Python Çıktının Listelemesi Nasıl Düzenlenir?

Yusufsendogan

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Listede 10 tane kelime var. Ben, kendim nasıl sıraladıysam kodda, onun gibi sıralasın istiyorum, çıktı alırken. Lakin alfabetik sıralıyor. Kimin baş harfi alfabede daha önceyse, ilk onu yazdırıyor. Nasıl kendi yazdığım sıralamadaki gibi çıktı alırım?

kitap_listesi= ["Yolda yürürken," "göremiyordu.", "Biri ona", "bunu söylemeliydi.","Kör olmuştu." ] kitap_listesi.sort() print(kitap_listesi)

Sort, alfabetikti değil mi :D. Yeni öğrendim ben de aslında. Daha 5 dakika önce bir sitede gördüm.

sort() fonksiyonu sıralama yapar hocam. Elinizle sıralayıp bir de sıralanıyor diye dert edinmişsiniz. 😀 Ayrıca parantezin içine nasıl sıralamak istediğinizi de yazabiliyorsunuz. Hiç bir şey yazmadığınızda varsayılan olarak alfabetik sıralıyor.

Sort, alfabetikti değil mi :D. Yeni öğrendim ben de aslında. Daha 5 dakika önce bir sitede gördüm.
Sort alfabetik değildir. Alt tarafta "<" ya da ">" operatörlerini çağırır. String olduğu için alfabetik sıraladı. Sayı olsa küçükten büyüğe sıralardı mesela. Kendi sınıflarınıza ait objeleri de sıralayabilirsiniz isterseniz.

sort() fonksiyonu sıralama yapar hocam. Elinizle sıralayıp bir de sıralanıyor diye dert edinmişsiniz. 😀 Ayrıca parantezin içine nasıl sıralamak istediğinizi de yazabiliyorsunuz. Hiç bir şey yazmadığınızda varsayılan olarak alfabetik sıralıyor.
Sort satırının içini boş bıraksam da, alfabetik sıralıyor. 10 20 liste elemanı olunca otomatik alfabetik sıralıyor. 2 3 eleman olunca bir sorun yok da liste uzun olunca sorun başlıyor. Şaşırdım yani benim PC'de sürekli alfabeye göre yapıyor.
liste.sort() şeklinde kullanıyorum bahsettiğiniz gibi. Buna rağmen alfabetik.

Geri
Yukarı