Q8200 vs E6500

@Yiğitt35 hocam ne yapıyorduk onu bile unuttum. Kusura bakmayın forum üzerinde aktif kalamıyorum yıldırma yüzünden. Başka yerden iletişim kurun derim.
2200Gye geçtim ben zaten bir kaç gün önce, aylar sonra ne güzel oldu, ram bekliyorum.

@Yiğitt35 hocam ne yapıyorduk onu bile unuttum. Kusura bakmayın forum üzerinde aktif kalamıyorum yıldırma yüzünden. Başka yerden iletişim kurun derim.
2200G'ye geçtim ben zaten birkaç gün önce, aylar sonra ne güzel oldu, RAM bekliyorum.

Sizin adınıza sevindim hocam kurtulmuşsunuz siz de :) Yıldırma derken nasıl yani, onu anlamadım?

Sizin adınıza sevindim hocam kurtulmuşsunuz siz de :) Yıldırma derken nasıl yani, onu anlamadım?
Teşekkürler hocam :) burada açıklaması biraz zor.

@Yiğitt35 hocam E6500 konusunu okudum baştan.
Uzun zaman geçmiş, şimdi R7 5825U'dayım yani o kadar 😃
2200G'ye de kardeşimin isteği ile OC yaptım. Dedim GPU 1400 görmez 1350den sonrası sıkıntı korkuttu biraz açılmadı vs düzelttik. Zaten CPU olarak da max 3.85'de çalıştırıyorum droplar vs azalıyor. Yeni CPU'lar o kadar OC yemiyor çarpana rağmen. Ama güzel bir şey oldu. Normalde TDP limitinin çok altında kalıyor hangi test olursa olsun 30W geçmiyor laptop ile denkti.

Hatta hocam o zamanlar diyordum ki bu cpuyu bir laptopa tak hiç sırıtmaz muhteşem olur diye. GPU da CPU'ya göre yakın sayılır ya. Hayalimdi AMD APU'lu laptop, şimdi de işlemci laptopda yüzde 10 kullanımı geçmiyor GPU turbo kapalı bile aynı çünkü çok güçlü 😃 Fazla kaçtı sanırım ama zararı yok uzun vadede (10 yıl) çok işe yarar 7 serisi CPU.

OC ile mis gibi 45W sınırını geçmeye başladı. 55 derece civarıydı oyunlarda normalde. Artık 70 görebiliyor iyi oldu tam gücünü kullanıyor.

Ama işte RAM'le ilgili bir şeyler var. RAM'i tam kullanamadığımı düşünüyorum ince ama sorunsuz bir ayar tutturmak isterdim. Aslında 2200G gelmiş geçmiş en F/P CPU + GPU. 3600mhzde stabil bile çalışıyor ama GPU'su devredışıyken. GPU açıkken max 3200mhz denedim 3466 falan yapmak lazımdı aslında ama uğraşmadım. Onun yerine 3200 Cl16 yaptık da bu ram 3600 cl16 da yapar bence çünkü iyi rami.

Bu işlemci baya OC yiyor. Stabilite sorunsuz. O 90 100 derecelerin sebebi tamamen fanı tam takamamamızdı.

G41'imi kardeşim kullanıyor, ama 1 ram slotunda hafif siyahlık var kullanım dışı. RAM de 1600lük. 4 gb. Acıyorum FSB'den ötürü o kadarı kullanamama. O yüzden biraz OC yaptım. Ne kadar bilmiyorum biraz da rastgele sallıyorum. Ama G31deki gibi 3.90 falan hayal ya bunda. Sanırım 3.3 3.5 falan yaptım. RAM'i daha 1333'e bile alamadık.

Lanetli Q8200 de dolapta duruyor. G31 anakart da bi tık sorunlu. Bir tık değil aslında 10 yıldır bela oluyordu bana. Şuan taksam çalışmaz mesela baya bükmem falan gerekir. Öyle bir anakart. Troll. Çalışmaz ama çalışırsa da ellemediğin sürece kasayı çalışır.

Son düzenleme:
En azından kurtulmanıza ve tekrardan aktif olmanıza sevindim hocam, tekrar hoş geldiniz :)

Geri
Yukarı