PUBG RX 580 düşük GPU kullanımı sorunu

Bigunsafe

Hectopat
Daha fazla  
Özellikle PUBG'de yaşadığım bir sorun GPU usage dalgalanması. Tüm ayarlar sadece ultradayken %100 verimli çalışıyor kart onun dışında oyun ayarlarını high, low, very low yaptığımda GPU usage sürekli dalgalanmaya %70-80-65-60-75 aralığında gidip gelmeye başlıyor, haliyle FPS çöp oluyor.

İşin garibi, bekleme ekranındayken hangi ayarsa olursam olayım GPU usage %99'a sabitleniyor ancak oyuna girdiğim an dalgalanmalar başlıyor. Aylardır bu sorunu yaşıyorum. Bu sorunu sadece bu oyunda yaşadım ne yapmalıyım?
  • İşletim sis: W10
  • Anakart: B350Tomahawk
  • İslemci: R5 1600 3.4
  • Ekran kartı: MSI RX 580 8 GB
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB 3200 MHz (Agesa guncellemesi gelmedigi icin 2400 MHz kullaniyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun "Early Access" yani optimizme değil dediğimiz kısım tam da senin bahsettiğin sorun. Sadece sende yok herkes de durum böyle o yüzden ekran kartına göre grafik ayarlaman lazım. Çok düşürürsen GPU kullanımı düşer ani hareketlerde "FPS Drop" dediğimiz olay olur. Çok yükseltirsen ekran kartının kullanımı %75'i geçecektir fakat hepsini en yüksek ayarlara çekersen de ekran kartına fazla gelir FPS'İn azalır. Çektiğim videoda sol üste değerler mevcut. Sorunun tek sende olmadığı görebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Orta ayarlarda çok iyi bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz. İ5 6402P, GTX 1060 6G ile orta ayarlarda sıkıntısız oynuyorum. Arada bir drop giriyor o da önemsiz.
FPS oyunu hayatta kalma oyunu ve siz "arada bir "drop" giriyor o da önemsiz" diyorsunuz, inanılmaz.

Bu ayarlarda bir çok müşterim 1060 6 GB ile en az 70 FPS en fazla 100 FPS gördüler tabi sistemleri güncel ve Windows 10 son sürüm idi. Denemeni tavsiye ederim :) "Drop" yemediler hiç bu ayarlarda çünkü ekran kartı kullanımı hem yüksek hemde doyurucu FPS veriyor. @Bigunsafe
Screenshot_43.png

FPS oyunu hayatta kalma oyunu ve siz "arada bir "drop" giriyor o da önemsiz" diyorsunuz, inanılmaz.

Bu ayarlarda bir çok müşterim 1060 6 GB ile en az 70 FPS en fazla 100 FPS gördüler tabi sistemleri güncel ve Windows 10 son sürüm idi. Denemeni tavsiye ederim :) "Drop" yemediler hiç bu ayarlarda çünkü ekran kartı kullanımı hem yüksek hemde doyurucu FPS veriyor. @Bigunsafe
Eki Görüntüle 266919
Dostum oyun betada o yüzden önemsiz dedim.

Eki Görüntüle 266919

Selamlar, verdiğiniz ayarlar için çok teşekkür ederim. Pubg de gtx 1060 6gb, rx 580 8gb dan daha şanslı optimizasyon açısından maalesef bu bağlamda en fazla 100 almak pek mümkün olmasa da ortalama 70, nadir de olsa 50'ye düşüşler olsa da iyi bir oyun performansı sağladı diyebilirim. Keşke doğru dürüst optimizasyon sağlasalar da böyle rezillikler yaşamasak. :üzgün: Acaba bu ayarların haricinde yapmam gereken bir şey var mı? Bazı sitelerde launch options ayarları gördüm onlar gerekli midir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı