Python "Non-UTF-8 Code Starting" Hatası

DoctorEng

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle umarım yanlış bölüm üzerinden soru açmamışımdır, eğer öyleyse çok özür dilerim. Sorunuma gelirsek, daha bugün Python öğrenmeye başladım kendi imkanlarımca ama bir hatayla karşılaştım. Hatam Powershell ile bir .py dosyası oluşturup en basitinden bir print('merhaba') yazdım ama bunu py first_app.py diye yazınca karşıma ekteki hata çıktı. Aynı şeyi cmd üzerinden oluşturunca ise herhangi bir sorun çıkmadı. Hatta cmd ile oluşturduğum dosyayı Powershell ile uygulamaya çalışınca da çalıştı ama ben daha kullanışlı olsun diye ve daha sonra sıkıntılı bir durum olmaması adına Powershell ile açıp kullanmak istiyorum. İngilizcem üst düzey olmadığından ve genellikle başlangıç seviyelerine anlatmadıkları için internetteki çözümleri anlayamadım ve uygulayamadım. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Dosya Ekleri

• qwe.PNG
    qwe.PNG
    21,1 KB · Görüntüleme: 51
  • 21312.PNG
    21312.PNG
    11,2 KB · Görüntüleme: 48
  • 213121.PNG
    213121.PNG
    9,1 KB · Görüntüleme: 45
@DoctorEng PowerShell'in metin kodlama ile olan sorunu. Sizlik bir şey değil.
Ayrıca size önerim VS Code gibi text editörleri kullanmanız.
Teşekkür ederim cevabınız için.
Halihazırda VS Code programını indirdim. Zaten dosya içerisinde ki yazıları da buradan yazıyorum. Ama Python öğrenmek için izlediğim öğretmen başta Powershell üzerinden dosya oluşturup oradan açtığı için ben de öyle yapamaya çalışıyordum. Cmd ve VS Code-terminal bölümünden dosya oluşturup açtığımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sırf öğretmen Powershell kullandığı için biraz sıkıntı olmuştu ama herhalde öğrenmem açısından bir sıkıntı oluşturmaz. Tekrardan teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

Dosya Ekleri

• 2123213123.PNG
    2123213123.PNG
    8,4 KB · Görüntüleme: 63
.py dosyanızın başına şunu ekleyin:

Python:
# -*- coding: utf-8 -*-
Yanlış yapıyorum herhalde acemi olduğumdan. Kusura bakmayın.
.py dosyanızın başına şunu ekleyin:

Python:
# -*- coding: utf-8 -*-
Şimdi bakınca Powershell'den dosya oluştururken direkt UFT-16 ile oluşturur hata bundan kaynaklı sanırsam da bunu nasıl UFT-8'e sabitlerim acaba? Teşekkürler, sizi de çok uğraştırıyorum kusura bakmayın.

Dosya Ekleri

• 131231231.PNG
    131231231.PNG
    39,5 KB · Görüntüleme: 50
Yanlış yapıyorum herhalde acemi olduğumdan. Kusura bakmayın.

Şimdi bakınca Powershell'den dosya oluştururken direkt UFT-16 ile oluşturur hata bundan kaynaklı sanırsam da bunu nasıl UFT-8'e sabitlerim acaba? Teşekkürler, sizi de çok uğraştırıyorum kusura bakmayın.

Dosyanızın başına ekleyeceksiniz :) İlk satıra yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı