PWM fan çoklayıcı önerisi

110000113344008.jpg

Eğer bu üründen bahsediyorsanız sadece ve sadece ARGB çoğaltmaya yarıyor.

Teşekkürler hocam dikkat etmem gereken bir şey yoksa bunu alayım.

BU ürünü alman gerekli. Ana kartına üründeki kırmızı kısmı bağlıyorsun, sonrasında diğer portlara bağladığın her fanı ana kartın kontrol ediyor. Ek güç ihtiyacını da Molex'ten alıyor.

Ama bir hatırlatma yapmam gerekli. Çoğaltıcıya bağladığın fanlar teknik özellik olarak birbirine ne kadar yakınsa o kadar iyidir. PWM olmaları da ayrıca sağlıklı sonuç verir.

BU ürünü alman gerekli. Ana kartına üründeki kırmızı kısmı bağlıyorsun, sonrasında diğer portlara bağladığın her fanı ana kartın kontrol ediyor. Ek güç ihtiyacını da Molex'ten alıyor.

Ama bir hatırlatma yapmam gerekli. Çoğaltıcıya bağladığın fanlar teknik özellik olarak birbirine ne kadar yakınsa o kadar iyidir. PWM olmaları da ayrıca sağlıklı sonuç verir.
Pardon bir düzeltme yapayım.

1679647367165.png

Ana kartını 1 numaralı sokete bağlayacaksın. 2 numaralı kırmızı sokete bağladığın fan da Master fan olacak ve ana kartın o fan ile iletişim kurarak HUB'a bağladığın diğer fanları da 1. fan ile aynı değerlerde kontrol edecek.

Teşekkürler hocam sizi yakalamışken sorayım. Anakartdan fanları kontrol etmek için biosa mı girmemiz gerekiyor yoksa anakartın uygulamasından vs. mi ayarlıyoruz. Ayrıca 3 adet fana ihtiyacım var kasam Corsair 4000x modeli, sanırım Corsair sp120 fanları kullanıyor, kasadan çıkan RGB kontrolcü Corsair marka. ICUE uygulamasından fanların ışıklarını kontrol ediyorum, farklı bir RGB fan alırsam Corsair uygulamasında görünür mü yoksa sadece Corsair fanları mı tanıyor?

Teşekkürler hocam sizi yakalamışken sorayım. Anakartdan fanları kontrol etmek için biosa mı girmemiz gerekiyor yoksa anakartın uygulamasından vs. mi ayarlıyoruz. Ayrıca 3 adet fana ihtiyacım var kasam Corsair 4000x modeli, sanırım Corsair sp120 fanları kullanıyor, kasadan çıkan RGB kontrolcü Corsair marka. ICUE uygulamasından fanların ışıklarını kontrol ediyorum, farklı bir RGB fan alırsam Corsair uygulamasında görünür mü yoksa sadece Corsair fanları mı tanıyor?
Hiç sorun değil. Seve seve yardımcı olurum. iCue maalesef farklı bir platform. Destekleyen ürünler kullanılabiliyor o kontrolcüler ile. Kasanda ayrıca bir 5v 3pin ARGB kontrolcün yoksa ya da ana kartın destek vermiyorsa ya yine Corsair iCUe fan ürünlerinden kasan aekleyeceksin ya da herhangi bir PWM 5v 3pinli argb fan alıp bir de ekstra bir kontrolcü daha alıp sistemine takacaksın. Onu da ana kartın desteklemiyorsa kumandayla kontrol edeceksin. Sana aslında hem fan hem argb konusunda kolaylık sağlayacak şu ürünü önerebilirim.

Tek dezavantajı şu, aslında dezavantaj denmez ama, fanları ana kartından değil de bu ürünün kumandasıyla hızlarını kontrol ediyorsun. Ana karttan belki kontrol etme seçeneği de vardır ama o kadar ayrıntılı bilmiyorum ürünü. Ayrıca adreslenebilir rgb 5v 3pin özellikli fanların da aydınlatmasını yine aynı kontrolcü ve tek bir kumandayla kontrol edebiliyorsun. Yani ARGB fan bağlamasan da yine PWM Fan Çoğaltıcı mantığıyla kullanabilirsin. İleriye dönük bir tercih olur.

Eğer ana kartında ARGB desteği varsa zaten bu cihaz ana kart kontrolüne de imkan sağlıyor ARGB konusunda.

Hiç sorun değil. Seve seve yardımcı olurum. iCue maalesef farklı bir platform. Destekleyen ürünler kullanılabiliyor o kontrolcüler ile. Kasanda ayrıca bir 5v 3pin ARGB kontrolcün yoksa ya da ana kartın destek vermiyorsa ya yine Corsair iCUe fan ürünlerinden kasan aekleyeceksin ya da herhangi bir PWM 5v 3pinli argb fan alıp bir de ekstra bir kontrolcü daha alıp sistemine takacaksın. Onu da ana kartın desteklemiyorsa kumandayla kontrol edeceksin. Sana aslında hem fan hem argb konusunda kolaylık sağlayacak şu ürünü önerebilirim.

Tek dezavantajı şu, aslında dezavantaj denmez ama, fanları ana kartından değil de bu ürünün kumandasıyla hızlarını kontrol ediyorsun. Ana karttan belki kontrol etme seçeneği de vardır ama o kadar ayrıntılı bilmiyorum ürünü. Ayrıca adreslenebilir rgb 5v 3pin özellikli fanların da aydınlatmasını yine aynı kontrolcü ve tek bir kumandayla kontrol edebiliyorsun. Yani ARGB fan bağlamasan da yine PWM Fan Çoğaltıcı mantığıyla kullanabilirsin. İleriye dönük bir tercih olur.

Eğer ana kartında ARGB desteği varsa zaten bu cihaz ana kart kontrolüne de imkan sağlıyor ARGB konusunda.
Çok iyi anlatmışsınız teşekkürler. İlk attığınız pwm kontrolcüyü ya da 2. attığınız hem pwm hem Argb kontrolcüyü alacağım. Bunun kararını da Corsair marka fan alıp almamaya göre vereceğim.Kasamdaki fanlar Argb değil RGB o yüzden Argb kontrolcüyle Rgb kontrolcü arasında benim açımdan fark yok sanırım. Bir çok kişi corsair fanları hakkında fiyatını hak etmediğini söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz, veya corsair dışında önerebileceğiniz fan var mı? Şuan aklımda Corsair sp120 Elite fanlar var. Ayrıca işlemci fanı da çoğaltıcıya mı bağlanıyor yoksa o anakartın üzerindeki pinlere ayrı şekilde mi bağlı kalıyor?

iCUE uyumlu olması için Corsair şart ama fiyatı ab artı diyenler hem Corsair kalitesini hem de satış sonrası hizmetlerini göz önünde bulundurmalı. Fanlar kasa fanı ve işlemci fanı olarak farklı ele alınmalı. Kasa fanlarında 1500 RPM civarı ve 50-60 CFM civarı (120mm için konuşuyorum) fanlar yeterli. Kule tipi veya sıvı soğutma fanlarında da 2000 RPM ve 70-80 CFM civarı fanlar daha uygun olmakta.

İşlemci fanları işlemci ısısına göre hareket etmeliler. O nedenle kesinlikle ana karttaki CPU fan girişine takılmalı. Mesela 360mm radyatöründe 3 adet fan var. O zaman klasik PWM çoğaltıcı kablolarla 3'ünü birlikte tek bir CPU fan girişine takman yeterli. Kasa fanlarının da ana karta PWM özelliğiyle bağlamanın en iyi yanı yine sistem ısılarına göre hareket edip mümkün olduğunca gereksiz RPM değerlerine çıkmadan sessiz çalışmaları. Benim tüm fanlarım PWM ve hepsi ya çoğaltıcıyla ya da direkt olarak ana karta bağlı. Ve çoğaltıcıya bağlı olan her fan birbiriyle aynı marka ve model olduğu için birebir klon şeklinde birlikte senkron hareket etmekte.

Ana kartın Ai Suite 3 yazılımını destekliyorsa eğer Fan Expert diye bir uygulama var. Onunla fanlarının lokasyonunu belirleyebilir, Fan TUning özelliğiyle de fanlarını optimize ederek sistemin için en uygun hız senaryosunu otomatik olarka ayarlayabilirsin. Hatta masa üstünde bir widget ile 4 kademeli olarak fan hız senaryosu da belirleyebiliyorsun. Ben gündelik olarka 2. kademe, oyuna girdiğimde de 3. kadameye alıyorum bir tıklamayla. Eğer stres testi falan yapıyorsam 4. kademe yani tüm fanlar full moda alıyorum.

Geri
Yukarı