Python Filtreleme

Frik

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar çok basit bir sorum var.
Örneğin dictionary ile "Notlar" değişkenini sırasıyla 36, 56, 78, 86, 95 ve 100 olarak tanımladık.
notfiltresi=dataFrm.notlar >60 yapınca notu 60'tan büyük olanları filtreliyor, peki notu 86 olanı bulmak için ne yapmalıyız?

İnternette araştırsam da Türkçe bir site bulamadım.

Son düzenleme:
Python'a biraz uzağım, ancak C#'taki operatörler kullanılıyor yanılmıyorsam. "== 86" yapmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Eğer olmazsa kod bloğunu paylaşın spyder üzerinden bakarız birlikte.

Python'a biraz uzağım, ancak C#'taki operatörler kullanılıyor yanılmıyorsam. "== 86" yapmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Eğer olmazsa kod bloğunu paylaşın spyder üzerinden bakarız birlikte.
Yani notfiltresi = dataFrm.notlar(notlar == 86) şeklinde mi yapacağım ya da parantez dışında bir şey mi olacak.

Parantez içerisine almanız gerekir mi tam emin olamadım (deneme yapmak gerekir). Parantez olmadan bu operatör çalışıyor, ancak loop eklemeniz gerekebilir. Eğer bir dizi içerisinden alıyorsanız dizideki ilk 86'yı bulacaktır. 1'den fazla 86 olursa dizi içerisinde bu fonsiyonla onları atlar.

Dictionary neden kullaniyorsun single value filtering yapacaksan?
Python:
a = [36, 56, 78, 86, 95,100]
#b = [x for x in a if x == 86]
b = [x for x in a if x > 60]
print(b)

Dictionary neden kullaniyorsun single value filtering yapacaksan?
Python:
a = [36, 56, 78, 86, 95,100]
#b = [x for x in a if x == 86]
b = [x for x in a if x > 60]
print(b)
Normalde "Murat,Ayşe,Mehmet,..."ve bunların "36,56,78,...." gibi notları olacaktı.Ben işi karıştırmamak için öyle sordum.

Normalde "Murat,Ayşe,Mehmet,..."ve bunların "36,56,78,...." gibi notları olacaktı.Ben işi karıştırmamak için öyle sordum.

Anladim, mantikli. O halde:
Python:
a = {"ayse":45, "mustafa":89, "huseyin":11}
b = [x for x in a if a[x] == 11]
print(b)

Python:
notlar = {
    "Ayşe":45,
    "Mehmet":90,
    "Emir":60,
    "Büşra":86}

notu_60_yuksek,notu_86_esit = [],[]

for i in notlar.keys():
    if notlar[i] == 86:
        notu_86_esit.append(i)

if notlar[i] > 60:
        notu_60_yuksek.append(i)

print(notu_60_yuksek)
print(notu_86_esit)
Bu kod size yardımcı olur anlamak için.🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı