Python3 Tkinter iki tane buton kodlu ama biri gözüküyor

İmport Tkinter as tk.

Def print_hello_world():
Print("hello world")

Def t_a():
Print("2")

Root = tk.Tk()
Root. Attributes("-fullscreen", 1)
Root. Configure(bg="Black")

B = tk. Button(root, text="1234", command = print_hello_world, height = 5, width = 60, bg="Black")
B["font"] = ("ariel", 25)
B["fg"] = ("white")
B. Grid(row = 0, column = 0, padx = 200, pady = 450)

Y = tk. Button(root, text="1254", command = t_a, height = 5, width = 60, bg="Black")
Y["font"] = ("ariel", 25)
Y["fg"] = ("white")
Y. Grid(row = 1, column = 1, padx = 201, pady = 30)

root.mainloop()

Bunu da bir dener misin?

Yine olmadı.

Boş ver çözdüm nedir ya?

İyi ki bir mesajı kısaca yazmak istedik. Niye böyle yazınca ne oldu şimdi?

Nasıl çözdüğünüzü de açıklasaydınız keşke...
Butonları ayrı ayrı mı tanımladınız? Ne yaptınız? Yardımcı olmak isteyen arkadaşlar da nerede hata yaptıklarını görürlerdi.

Hocam anlamadım bende attığım kodlar yanlış değil fakat çalışmıyor başka bir hata var.

Evet hatayı açıklamadım kusura bakmayın. grid() adlı komut sadece bir kez kullanıla biliyormuş o yüzden place() komutu kullandım.

Acaba burada grid() ile bir layout mu oluşturuyorsunuz? Sanırım bir grid layout oluşturup butonları içine atıyor değil mi ?

Acaba burada grid() ile bir layout mu oluşturuyorsunuz? Sanırım bir grid layout oluşturup butonları içine atıyor değil mi ?
Hayır. Direk butonu hücre ve kaydırma komutları(grid yerleştirmenin yaptığı işlemler) ile butonu yerleştirdim. Ben siz inceleyin diye kodu atayım.
Python:
import tkinter as tk
#tkinter adlı modülü tk olarak koda ekledim
def print_hello_world():
    print("hello world")

def t_a():
    print("2")
#butonların yapacağı eylemleri oluşturum
root = tk.Tk() #ekranı oluşturdum
root.attributes("-fullscreen", 1)#ekranı tam ekran yaptım
root.configure(bg="black")#arka planın rengini siyah yaptım

b = tk.Button(root, text="1234", command=print_hello_world, height=3, width=51, bg="black",relief="flat")#kenar çizgisi olmayacak şekilde buton oluşturdum
b["font"] = ("Arial", 40)#b butonunun fontunu arial , yazının boyutunu 40, yazı rengini beyaz olarak ayarladım
b["fg"] = ("white")
b.place(x=0,y=425) # place() komutu ile kordinat kullandım. grid komutu 2 kere kullanılamadığı için

y = tk.Button(root, text="1254", command=t_a, height=3, width=51, bg="black",relief="flat")#b butonu ile aynı işlemler
y["font"] = ("Arial", 40)
y["fg"] = ("white")
y.place(x=0, y=650)
root.mainloop()# pencerenin komutları uygulaması ve çelışması için mainloop() ekledim

Geri
Yukarı