Python PyCharm ile Arduino kontrolü

Sahan1907

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba iyi bayramlar.

PyCharm ile nesne tespiti yapıyorum ancak Arduino'ma aktarmakta sıkıntı çekiyorum. Aslında çok basit ufak bir işlem ancak bir türlü çözemiyorum. Webcam ile nesneleri tespit ediyorum ancak Arduino'daki 10. pine sinyal gitmeyip LED yanmıyor. " cell Phone" yazılı nesneyi tespit ettiğimde LED'imin yanmasını istiyorum."cell Phone" harici herhangi bir şeyde LED sönük kalsın istiyorum. Arduino'ya standardfirmata kodunu attım. İki farklı .py dosyası mevcut çalıştırdığım dosya "deneme.py"'dır ve kodlarım ekte görüldüğü gibidir.

Dosya Ekleri

• 2.PNG
    2.PNG
    50 KB · Görüntüleme: 21
  • 1.PNG
    1.PNG
    58,2 KB · Görüntüleme: 19

PyCharm ile nesne tespiti yapıyorum ancak Arduino'ma aktarmakta sıkıntı çekiyorum. Aslında çok basit ufak bir işlem ancak bir türlü çözemiyorum. Webcam ile nesneleri tespit ediyorum ancak Arduino'daki 10. pine sinyal gitmeyip LED yanmıyor. " cell Phone" yazılı nesneyi tespit ettiğimde LED'imin yanmasını istiyorum."cell Phone" harici herhangi bir şeyde LED sönük kalsın istiyorum. Arduino'ya standardfirmata kodunu attım. İki farklı .py dosyası mevcut çalıştırdığım dosya "deneme.py"'dır ve kodlarım ekte görüldüğü gibidir.
2024 yılında resimden kod mu çekelim inanılmaz gercekten suraya kodu güzelce atsanız ne olur ki

2024 yılında resimden kod mu çekelim inanılmaz gercekten suraya kodu güzelce atsanız ne olur ki
deneme.py

from ultralytics import YOLO
from PIL import Image
import arduino

model = YOLO('yolov8n.pt')

sonuclar = model.predict(source="0", show=True)

# Sonuçlardan sınıf isimlerini alın
class_names = sonuclar.names

if 'cell phone' in class_names:
arduino.ledyak(10, 1)
else:
arduino.ledyak(10, 0)

arduino.py

from pyfirmata import Arduino, util
from pyfirmata import INPUT, OUTPUT, PWM

import time
import sys

board = Arduino('COM7')
led = board.get_pin('d:10:eek:')

def ledyak(pin,deger):
board.digital[pin].write(deger)

LED'i daha önce yaktınız mı? Yakmadıysanız manuel olarak if else kullanmadan 1 sinyali göndererek yakın.

LED'i daha önce yaktınız mı? Yakmadıysanız manuel olarak if else kullanmadan 1 sinyali göndererek yakın.
Amacım istediğim adını yazdığım nesneyi görünce ledi yakması yani sinyal vermesi. Örneğin "pencil" yazdım ve kamerada pencil tespit edince belirlediğim Arduino pinindeki led yanacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı