Python'da a-b-c-d-e değer farkları

Endymion

Hectopat
Python'da:

a=12
b='12'
c="12"
d=[12]
e=["12"]

değerlerin farkları nelerdir? Açıklayabilir misiniz?

Yarın sınavım var ve ben bunların cevaplarını aramama rağmen bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tipleri farklı integer, string, string, array, array şeklinde. print(type(a)) ile hangi tipte olduğunu öğrenebilirsin. Aklında bulunsun integer ile stringi toplayamazsın. print(a + b) yapamazsın mesela

Teşekkürler yardımınız için ancak tam olarak anlamadım. İ Bu dersi seçmeli olarak ismi ilgimi çektiği için aldım. Yani daha konunun başındayım. Ders işleyiş olarak ta teknik ifadelere girmedik. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatabilir misiniz? Hiç programlama bilmeyen birine göre.

Arkadaş çok sade ve güzel bir şekilde açıklamış. Ama yine de Türkçe kavramlar ile açıklayayım.
A=12 bir değişken iken.
B ve C="12" bir yazı şekilde.
D ve e=[12] ise bir dizi şekilde.

Değişkenler aralarında toplanabilir. Bu bizim Matematik'teki X değişkeni yerine geçer de diyebiliriz.
İkincisi ise sadece bir yazıdır. C eşittir 12 gibi. Matematiksel ifadesi yoktur.
Diziler ise Matematik'teki ile aynı. Direkt toplanamaz. Farklı metotlar ile bu 3 tipide işleme sokabilirsin ama A+ B + C + D yapamazsın. Hocanız zaten integer, string, array gibi terimleri anlatmadan nasıl kodlama kısmına geçmiş sınav yapabiliyor tuhaf. Ama göstermediğine eminseniz soramazda.

Her veri bir türe ait.
Mesela: Elma, Armut, Muz, Kiraz, Erik. Bunlar birer meyve türü.
Ve: Lahana, Marul, Patlıcan, Kabak, Fasulye. Bunlar da birer sebze türü.
Ve: Demir, Bakır, Altın, Gümüş. Bunlar da birer metal türü.

Veri türleri de şöyle:
Tamsayı (Integer) : 1, 2, 1234567, 5, 98776, 0. Bunlar küsüratsız değerler.
Kayarnoktalı sayılar (Float) : 1.23, 2.54, 0.1, 2.0, bunlar da benzersiz sayılar. Çünkü küsüratları uzadıkça, sayının tamamı da benzerinden farklılaşıyor.
Dizi (String) : '2', "2", "Permatik", "2020 yılı herkese hayırlı olsun", "". Bunlar da hiç veya çok sayıda birbirine bağlı veriler.

Her veri kendi türü içinde kıyaslanabilir. Meyve ve sebze örneğinde olduğu gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı