Q6600 CPU için Ekran Kartı Önerisi

Bütçe
1500₺

Closery

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Selamlar dostlar,
Elimde kullanılan bir sistem var, içerisindeki ekran kartı GTS 250 ve biraz sorunlu, zaman zaman mavi ekranlara sebep oluyor ayrıca performansı tatmin edici değil.

Kafamda ufak bir upgrade fikri var. Ortalama maksimum bütçe 1500₺ civarı düşündüm, fazlası saçma olacaktır sanırım bu sistem için.
(İkinci el ekran kartı düşünüyorum zira bu dönemde bu fiyata sıfır kart imkansız biliyorum)

Sistem bilgileri:
CPU: Q6600 2.4GHz (belki 3.0GHz'e çıkarabilirim duruma göre)
PSU: Thermaltake TR2 550W (12V - 456W)
RAM: 2x4 8 GB DDR2 - 666MHz

Tavsiyeleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu devirde ancak 750Ti - GT 1030 - 1050Ti gibi modellere bakabilirsiniz. Ayrıca işlemcinizden dolayı darboğaz yaşama olasılığınız var. Anakart modelinizi konrol ettikten sonra daha uyumlu bir işlemciye geçmek isteyebilirsiniz, eğer bütçenizi artırma olanağınız varsa AMD'nin 4000G serisi APU'larına bakabilirsiniz ayrıyeten. Şahsi görüşümdür şu an ekran kartı almaktansa APU almak daha mantıklı.

Şu devirde ancak 750 Ti - GT 1030 - 1050 Ti gibi modellere bakabilirsiniz. Ayrıca işlemcinizden dolayı darboğaz yaşama olasılığınız var. Anakart modelinizi konrol ettikten sonra daha uyumlu bir işlemciye geçmek isteyebilirsiniz, eğer bütçenizi artırma olanağınız varsa AMD'nin 4000G serisi APU'larına bakabilirsiniz ayrıyeten. Şahsi görüşümdür şu an ekran kartı almaktansa APU almak daha mantıklı.

Sadece APU almayacak ama anakart ve RAM değiştirmek zorunda kalacak.
İşlemciyi Q9400'e güncelleyip GT 1030 alabilirsiniz. Anakart modeliniz ne?

AliExpress de uygun fiyatli işlemciler var hatta Xeon bile alabilir daha performanslı olur. 100-150₺ arası fiyatlara sahip işlemciler.

Cevaplar için teşekkürler dostlar. Darboğaz ihtimalinin farkındayım fakat şu an için büyük sorun teşkil etmiyor zira bilgisayarda aşırı sistemin suyunu çıkaracak oyunlar oynanmıyor, özellikle single player odaklı cpu yükü az olan oyunlar oynandığı için CPU performansından memnunuz.
İşlemciyi Q9400'e güncelleyip GT 1030 alabilirsiniz. Anakart modeliniz ne?
Anakart modeli Benicia IPIBL-LB (Asus IPIBL-LB - Intel G33 Chipset). GT 1030 pek düşündüğüm bir kart değil. Birazcık düzgün bir GPU olsun ileride ufak bir sistem yeniliği yaparsam GPU hazır dursun istiyorum.
Şu devirde ancak 750Ti - GT 1030 - 1050Ti gibi modellere bakabilirsiniz. Ayrıca işlemcinizden dolayı darboğaz yaşama olasılığınız var. Anakart modelinizi konrol ettikten sonra daha uyumlu bir işlemciye geçmek isteyebilirsiniz, eğer bütçenizi artırma olanağınız varsa AMD'nin 4000G serisi APU'larına bakabilirsiniz ayrıyeten. Şahsi görüşümdür şu an ekran kartı almaktansa APU almak daha mantıklı.
Yeni sistem kurulacağı zaman bende o şekilde tavsiye ediyorum ama altta da arkadaşın bahsedeceği gibi şu anda bir APU sistem kurmak gereksiz fazla maliyet; anakart, işlemci ram derken çok daha fazla para harcamış olacağım ve değmeyecek zira Q6600'ün performansı şu anda oldukça iyi, internette testlere baktığımda 3.0 GHZ'de çalışan Q6600 Battlefield 1'de bile GTX 970 ile kaymak gibi akıyor ki elimde bulunan kendi 970'imi taktığımda da gayet iyi oluyor ama malum ikinci elde 600-700 lira olan GTX 970ler bile 2500 lira civarı olduğu için başka kart arayışındayım yoksa 970 alıcaktım direk.
Sadece APU almayacak ama anakart ve RAM değiştirmek zorunda kalacak.

AliExpress de uygun fiyatli işlemciler var hatta Xeon bile alabilir daha performanslı olur. 100-150₺ arası fiyatlara sahip işlemciler.
İşlemciyi güncellerseniz darboğaz olasılığından tamamen kurtulmuş olursunuz. Bence önce işlemciyi güncelleyin.
Upgrade düşündüm bende ama belirttiğim gibi Q6600 performansından oldukça memnunum 970,960,1050ti,750ti gibi kartlara baktım (AMDler sanırım memory yüksek olmasından ötürü çok daha pahalı şu anda piyasa mining sağ olsun) bunların dışında aslında benim arayışım eski ve "gem" sayılabilecek güzel bir GPU var mı bildiğiniz? Yoksa bu saydıklarım arasından bir model arayacağım piyasada

Saydığınız modeller arasında mevcut işlemciniz ile pek bir fark göreceğinizi sanmıyorum. Fırsat kovalayın, temiz ve modeline göre uygun fiyatlı bir kart bulursanız onu almaya çalışın.
Dediğim gibi bende öyle düşünüyordum, konuyu açma sebebim saydıklarım harici aklınıza gelebilecek başka bir model var mı gibisinden sormaktı aslında :) teşekkürler

Geri
Yukarı