Python İngilizce çeviri programı çalışmıyor

gecici kasap

Centipat
Daha fazla  
Python da İngilizce çeviri programı yaptım ama çalışmıyor hatayı bulamadım, bu gece bitmesi gerekiyor.

[CODE lang="python" title="Python da İngilizce çeviri programı yaptım ama çalışmıyor hatayı bulamadım, bu gece bitmesi gerekiyor."]tsozluk={"merhaba":"hello","hoş geldiniz":"welcome","hoşça kalın":"goodbye","günaydın":"good morning","iyi günler":"have a good day","iyi akşamlar":"good evening","iyi geceler":"good night","bugün":"today","bu sabah":"this morning","bu akşam":"this evening","bu gece":"tonight","dün":"yesterday","sabah":"morning","öğlen":"at noon","öğleden sonra":"afternoon","akşam":"evening","gece":"night","bay":"mr","bayan":"miss/mrs","bebek":"baby","çocuk":"child","genç":"young","yaşlı":"old","evli":"married","bekar":"single","boşanmış":"divorced","benim":"my","ad":"name","ne":"what","memnun oldum":"nice to meet you","nasıl":"how","ben":"I","sen":"you","biz":"we","o(kız)":"she","o(erkek)":"he","o(hayvan)":"it","onlar":"they","iş":"job","ne kadar süredir":"how long","yapmak":"do","nerede":"where","yaşamak":"live","sahip olmak":"have","kaç yaşındasın":"how old are you","beatiful":"güzel","çok":"very,much","nice":"iyi(güzel)","sevmek,iç güzellik(huyları(iyi kalpli olmak gibi))":"like","ister misin":"would you like","evet":"yes","hayır":"no","tamam":"okey/all right","tabii ki":"sure","elbette":"of course","haklısınız":"you are right","teşekkür ederim":"thank you","affedersiniz":"pardon/excuse me","rica ederim":"you are welcome","yardım edin":"help me","çekiniz":"pull","itiniz":"push","otomatik":"auomatic","kapı":"door","yürüyen merdiven":"escalator","ben":"I am","alman":"german","ingiliz":"english","fransız":"french","amerikalı":"american","ispanyol":"spanish","belçikalı":"belgian","brezilyalı":"brazilian","norveçli":"nerwegian","danimarkalı":"danish","rus":"russian","arjantinli":"argentinian","japon":"japanese","çinli":"chinese","mısırlı":"egyptian","kanadalı":"canadian","hollandalı":"dutch","bulgar":"bulgarian","yunanlı":"greek","burada":"here","orada":"there","şurada":"over there","önünde":"in front","arkasında":"behind","sağ":"right","sol":"left","doğru":"true","yanlış":"false","uzağında":"far","yakınında":"near","aşağıda":"down","yukarıda":"up","küçük":"small","büyük":"big","orta":"medium","uzun":"long","kısa":"short","geniş":"large","dar":"narrow","ince":"thin","hangi":"wich","ne zaman":"when","kaç tane":"how many","ne kadar":"how much","kimin":"whom","saat kaç":"what time is it","yarım":"half","quarter":"çeyrek","bir":"one","iki":"two","üç":"three","dört":"four","beş":"five","altî":"six","yedi":"seven","sekiz":"eight","dokuz":"nine","on":"ten","on bir","eleven","on iki":"twelve","on üç":"thirteen","on dört":"fourteen","on beş":"fifteen","yirmi":"twenty","otux":"thirty","kırk":"fourty","elli":"fifty","altmış":"sixty","yetmiş":"seventy","seksen":"eighty","doksan":"ninety","yüz":"one(a) hundred","bin":"thousand"}
isozluk={"hello" :"merhaba","welcome":"hoş geldiniz","goodbye": "hoşça kalın","good morning": "günaydın","have a good day":"iyi günler","good evening": "iyi akşamlar","good night":"iyi geceler","today":"bugün","this morning":"bu sabah","this evening":"bu akşam","tonight":"bu gece","yesterday":"dün","morning":"sabah","at noon":"öğlen","afternoon":"öğleden sonra","evening":"akşam","night":"gece","mr":"bay","miss/mrs":"bayan","baby":"bebek","child":"çocuk","young":"genç","old":"yaşlı","married":"evli","single":"bekar","divorced":"boşanmış","my":"benim","name":"ad","what":"ne","nice to meet you":"memnun oldum","how":"nasıl","I":"ben","you":"sen","we":"biz","she":"o(kız)" ,"he":"o(erkek)" ,"it": "o(hayvan)","they": "onlar","job":"iş","how long":"ne kadar süredir","do":"yapmak","where":"nerede","live":"yaşamak","have":"sahip olmak","how old are you":"kaç yaşındasın","beatiful":"güzel","very,much":"çok","iyi(güzel)":"nice","like":"sevmek,iç güzellik(huyları(iyi kalpli olmak gibi))","would you like":"ister misin","yes":"evet","no":"hayır","okey/all right":"tamam","sure":"tabii ki","of course":"elbette","you are right":"haklısınız","thank you":"teşekkür ederim","pardon/excuse me":"affedersiniz","you are welcome":"rica ederim","help me":"yardım edin","pull":"çekiniz","push":"itiniz","automatic":"otomatik","door":"kapı","escalator":"yürüyen merdiven","I am":"ben","german":"alman","english":"ingiliz","french":"fransız","american":"amerikalı","spanish":"ispanyol","belgian":"belçikalı","brazilian":"brezilyalı","nerwegian":"norveçli","danish":"danimarkalı","russian":"rus","argentinian":"arjantinli","japanese":"japon","chinese":"çinli","egyptian":"mısırlı","canadian":"kanadalı","dutch":"hollandalı","bulgarian":"bulgar","greek":"yunanlı","here":"burada","there":"orada","over there":"şurada","in front":"önünde","behind":"arkasında","right":"sağ","left":"sol","true":"doğru","false":"yanlış","far":"uzağında","near":"yakınında","down":"aşağıda","up":"yukarıda","small":"küçük","big":"büyük","medium":"orta","long":"uzun","short":"kısa","large":"geniş","narrow":"dar","thin":"ince","wich":"hangi","when":"ne zaman","how many":"kaç tane","how much":"ne kadar","whom":"kimin","what time is it":"saat kaç","half":"yarım","çeyrek":"quarter","one":"bir","two":"iki","three":"üç","four":"dört","five":"beş","six":"altı","seven":"yedi","eight":"sekiz","nine":"dokuz","ten":"ten","eleven":"on bir","twelve":"on iki","thirteen":"on üç","fourteen":"on dört","fifteen":"on beş","twenty":"yirmi","thirty":"otuz","fourty":"kırk","fifty":"elli","sixty":"altmış","seventy":"yetmiş","eighty":"seksen","ninety":"doksan","one(a) hundred":"yüz","thousand":"bin"}
while True:
secim=input ("TÜRKÇE İNGİLİZCE ÇEVİRİ İÇİN 1'E\nİNGİLİZCE TÜRKÇE ÇEVİRİ İÇİN2'YE\nÇIKMAK İÇİN 3'E BASIN")
if secim=="1":
kelime=input ("ingilizcesi istenen kelimeyi girin:")
if kelime in tsozluk:
print ("ingilizcesi:",tsözlük[kelime])
else:
print("bu kelime sözlükte yoktur." )
elif secim=="2":
kelime=input("Türkçesi istenen kelimeyi girin:")
if kelime in isozluk:
print ("Türkçesi:",isozluk[kelime])
else:
print ("Bu kelime sozlukte yoktur".)
elif secim=="3":
print("PROGRAM KAPATILIYOR")
break
else:
print("YANLIŞ SEÇİM TEKRAR DENEYİN")
[/CODE]

Son düzenleme:
Caps Lock açık kalmış düzenliyorum.
Düzelttim biri yardım edebilir mi?
@hengin yardım eder misin ?
Gerçekten hiç kimse yardımcı olmuyor.
Herkese teşekkürler sıfır aldim.

Son düzenleme:
@gecici kasap
Az önce fırsatım oldu kodu inceledim. Sözlük kısmında bir yazım hatası var galiba, orada hata verdi. Sözlüğü silince de düzeldi. Sonrasında bir yerde noktayı tırnağın dışına koymuşsunuz onun SS'ini bırakıyorum.
Ekran görüntüsü 2021-05-01 084520.png

[CODE lang="python" title="Çalışan Kod"]tsozluk={"merhaba":"hello"}
isozluk={"hello" :"merhaba"}

while True:
secim=input ("TÜRKÇE İNGİLİZCE ÇEVİRİ İÇİN 1'E\nİNGİLİZCE TÜRKÇE ÇEVİRİ İÇİN2'YE\nÇIKMAK İÇİN 3'E BASIN")
if secim=="1":
kelime=input ("ingilizcesi istenen kelimeyi girin:")
if kelime in tsozluk:
print ("ingilizcesi:",tsözlük[kelime])
else:
print("bu kelime sözlükte yoktur." )
elif secim=="2":
kelime=input("Türkçesi istenen kelimeyi girin:")
if kelime in isozluk:
print ("Türkçesi:",isozluk[kelime])
else:
print ("Bu kelime sozlukte yoktur.")
elif secim=="3":
print("PROGRAM KAPATILIYOR")
break
else:
print("YANLIŞ SEÇİM TEKRAR DENEYİN")[/CODE]

Kodu kendime aktarırken indentleri kontrol ederek aktardım. O yüzden sizde indent hatası var mı bilmiyorum ama editörünüzdeki durum da mesajınızdaki gibiyse o zaman çalışmayacaktır. Düzenlediğim çalışan kodu da bırakıyorum.

Geri
Yukarı