Python if else sorusu

hypnoxz

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kullanıcı tarafından girilen hava sıcaklığı 6 derece altındaysa "soğuk";7-14 derece arasındaysa "ılık";15 derece ve daha fazlaysa "sıcak" çıktılarını veren kodu yazınız.
Bu soruyu nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok temel bir soru.

Sizin iyiliğiniz için araştırmanızı öneriyorum. Zaten soruyu anlamışsınız. Kalan şey sadece koda dökmek. Biraz araştırırsanız yapabileceğinze inanıyorum.

Sanırım bu bir ödev. Cevabı vermek yerine şöyle bir ipucu vermeyi daha doğru buluyorum. Aldığınız "input", tam sayı tipinde değildir dolayısıyla karşılaştırma yaparken hata yaparsınız. Integer'e cast etmeyi unutmayın.

Arkadaşlar çözemiyorum. İnternetten araştırdımda bir şey anlayamıyorum. Anlayan biri varsa bir seferlik çözümde yardımcı olabilir mi?

Python:
sıcaklık = int(input("Havanın derecesini giriniz:"))

if sıcaklık <= 6:
    print("Hava soğuk")
if sıcaklık >= 15:
    print("Hava sıcak")
else:
    print("Hava ılık")
Bu yapılması gereken en temel kodlardan. Ödevse, kendiniz yapmaya çalışın. Kodun öğrenmeniz için en temel hali bu.

Arkadaşlar çözemiyorum. İnternetten araştırdımda bir şey anlayamıyorum. Anlayan biri varsa bir seferlik çözümde yardımcı olabilir mi?
Yani pek inandırıcı gelmedi ama al bakalım.

Python:
while True:
  weather = int(input("Derece giriniz: "))
  if (weather < 6):
    print("soğuk")
  elif (weather > 6 and weather <= 14):
    print("ılık")
  else:
    print("sıcak")

Daha yeniyim öğrenmeye çalışıyorum. Kusura bakmayın. Üstteki arkadaşın attığı mı daha doğru olur bu şekilde mi? Yoksa fark etmez mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı