Python ile oyun yapılabilir mi?

Yorumlanan ve derlenen dilleri araştırın. Anlarsınız.

C++, 99 milyon iterasyondan oluşan problemi 150 milisaniyede hesaplıyabiliyor.
Python kaç milisaniyede hesaplıyor bilmek ister misiniz? Aynı PC aynı koşullar. Aynı algoritma. 14000 milisaniye. Yani 14 koca saniye...
Bunun ile ilgili veriyi iletirsen incelemek isterim dediklerin doğrudur büyük ihtimal fakat phython daha basit ve kullanması daha kolay bir dil özellikle C++'a göre çok komplike işler yapılmadığı sürece python oyun geliştirme için rahatça kullanılır diye düşünüyorum. Oyun yapımı sadece kodlama değil biliyorsun tasarım yapıp en az maliyetle kodlamadan çıkmak isteyen arkadaşlar için Python mantıklı bir seçim olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun ile ilgili veriyi iletirsen incelemek isterim dediklerin doğrudur büyük ihtimal fakat phython daha basit ve kullanması daha kolay bir dil özellikle C++'a göre çok komplike işler yapılmadığı sürece python oyun geliştirme için rahatça kullanılır diye düşünüyorum. Oyun yapımı sadece kodlama değil biliyorsun tasarım yapıp en az maliyetle kodlamadan çıkmak isteyen arkadaşlar için Python mantıklı bir seçim olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodaki oyunlar pygame ile yapılmış oyunlar mı?
Bennce başlangıç seviyesi için pygame gayet yeterli olur gibi geldi şimdi. Birşey daha merak ediyorum. Python ile çok kompleks ve güzel oyunlar yapılmamasının sebebi (cs:go, valorant, pubg gibi büyük oyunlardan bahsediyorum) dilin yetersiz kalması mı yoksa python kullanan oyun motoru olmaması mı?

Yapılabilir ancak, Python dilinin amacı oyun yapmak değildir. Yani Python ile oyun yapmaya çalışırsanız batarsınız. Oyun yapmak için C# ve C++ dillerini öneririm. Özellikle Unity için C#'ı öneririm. Ayrıca kim demiş ilk önce Python'dan başlanmalı diye. Hangi alanda ilerlemek istiyorsan o alana göre bir dil seç. Oyun yapacaksan C++ ve C#, Machine Learning ve AI üzerine çalışıyorsan Python, Web programlama üzerine eğilimliysen PHP, HTML5 vb. gibi dillere yönelmeli. Bir dil öğrenmeden önce o dilin ne kadar kolay olduğuna değil, senin isteklerini ne kadar karşıladığına bakmalısın. Eğer oyun geliştirmeyle ilgileniyorsan Python'u bırak ve C# veya C++'a geç (Hangi motoru kullandığına bağlı).

Yapılabilir ancak, Python dilinin amacı oyun yapmak değildir. Yani Python ile oyun yapmaya çalışırsanız batarsınız. Oyun yapmak için C# ve C++ dillerini öneririm. Özellikle Unity için C#'ı öneririm. Ayrıca kim demiş ilk önce Python'dan başlanmalı diye. Hangi alanda ilerlemek istiyorsan o alana göre bir dil seç. Oyun yapacaksan C++ ve C#, Machine Learning ve AI üzerine çalışıyorsan Python, Web programlama üzerine eğilimliysen PHP, HTML5 vb. gibi dillere yönelmeli. Bir dil öğrenmeden önce o dilin ne kadar kolay olduğuna değil, senin isteklerini ne kadar karşıladığına bakmalısın. Eğer oyun geliştirmeyle ilgileniyorsan Python'u bırak ve C# veya C++'a geç (Hangi motoru kullandığına bağlı).
Aslında sizin söylediğiniz bana mantıklı geldi ancak çok araştırdım. Kimisi sizin gibi C, C#, C++ dillerini öğrenmelisiniz diyor, bazıları Python ile başla diyor. Kafam çok karıştı bende bir şeye başlayayım da gerisi gelir diye düşündüm.

Aslında sizin söylediğiniz bana mantıklı geldi ancak çok araştırdım. Kimisi sizin gibi C, C#, C++ dillerini öğrenmelisiniz diyor, bazıları Python ile başla diyor. Kafam çok karıştı bende bir şeye başlayayım da gerisi gelir diye düşündüm.
Python öğrenmesi kolay bir dil olduğundan dolayı genelde ilk onu önerirler. Ancak oyun geliştirme için bu geçerli değildir. C#'ta öğrenmesi kolay bir dildir, ve boşu boşuna zaman harcamamak uğruna C#'tan başlanmalı diye düşünüyorum. Ama oyun geliştirmeye C++'tan girmenizi tavsiye etmem, o zor bir dildir ve öğrenmesi sıkıntılıdır. O yüzden C#'tan başlamak sizin için daha hayırlı olur.
"Python ile başlamalısın yeğenim" cümlesi herkesin ağzına sabitlendi maalesef. Oyun geliştiren bir adamın işine yaramaz Python öğrenmek. Aynı şekilde Web programlama yapan bir adamın da işine yaramaz.

Phyton ile çoğu şey yapılıyor diyorlar doğru mu?

Farklı işler için kütüphaneleri var, ancak asıl amacı Machine Learning, Deep Learning, AI vb. gibi alanlar.
Görüntü işleme, bilgisayar görü, veri bilimi ve veri madenciliği için de kullanılıyor.

Ancak bu işler için kullananlar genelde C++, C#, Java'yı ana dili gibi bilen kişilerden oluşuyor.

Python ile çok kompleks ve güzel oyunlar yapılmamasının sebebi (cs:go, valorant, pubg gibi büyük oyunlardan bahsediyorum) dilin yetersiz kalması mı yoksa python kullanan oyun motoru olmaması mı?

Geri
Yukarı