Q9300 Sisteme Ekran Kartı Tavsiye

Saimerok

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar, öncelikle sorunumdan bahsedeyim daha sonra tavsiyelerinizi bekliyorum. Bilgisayarım 2010 yılından kalma casper marka bir bilgisayar. Sadece LOL ve FM2017 oynuyorum. Fakat bilgisayarım oyun oynarken kendi kendine kapanmaya başlamıştı. Bilgisayarcıya gittiğimde öncelikle işlemci fanının sıkıntılı olduğu söylendi fanı değiştirdik fakat sorunum geçmeyince PSU'yu da değiştirmek zorunda kaldık. Sorunun ekran kartında olduğu söylendi. LoL oynarken grafikleri düşürdüğümde herhangi bir problem yok fakat FM2017 grafik istemeyen bir oyun olmasına rağmen yüke bindiğinde bilgisayarım kapanmaya devam ediyor. Bu durumda bende şüphe oluştu acaba RAM'lerden birinde mi sıkıntı var yoksa bunun sadece sebebi ekran kartı mıdır diye düşünüyorum. Bilgisayarımın özelliklerini paylaşıyorum. Ekran Kartında ise sorun değiştirebilirim tavsiyelerinize açığım. Şimdiden teşekkürler.

Anakart: Foxconn G31MXP
İşlemci: intel core 2 quad CPU q9300 2.5 GHz
Ekran Kartı: HD4730
RAM:4 GB (2X2)
PSU: 280W

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce böyle bir sorunum vardı zaten. PSU aynı güçte yenisi ile değişmesine rağmen sorunum devam etti. Bilgisayarcı arkadaşın söylediğine göre sorun ekran kartindan kaynaklaniyormus. Bende emin olmadığım icin sizlere danışmak istedim. Şimdi ekran kartını değiştirirsem , PSU zaten yetmeyecek şuanda da problemin PSU da olma ihtimali var. Bu durumda sanırım ilk değiştirilmesi gereken parça budur.​
Ben bilgisayarimi yavas yavas toplamakta istiyorum. Suan hem kasa ve PSU hemde ekran karti alabilirim aslinda. Bu sisteme GTX 1050 Ti almayi düşünüyorum açıkçası. ilerleyen günlerde i5 bir işlemcide eklenecegini düşünürsek 600 watt psu benim için yeterli gelecek midir? Sizce bu mantıklı midir? Eger mantıklı ise , 1100 Lira bütçe icin ekran karti, PSU ve kasa önerisinde bulunabilir misiniz?

Ekran kartında sorun olsa hiç açılmaz. Oyun oynarken kapanıyosa sorun ya ısıdır yada güç yetersizliği. Çünkü normal kullanımda ısı yükselmez güç kaynağınada çok yük binmez. Büyük ihtimalde güç yetmiyodur. Bütçeniz ne kadar güç kaynağı falan alın 400 W'lık yada daha yüksek ileridede kullanırsınız.

Bilgisayarcı arkadaşın söylediğine göre ekran kartının fanında problem varmış. Hazır degistirilmesi gerekiyorken yavaş yavaş toplamak niyetindeyim. Bütçem 1100 Lira. Kasa, PSU ve ekran kartı almayı düşünüyorum simdilik. Ekran kartı olarakta GTX 1050Ti var aklımda ama hangi marka hangi versiyonu almalıyım ? Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dediğim gibi ısıdan kaynaklı o zaman. Fan çalışmıyor ekran kartı aşırı ısınıp kapanıyor. İşlemciniz eski o nedenle darboğaz yapmayacak bi ekran kartı alın derim. 1050Tİ giriş seviyesi ama yinede bazı oyunlarda darboğaz olur. Bana kalsa RX460 alın 1050Tİ alsanızda tam performansından yararlanamıycaksınız hemde 460 daha ucuz. 1050Tİ neredeyse 900 lira.

1050Tİ alıyım dersen şunu al; Asus GeForce GTX 1050Ti 4G Expedition - EX-GTX1050TI-4G Ekran Kartı
RX460 alayım dersende şunu; Asus Radeon RX 460 4G OC Strix - STRIX-RX460-O4G Ekran Kartı
1050Tİ daha güçlüdür bunu bilmelisin doğal olarakta daha pahalı. Seçim sana kalmış. İşlemcin eski dediğim gibi ileride işlemciyide değiştiririm dersen 1050Tİ al ileriye dönük olur.

Hocam Öncelikle Merhaba;
Ekran Kartı Olarak GTX 1050 Ti Diyorsunuz ??
Şuan Bulunan ModellerdenEn İyi Performans Ve Soğutma Gigabyte Windforce OC 4 GB GTX 1050 Ti Versiyonu Yİnede Alternatif Olarak MSI Tek Fanlı Modeli 4GB OC Modeli Var
Veya En Sade Asus Expedition 4GB Modeli Var Size Kalmıs
Ben Olsam Biraz Daha Bekler ASUS UN Dİğer Modellerini Beklerdim
Asus Daima Kaliteli Oluyor Soğutması Süper
Fiyatlar= Asus Expedition =704TL Hepsi Burada
Gigabyte Windforce OC=887 N11.com
MSI TEK Fanlı =741TL =Gitti Gidiyor da
Yardımcı Olduysam Ne Mutlu Bana

Çok teşekkür ederim tabiki yardımcı oldunuz GTX 1050ti olmak zorunda degil tabiki. Fakat ileride işlemci ve anakartımıda değiştirmek niyetimdeyim bu yüzdende geleceğe yönelik bir kart olsun istiyorum. Darboğaz konusuna gelince şimdilik sadece LoL ve FM 2017 oynuyorum bir sorun yaşar mıyım? İ5 islemci de alacağımı düsünürsek 600W bir PSU yeterli olurmu . Birde şuan icin dediğim gibi 1100 lira gibi bir bütçem var GTX 1050Ti fiyatlarina baktigimda 800 Lira civarında bu durumda 300 Lira gibi bir bütçem kalıyor kasa ve PSU için. Bu konudaki önerileriniz nelerdir? Ekran karti olarakta 1050Ti olsun diye bir ısrarım yok zaten yeterince bilgi sahibi olmadığım icin sizlere danışmak istedim. Fakat daha alt seviyede olsun istemiyorum. Tavsiyelerinize açıgım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı