma 550/450 çıktı. 1 hafta önce böyle bir sorun yoktu. Gece oyunu silip yükleyeceğim. Sonucu buraya yazarım, çözümü olanlar varsa atarsa sevinirim.

Gereksiz uygulamaları temizlemeyi deneyin yani birnevi temizlik yapın. İnternette videolar mevcut. Ben yine de RAM'den dolayı diyorum. 8 GB RAM bende de var fakat bana da yetmiyor.

Teknoloji şans işi. Arkadaşınızda olmayan sizde de olmayacak gibi bir güvence yok. Ekran kartlarınız aynı işlemcileriniz farklı ama. Örneğin bir kişi işlemciye OC yaparken aynı voltajla 4.5GHz'ye ulaşabilirken başka bir kullanıcı aynı işlemci, soğutucu ile aynı voltajla 4.3GHz'e ulaşabilir. Biz buna silikon kalitesi diyoruz (örnek olay).
8GB RAM ile oynadım oyunu. 7.9 RAM kullanımını gördüm. Yalan değil.

Bugün yaklaşık 2 saat aralıksız oynadım hiç bir sorun çıkmadı. Kendi kendine çözüldü sanırım.
Güç planını değiştirince sorun çözüldü.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı