PWM Fan ile Normal Fan Arasındaki Fark Nedir?

Taktığın fan girişi bunu sağlayamayabilir bendeki (belki anakartı aldığımda o giriş arızalıydı bilemem) SYS girişinin biri sağlayamıyor. Hem BIOS hem anakartın kendi yazılımıyla hız ayarını yapabilirsin.
Tamam çok teşekkürler. Ben Sinerji’den bilgisayarı alırken not olarak bütün fanların anakarta bağlanmasını söylerim. Peki bir sorum daha var: İşlemci fanlarında da PWM diye bir şey var mı?

Biraz teknik anlaticam aradaki farki.
PWM 4 pin ile calisir, ilk 2 pinden 12 V alir.
3. ve 4. pin ile, verilecek olan enerji kontrol edilir. ( Biri raporlar, digeri kontrol eder )

Klasik fanlarda, RPM kontrolu direkt voltaj azaltilarak yapilir. Ancak cok dusuk RPM degerleri icin cok dusuk voltaj vermek gerekir ve bu durumda fan hic calismayabilir. ( Cunku bir limiti var verebilecegin minimum voltajin )

PWM de ise voltaj hep ayni, diger pin ile bunu kontrol ediyorsun. (Pulse-Width Modulation ) , boylelikle voltajdan bagimsiz daha akilli sekilde RPM kontrolu yapmak mumkun oluyor. Anakartin da boylelikle voltaji regule etmesine gerek kalmiyor analog olarak, zira hep 12V ile calisiyor zaten PWM.

birşey sormak istiyorum ben fanları aldım ama kullanamıyorum yardımcı olurmusunuz.

Bu 3 lü rgb+pwm fan takımını + bir tanede tekli toplam 4 fan ve kontrolcü aldım.
MasterFan Pro 120 Air Balance RGB 3 in 1 with RGB LED Controller | Cooler Master

www.coolermaster.com
www.coolermaster.com
Dört fanıda kontolcüye bağladım, kontrolcüyü de güç alması için power supply'e, anakart bağlantısınıda 9 pin usb ye bağladım.
Sorunum şu ki: 4 adet RGB ve PWM fanlar gücünü nereden alacak? Fanlar power supply den güç alacaksa aldığım fan ve kontrolcü kutu içeriğinde fanlar ı power supply bağlamak için bir aparat çıkmadı. (kutu içeriğinde kontrolcünün güç bağlantı kablosu çıktı)
Anakartım: Asus Prıme N360M-A
kontrolcü bağlantım bu şekilde
PWM fanlar 4 pinlidir ve RPM hızları tam olarak, anakart üzerinden ayarlanabilir. Diğer fanlar ise 3 pinlidir ve eğer kasada fan kontrolcü yoksa, desteklediği en üst RPM'de çalışır. Bu fanları, yeni nesil anakartlarda, DC modunda kontrol edebilmek mümkündür fakat PWM fanlar gibi kusursuz, başarılı, stabil ve zengin bir ayarlama imkanı sunmaz.

Merhaba. Birşey sormak istiyorum ben fanları aldım ama kullanamıyorum yardımcı olurmusunuz.

Bu 3 lü rgb+pwm fan takımını + bir tanede tekli toplam 4 fan ve kontrolcü aldım.
MasterFan Pro 120 Air Balance RGB 3 in 1 with RGB LED Controller | Cooler Master

favicon2015.png

www.coolermaster.com
Dört fanıda kontolcüye bağladım, kontrolcüyü de güç alması için power supply'e, anakart bağlantısınıda 9 pin usb ye bağladım.
Sorunum şu ki: 4 adet RGB ve PWM fanlar gücünü nereden alacak? Fanlar power supply den güç alacaksa aldığım fan ve kontrolcü kutu içeriğinde fanlar ı power supply bağlamak için bir aparat çıkmadı. (kutu içeriğinde kontrolcünün güç bağlantı kablosu çıktı)
Anakartım: Asus Prıme N360M-A
kontrolcü bağlantım bu şekilde

Dosya Ekleri

• cooler master pro kontrolcü.jpg
    cooler master pro kontrolcü.jpg
    123,6 KB · Görüntüleme: 110
  • cooler master pro kontrolcü.jpg
    cooler master pro kontrolcü.jpg
    123,6 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
Selamlar, konuyu hortlatmış olacağım fakat bir kaç sorum olacak bu konu ile ilgili. Bende Corsair Spec dalta kasa ve ASUS B450M-K anakart var fanları çoklayıcı ile CHA Fan girişine taktım. BIOS ekranında PWM ve DC modlarda ayar yaptığımda PWM modunda fanlar yüksek hızda dönüyor standart moda veya silent moda alınca değişiklik göstermiyor fakat DC moda gelince standart, silent ve turbo modları çalışıyor. Ayrıca videoda gördüğünüz gibi hızda bir dalgalanma yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı