PWM mi Voltage mi?

Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--Ryzen 5 1600 (AF) | Gigabyte B450M S2H | Msi Armor RX 570 OC Edition | 2xCorsair Vengance 8 GB 3000 Mhz | 480 GB Adata SSD | 1TB Toshiba HDD | 2xArctic P12 PST | Corsair 550 W Carbide SPEC-DELTA RGB.

--LG 22MK400H 21.5" 1ms 75Hz | Razer Blackshark V2 X | Gamepower OGRE Red Switch | HyperX Pulsefire Haste | SteelSeries Qck+ Large
Meslek
İşletme Mühendisi
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Corsair Spec Delta RGB kasaya anakart 4 pin girişini çoklayarak 2 adet Arctic P12 PWM pst fan taktım. Tepe konuma egzoz fan görevi için. Fanları takmadan önce BIOS'ta fanlar Auto'daydı. Yük altında hızlanıyor, sonra yavaşlıyordu. Yani problemsizdi. Fakat fanları taktıktan sonra Arctic P12 PWM fanları BIOS'tan kontrol edebiliyordum. Diğerlerini edemiyordum. Voltage ayarına çekince hepsi yavaşladı. Tüm fanları PWM ile kontrol etmemin bir yolu yok mu? Voltage ile kontrol PWM ile kontrolden daha mı kötü bilmiyorum soğutmaya etki eder mi?

Görür hocam aynı ürün diğer cam korumalı bu ise korumasız pek farkı yoktur.
Yeni farkettim. Kasayla birlikte gelen stock fanlar 3 pinli yeni aldiklarimsa 4 pinli. Stock fanlar pwm desteklemiyor olabilir mi?

Yeni farkettim. Kasayla birlikte gelen stock fanlar 3 pinli yeni aldiklarimsa 4 pinli. Stock fanlar pwm desteklemiyor olabilir mi?
Benim size önerdiğim diğer ürün 3 pin girişlidir ben aynısını sordunuz zannettim. 3 Pin fanlarınız var ise diğer ürünü almanız lazım hocam.

Benim size önerdiğim diğer ürün 3 pin girişlidir ben aynısını sordunuz zannettim. 3 Pin fanlarınız var ise diğer ürünü almanız lazım hocam.
2 si 4 pinli, 4 ü 3 pinli ne yapmaliyim bilemedim. Simdi kasamdaki fanlarin pwm destegi var mi diye bakicam.

2 si 4 pinli, 4 ü 3 pinli ne yapmaliyim bilemedim. Simdi kasamdaki fanlarin pwm destegi var mi diye bakicam.

Hocam siz bana fanların girişlerinin resimlerini atar mısınız 3 pin ve 4 pin olanın birer tanesini çekip ekleme şansınız varsa net bir şekilde yardımcı olmaya çalışayım size. Benimde kafam karıştı kusura bakmayın yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Hocam siz bana fanların girişlerinin resimlerini atar mısınız 3 pin ve 4 pin olanın birer tanesini çekip ekleme şansınız varsa net bir şekilde yardımcı olmaya çalışayım size. Benimde kafam karıştı kusura bakmayın yanlış yönlendirmek istemiyorum.
Simdi fotograf cekme sansim hic yok. Corsair in sitesinde fanlarin pwm desteginin olmadigini gördüm. Kisaca tekrar anlatiyim eve gidince fotoğrafları atacağım. 3 tane onde Rgb fan var 1 tane da egzoz fani var. Bu kasanin stock fanlari bunlar 3 pinli fanlar ve kendisine ait coklayici ile 4 pine donusturulmus durumdaydi. Daha sonra aldigim 2 tane fan ise 4 pinli pwm destekli fanlardi. Ben kasamdakilerin pwm destegi oldugunu dusunuyordum. Simdi anladigim kadariyla naparsam yapayim ben bu fanlari ortak sekilde pwm sekmesinde yönetemem cunku destek yok basbaya. Biosta da stock olarak muhtemelen bunlar voltage ile yönetiliyordu zaten. Diger fanlarda pwm olunca kafayi yediler maks hizda calismaya basladilar.

Simdi fotograf cekme sansim hic yok. Corsair in sitesinde fanlarin pwm desteginin olmadigini gördüm. Kisaca tekrar anlatiyim eve gidince fotoğrafları atacağım. 3 tane onde Rgb fan var 1 tane da egzoz fani var. Bu kasanin stock fanlari bunlar 3 pinli fanlar ve kendisine ait coklayici ile 4 pine donusturulmus durumdaydi. Daha sonra aldigim 2 tane fan ise 4 pinli pwm destekli fanlardi. Ben kasamdakilerin pwm destegi oldugunu dusunuyordum. Simdi anladigim kadariyla naparsam yapayim ben bu fanlari ortak sekilde pwm sekmesinde yönetemem cunku destek yok basbaya. Biosta da stock olarak muhtemelen bunlar voltage ile yönetiliyordu zaten. Diger fanlarda pwm olunca kafayi yediler maks hizda calismaya basladilar.
Aldığınız 2 fan içinde aynı şekilde kasanın içinden çıkan dönüştürücüye benzer bir dönüştürücü alın. Satın aldığınız 4 pinli fanları da bu dönüştürücüye bağlayın sonra bios üzerinden kontrolü yapılabilir.

PWM ile kontrol kötü değil. Aşağıda ki linkte yer alan PWM çoklayıcı ile tüm PWM fanlarınızı tek pin üzerinden kontrol edebilirsiniz veya otomatiğe alarak sistem kendini optimize ederek elektrik tasarrufu da sağlamış olursunuz.

Ürün:

Bu ürün fan çoklayıcı değil. ARGB çoklayıcı. Bu ürüne fan takamazsınız. Uçları uymaz zaten.

Eve gidince bakacağım teşekkürler

Geri
Yukarı