Python ödevi

• Konuyu başlatan Rixy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B

Rixy

Hectopat
Daha fazla  
IMG-20210120-WA0002.jpg

Öncelikle merhaba,
Ekteki fotoğrafta bulunan ödevimi bir türlü yapamadım rica etsem yardımcı olabilecek birisi var mı? En azından nasıl yapacağıma dair biraz fikir verseniz çok güzel olur.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ben soruyu tam anlayamadım.
@Berkay Davas sen bir bakar mısın?
Anlamak için soruyorum bizim yazdığımız fonksiyon;
"Eğer öğrenci 1. soruyu B yaptıysa 15 puan ekle, 2. soruyu bildiyse 5 puan ekle .... en son toplam puanı döndür" gibi bir fonksiyon mu olacak?

İki dosyayı okuyup cevaplar bir diziye atılabilir. Sonra dizinin eşitliği kontrol edilir. Eşit olunca bir counter arttırılır ve puan ona göre hesaplanır.

Yani iki farklı metin dosyası var. Satırlar okunacak ve soru cevapları kontrol edilecek.

Ben soruyu tam anlayamadım.
@Berkay Davas sen bir bakar mısın?
Anlamak için soruyorum bizim yazdığımız fonksiyon;
"Eğer öğrenci 1. soruyu B yaptıysa 15 puan ekle, 2. soruyu bildiyse 5 puan ekle .... en son toplam puanı döndür" gibi bir fonksiyon mu olacak?
Evet büyük oranda fonksiyon öyle olacak.

İki dosyayı okuyup cevaplar bir diziye atılabilir. Sonra dizinin eşitliği kontrol edilir. Eşit olunca bir counter arttırılır ve puan ona göre hesaplanır.

Yani iki farklı metin dosyası var. Satırlar okunacak ve soru cevapları kontrol edilecek.
Ben de böyle düşünmüştüm ama bir türlü yazamadım işte :)

Ben de böyle düşünmüştüm ama bir türlü yazamadım işte :)

Bu linkleri bir incele. Dosyayı açtıktan sonra readline metodu ile satır satır okuyup öğrenci cevaplarını ve cevap anahtarını iki farklı diziye at. Sonra soru sayısı kadar bir for döngüsü döndür ve dizi elemanları eşit mi diye bak. Eğer eşitse bir counter* arttır.

[*] counter: Döngü dışında tanımladığın bir int değişken. Soru cevaplarının eşit olduğu koşul sağlanırsa bu değişkeni sorunun puanı kadar arttıracaksın.

Yapamazsan yaz vaktim olduğu bir vakitte kodu da yazarım.

Son düzenleme:

Bu linkleri bir incele. Dosyayı açtıktan sonra readline metodu ile satır satır okuyup öğrenci cevaplarını ve cevap anahtarını iki farklı diziye at. Sonra soru sayısı kadar bir for döngüsü döndür ve dizi elemanları eşit mi diye bak. Eğer eşitse bir counter* arttır.

Sonra soru sayısını 100'e bölüp soru başına puan sayısını bul. Bulduktan sonra counterla bu soru başına puanı çarp.

[*] Counter: Döngü dışında tanımladığın bir int değişken. Soru cevaplarının eşit olduğu koşul sağlanırsa bu değişkeni bir arttıracaksın.

Soru sayısını 100'e bölmesine gerek yok sanırım çünkü her sorunun puanı farklı.
1611162554863.png

Soru sayısını 100'e bölmesine gerek yok sanırım çünkü her sorunun puanı farklı.
Eki Görüntüle 845046
Ona dikkat etmemiştim. Evet soru puanları belliymiş. Counter'ı direkt puan counterı olarak kullanabilirsin. Bir değişkene eğer cevaplar eşitse soru puanını eklersin.

[*] counter: Döngü dışında tanımladığın bir int değişken. Soru cevaplarının eşit olduğu koşul sağlanırsa bu değişkeni sorunun puanı kadar arttıracaksın.

Vaktin olduğunda yazabilirsen çok mutlu olurum. Ben bir türlü yazamadım. Yarın öğlen 11'e kadar sürem var zaten:)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı