Q8200 Tabanlı sisteme PSU tavsiyesi

harryhur

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Görsel İletişim Tasarımı Ticaret Üniv.
Merhaba arkadaşlar sistemimde power supply değiştirme kararı aldım.

Sistemim:
  • Vapor-X R7 250X 2G D5
  • Core 2 Quad q8200
  • 8GB DDR2 Ram
  • 1TB Seagate HDD
  • Frisby 400Watt Power
  • EP45-DS3L GIGABYTE Anakart
  • Samsung S24D300 24Inch 1920x1080 Monitör
Bu iki powerdan 350 watt olanı mı almalıyım 400'ü mü? 400 olan bütçemi aşıyor aslında yetiyor ise 350'yi almam çok işime gelecektir tabi performansta fark etmiyorsa.
Nagas AO350 350W APFC 80+ Bronze 12cm Fanlı Power Supply Fiyatı
Nagas AO400 400W APFC 80+ Bronze 12cm Fanlı Power Supply Fiyatı

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde Nagas önermiyorum ama bu modeller fena değil gibi duruyor. +80 Bronze sertifikasını her babayiğit alamaz. Bence bütçenizi zorlamıyorsa 400 olanı alınız.

Atıyorum, sisteminin 300 watt güce ihtiyacı var. PSU bunu karşılamak için şebekeden 300'den daha fazla güç çeker. Normal bir PSU, 300 watt için 400 watt güç çekiyorsa şebekeden, +80 bir PSU 350 çeker gibi. Bu bir benzetmedir.

Bu şekilde +80 sertifikalı bir PSU ile bir miktar enerji tasarrufu etmiş olabiliriz. Ama asıl soru şu +80 sertifikilaı PSU'lar diğerlerine oranla daha pahalı olacaktır. Bu fiyat aralığında 1 yılda % kaç kâr edebilir?

Sertifikasız bir PSU ile 6 Ay da atıyorum 10.000 harcıyorsa
Sertifikalı bir PSU 10 ayda 10.000 harcar gibi mi?

+80 olmayan PSU'lar (Everest'in düşük modelleri gibi) genelde 12V üzerinden daha az güç verirler ve bileşen kaliteleri daha kötü olur. Yüksek ve düşük voltaj oynamalarında kasayı kucağınıza alıp göz yaşları dökebilirsiniz. Özellikle tavsiyem Quake marka PSU'lardan uzak durun. Yıl başı için patlamalı parti düzenliyorsanız başka.

@JaroxJamaica bende 80+'a güvendim ayrıca iki modeli de Recep Baltaş'ın birkaç sistemde birebir tavsiye ettiğini gördüm. Ama benim sisteme 350 mi yeter 400 mü bilemedim. Sanırım para biriktirip 400'e zorlayacağım. Kullanan varsa performans hakkında bilgi verirse mutlu olurum.

+80 olmayan PSU'lar (Everest'in düşük modelleri gibi) genelde 12V üzerinden daha az güç verirler ve bileşen kaliteleri daha kötü olur. Yüksek ve düşük voltaj oynamalarında kasayı kucağınıza alıp göz yaşları dökebilirsiniz. Özellikle tavsiyem Quake marka PSU'lardan uzak durun. Yıl başı için patlamalı parti düzenliyorsanız başka.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu arada konuyu açan arkadaşta bilgilenmiştir umarım.

PSU gayet kaliteli çıktı. Fark hissedilmeyecek gibi değil. Sessizliği de cabası. Bu fiyat göre çok memnun kaldım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı