Python ile .txt dosyası oluşturma ve içine yazı yazma

BalikŞuşişi

Kilopat
Makaleler
1
Mesela şöyle bir şey olsun:
1)Ders programı yapıyorum ve kullanıcıdan saatleri, derslerin adlarını input ile alıyorum.
2)Ekrana print komutu ile ders programının son halini yazdırıyorum.
Peki yazdırdığım bu ders programı için otomatik olarak "Ders Programı" adlı bir .txt dosyası açmasını ve onun içine ders programını yapıştırmasını istiyorum. Yapabilir miyim? Nasıl yapabilirim?

Bu bir ödev mi?

Şu, başlamak için iyi olabilir.

file = open("copy.txt", "w")
file.write("metninizi girin")
file.close()

Sonrasında for dongüleriyle satır ve sütunlara verileri yazabilirsiniz. Ama ders programı yapacaksanız ve bu bir ödev değilse, Python'un Excel düzenlemeye yarayan kütüphaneleri de var, öğrenince kolay da. Daha iyi olur bence. :)

Bu bir ödev mi?

Şu, başlamak için iyi olabilir.

Sonrasında for dongüleriyle satır ve sütunlara verileri yazabilirsiniz. Ama ders programı yapacaksanız ve bu bir ödev değilse, Python'un Excel düzenlemeye yarayan kütüphaneleri de var, öğrenince kolay da. Daha iyi olur bence. :)
Bu kaynak size yardımcı olacaktır.
Teşekkürler dosyayı oluşturdum.. Şimdi ekrana yazdırdığım ders programını buna nasıl geçireceğim? Bu arada ödev değil can sıkıntısından dolayı yapıyorum :D.

Open() fonksiyonu ile oluşturmayı denediniz mi?
Open ile oluşturdum zaten. Bir tek ekrana yazdırılan ders programını not defterine aktarmak kaldı.
@BalikŞuşişi Satır ve Sütun olarak yazmak lazım. Ama Excel'e yazmak daha kolay gibi. Biraz bakayım, önceden benzer bir şey yapmıştım sanki. :)
Teşekkürler :).
@SideWinder Bu arada satır ve sütün olarak nasıl yazdırabileceğim hakkında kaynak bırakabilir misiniz sıkıntı olmazsa?

Geri
Yukarı