Q6600 İşlemcim Çift Çekirdek Çalışıyor

Awerty

Kilopat
Daha fazla  
v24.png

Aygıt yöneticisinde çift çekirdek gözüküyor, bunun üzerine kalkıp CPU-Z ile baktım. Orada durum aynıydı.
GTA 4 Oynarken fark etmiştim, kullanım sürekli 100 oluyordu. İşletim sistemim Windows10

Aşağıdakileri yaptım.
-CMOS Resetledim.
-İşlemciyi söküp soketi fırçayla temizleyip geri taktım.

Soketi fırçayla temizledim derken ne demek istiyorsunuz? Anakarttaki işlemci soketini fırça ile mi temizlediniz??

Soketi fırçayla temizledim derken ne demek istiyorsunuz? Anakarttaki işlemci soketini fırça ile mi temizlediniz?

Öyle bakkal işi bir temizlik değil. Macun taştığını fark ettim dokundukça soketin altına gidecekti tek çözüm yolu olarak fırça kullandım.
Ek olarak en güncel BIOS sürümünü kurdum. Sorun devam ediyor. Anakart P35 Neo2 Platinum

Son düzenleme:
Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Yönetimsel Araçlar -> System Configuration
Burdan önyükleme sekmesinden gelişmiş seçeneklere tıklayın. İşlemci sayısında tik varsa altından 4 çekirdek seçin. Tik yoksa tik atın ve 4 çekirdeği seçin.

Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Yönetimsel Araçlar -> System Configuration
Burdan önyükleme sekmesinden gelişmiş seçeneklere tıklayın. İşlemci sayısında tik varsa altından 4 çekirdek seçin. Tik yoksa tik atın ve 4 çekirdeği seçin.
245.png

Tik seçili değildi. Ancak kutunun içerisinde iki adet var.

Şu aleti indirin ve bilgisayarınızda çalıştırın.
İşlemcinizi yeni taktıysanız format atmayı deneyin ve işlemci soketinde bükülmüş ya da kopmuş pin var mı bakın.

Son düzenleme:
İşlemcinizi tanımlayamadığını söylüyor. İşlemci soketinde bir problem var gibi geldi bana. Pinleri kontrol edin. Hiçbir sorun yoksa format atmayı deneyin ve BIOS'u yeniden default ayarlarına çekin.

Çok teşekkürler. Windows-7 yükleyeceğim, anakart sürücülerinin 10 desteği maalesef ki yok.
Dual Core bir işlemci taktığımda sorunsuz test bitiyor. Acaba şeyden kaynaklı olabilir mi? CPU beslemesi 8 pin. PSU'mda 8 pin olmadığı için, 4 pin bağlı. Bundan kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilir miyim?
İşlemcinizi tanımlayamadığını söylüyor. İşlemci soketinde bir problem var gibi geldi bana. Pinleri kontrol edin. Hiçbir sorun yoksa format atmayı deneyin ve BIOS'u yeniden default ayarlarına çekin.
Sizce yukarıda bahsettiğim besleme problemi olabilir mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı