Rehber Q-Flash Plus ile BIOS güncelleme

Merhabalar,

Yakın zamanda topladığım sistemde başıma gelen bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istiyorum.

Anakartım Gigabyte B550M S2H modeli.
Takmak istediğim işlemci ise Ryzen 5 5600X

Sistem montajı yaptıktan sonra ilk çalıştırma ekrana hiç görüntü gelmedi (BIOS güncellenmiş olarak gönderildiğini düşünüyordum).
Sonra ekrana hiç görüntü gelmeyince RAM'lerden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm.
Başka bir RAM denedim uyumluluk listesinde olan. Ancak yine ekrana görüntü gelmedi.

Sonradan BIOS'un güncel olmadığına emin oldum ve güncellemek için eski nesil işlemci arayışına girdim.
Tam da bu sırada Q flash Plus özelliğini araştırıyordum (Daha önce hiç denememiştim).

1. Öncelikle üreticinin destek sayfasından en güncel BIOS sürümünü indirdim.

2. İndirdiğim dosyadaki B550MS2H.11P isimli dosyanın adını Gigabyte.bin olarak değiştirdim.
  3. Dosyaları FAT32 olarak biçimlendirdiğim boş bir USB belleğe kopyaladım.
  4. Sadece güç bağlantı kablolarını takmak yeterli. CPU ve RAM takılı olmasına gerek yok.
  5. Flash belleği uygun olan beyaz renkli USB bağlantısına taktım, BIOS için ayrılan giriş.
  6. USB belleği taktığımız yerin hemen yanındaki Q flash Plus tuşuna bastım.
  7. Turuncu LED yanıp sönmeye başladı ve yaklaşık 6 dakika kadar bekledikten sonra ışık tamamen söndü.

Ben kasa fanını takılı unutmuşum. Anakarta güç geldiğini ve işlemin bittiğini oradan da kontrol etmiş oldum. İşlem bitince fan durdu.

8. Güç düğmesine basıp sistemi açtım.

Bu defa ekrana görüntü geldi.
Birkaç defa restart attıktan sonra BIOS ekranına giriş yapabildim.

Umarım faydalı olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Hocam Update işlemi sonrası görüntü gelmedi. Q Flash ile kurtarmaya çalıştım ve turuncu ışık birkaç dakika yanıp söndükten sonra tamamen söndü. 1 tane kasa fanını bilerek takılı bıraktım sizden aldığım fikirle. O fan 30 dakikadır dönüyor. Sizce işlem bitmiş midir? Tüm parçaları takarak denemeli miyim?
Anakartım Gigabyte X570s Gaming X
Güncelleme: Evet, turuncu ışık bitince zaten sistem reboot yaparak BIOS ekranına giriyormuş. Sorunsuz çalışıyor şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Hocam Update işlemi sonrası görüntü gelmedi. Q flash ile kurtarmaya çalıştım ve turuncu ışık birkaç dakika yanıp söndükten sonra tamamen söndü. 1 tane kasa fanını bilerek takılı bıraktım sizden aldığım fikirle. O fan 30 dakikadır dönüyor. Sizce işlem bitmiş midir? Tüm parçaları takarak denemeli miyim?
Anakartım Gigabyte X570s Gaming X
Güncelleme: Evet, turuncu ışık bitince zaten sistem reboot yaparak BIOS ekranına giriyormuş. Sorunsuz çalışıyor şu an.

Hocam Q flash Plus özelliğini benim de kullanmam gerekiyor fakat basınca hiçbir LED yanmıyor neden sizce bir şeyi yanlış mı yapıyorum.

Merhaba kolay gelsin, konuyu hortlatıyorum ama bir sorum olacak, Q-flash Plus'ı donanımlar takılıyken yapsak sorun çıkar mı acaba? Yoksa tüm kabloları sökmeli miyim? Anakart Gigabyte B660M Gaming 5333MHz.

Yeni konular

Geri
Yukarı