Python ile Android Uygulama Nasıl Yazılır?

Merhaba hali hazırda temel Python bilgim var. Aklıma bir android uygulaması fikri geldi. Bunu Python ile yaparsam hem Python'da gelişmiş olurum hem de bir uygulamam olur diye düşündüm. Fakat Python'ın özellikle android uygulama yazmak için tercih edilen bir dil olmadığını biliyorum. Yazacağım uygulama eğitim uygulaması olacak yani, içerisinde resim, yazı belki video barındıracak, yani oyun uygulaması değil.

1. İlk sorum Python ile android uygulaması yazma konusunda nasıl bir başlangıç ve hangi yolları (Kivy vs.) önerirsiniz?

2. Eğer Python'ı önermezseniz, neden önermezsiniz? Uygulamayı yazmak için Python dışında hangi dili neden önerirsiniz?

Teşekkürler. Bu arada forumda alt satıra geçip tab ile boşluk bırakmaya çalışmakta ayrı bir şeymiş onu deneyimledim şu an :D

Android ekosistemi java üzerine kuruludur. Mevcut SDK lar içerisinde Java metotları ile çalışmanız öğrenme sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır.

Yukarıdaki makaleleri incelemek isteyebilirsiniz.

Android altında Python uygulaması geliştirebilirsiniz. Yaptığınız işe göre hangi yöntem uygun ya da daha kolay geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Android ekosistemi Java programlama dili üzerine kurulu. Dolayısıyla Android´in yazılım kütüphaneleri de Java dilinde yazılmıştır. Bir işletim sistemi altında çalışan uygulama bu yazılım kütüphanelerini kullanmak zorundadır ya da ara katman işlevi gören başka bir uygulamanın altında çalışmak zorundadır.

Birinci yöntem eğer siz Android üzerinde Python uygulamaları yazmak, geliştirmek, çalıştırmak, test etmek vs. istiyorsanız en kolay ve en basit yöntem olarak QPython uygulamasını indirmenizi ve oradan çalışmanızı tavsiye ederim:

Python 3.x için: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.qpython.qpy3

Python 2.x için: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.qpython.qpy

Geliştirdiğiniz programları başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ancak doğrudan yüklenemez. Onların da Play Store üzerinden QPython´ı indirip, oradan çalıştırmaları gerekir.

Bu birinci yöntemdi. İkincisi daha zor ve karmaşık olabilir. Python´da yazdığınız programları Java .class dosyalarına derleyebilen ara yazılımlar var. Bunlardan birisi BeeWare. Amacı Python´da yazılan her programı, her işletim sistemi altında çalıştırılabilir yerel düzeyde aplikasyonlara dönüştürmek. Bunlardan birisi de Android için ancak başka platformlar da (Windows, macOS, GNU/Linux vs.) geçerli.

BeeWare ile geliştirdiğiniz uygulamaları .apk paketi haline getirebilirsiniz. Uygulamanızı doğrudan Play Store gibi yerlerede ekleyebilirsiniz. Kuracak olan kişilerin cihazlarında Python ya da BeeWare´in kurulu olması gerekmez. Çünkü yazdığınız programı tıpkı Java´da yazılmış gibi dönüştürür.

Detaylı bilgi için BeeWare´nin sitesi: https://beeware.org/

Not: BeeWare´de geliştirdiğiniz uygulamalarınızı test edebilmeniz için JDK ve Android SDK´yı kurmanız gerekiyor.

Bence bu yöntemler zorlama, kısıtlı ve dezavantajları olan yöntemler. Eğer Android uygulaması geliştirmek istiyorsanız en uygun dil Java´dır. Yine de amacınıza ya da ihtiyaçlarınıza en uygun yöntemi karar verip seçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı