Çözüldü Python ile yapılan program nasıl compiler yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Yer
Türkmenistan
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci programmist(programci, yazilimci), 3DS MAX ögrencisi
Selam herkese. Ben Python programlama dilini yeni öğreniyorum. Ama compiler yapmak için hangi program kullanılır onu merak ediyorum. Compiler yapıldıktan sonra source kodunun görülmemesini istiyorum. Yani söylediğim gibi compiler yapmak mümkün mü?

Çözüm
Hocam Python icinde kurulum yapilyomu. Yoksa exe formattami Pyinstaller.

Pyinstaller resmi sitesi engelli bizde.

Bi de source code korumasi varmi Pyinstaller programinda.
PyInstaller, pip install pyinstaller ile kuruluyor.

Source code koruması diye bir şey yok, bir program compile edildikten sonra zaten okunamaz haline gelir. Aynı zamanda C#'ın aksine, DotPeek gibi programlar tarafından decompile yapılamaz yani saf kaynak kodu okunamaz. Python programı, C/C++ programı gibi derlenir, CPython yani. İsterseniz --onefile olarak da derleyebilirsiniz eğer bütün kütüphanelerin bir araya toplanmasını istiyorsanız, eğer istemiyorsanız, build klasörünün içinde derlenen program için gereken DLL ve kütüphane dosyaları toplanacaktır.

Örnek kodlar:

pyinstaller --onefile --noconsole "program.py"

pyinstaller --windowed program.py
Hocam Python icinde kurulum yapilyomu. Yoksa exe formattami Pyinstaller.

Pyinstaller resmi sitesi engelli bizde.

Bi de source code korumasi varmi Pyinstaller programinda.
PyInstaller, pip install pyinstaller ile kuruluyor.

Source code koruması diye bir şey yok, bir program compile edildikten sonra zaten okunamaz haline gelir. Aynı zamanda C#'ın aksine, DotPeek gibi programlar tarafından decompile yapılamaz yani saf kaynak kodu okunamaz. Python programı, C/C++ programı gibi derlenir, CPython yani. İsterseniz --onefile olarak da derleyebilirsiniz eğer bütün kütüphanelerin bir araya toplanmasını istiyorsanız, eğer istemiyorsanız, build klasörünün içinde derlenen program için gereken DLL ve kütüphane dosyaları toplanacaktır.

Örnek kodlar:

pyinstaller --onefile --noconsole "program.py"

pyinstaller --windowed program.py

Çözüm
Anliyorum hocam.Pyinstaller compiler nasil yapar.Yapilis sekli nasil.Yani sadece exe dosyasimi.Yoksa kutuphaneleridemi exe dosyasinin yanina tasiyor.Compiler yaptiktan sonra 7 zip veya baska programlar ile icine girildiginde source code gorulurmu.

Anliyorum hocam.Pyinstaller compiler nasil yapar.Yapilis sekli nasil.Yani sadece exe dosyasimi.Yoksa kutuphaneleridemi exe dosyasinin yanina tasiyor.Compiler yaptiktan sonra 7 zip veya baska programlar ile icine girildiginde source code gorulurmu.
Eğer --onefile parametresini kullanırsanız, programda kullanılan bütün kütüphaneler C koduna çevrilip hepsi EXE içinde derlenir. Eğer belirtmezseniz, yukarıda bahsettiğim gibi, bir klasör oluşturulup kullanılan kütüphaneler oraya kopyalanır, aynı zamanda *.pyc dosyaları da görünür, onlar da aynı zamanda derlenmiş kodlardır, görünmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer --onefile parametresini kullanırsanız, programda kullanılan bütün kütüphaneler C koduna çevrilip hepsi EXE içinde derlenir. Eğer belirtmezseniz, yukarıda bahsettiğim gibi, bir klasör oluşturulup kullanılan kütüphaneler oraya kopyalanır, aynı zamanda *.pyc dosyaları da görünür, onlar da aynı zamanda derlenmiş kodlardır, görünmez.
Tessekkurler hocam.Sag olun.Bende tam boyle program ariyordum.

Geri
Yukarı