Q9400 sistem aniden donuyor

csrmurat21

Centipat
Daha fazla  
Oyun oynarken veya video izlerken aniden PC donuyor klavye/mouse gittiği için kasanın güç tuşundan kapat aç yapmam gerekiyor. Normalde Windows+Shift+CTRL+b yapınca ekran kartını resetliyor ama bu donma durumlarında bu tuş kombinasyonu da çalışmıyor.
Sistem: Anakart G41T-M7
İşlemci: Q9400 Quad Core ( önceki işlemci E5700 )
Bellek: 4x2 8 GB DDR3 (sonradan 4 GB Kingston ekledim)
Ekran kartı: GT 730 DDR3.
500 GB hard disk.
300W PSU.

Not: İşlemciyi yeni değiştirdim ve 4 GB RAM ekledim bu upgradelerden sonra bu problemler başladı. RAM taraması yaptım fakat sorun gözükmüyor, işlemci stres testine de soktum boşta 40-45 derece yükte 60-70 derecede çalışıyor. Hard disk sağlığını 2 farklı programdan ölçtüm ikisinde de %98 de gözüküyor. Bütün driverlar ve Windows güncellemelerini de yaptım ekran kartımın mevcut sürücüsü:391.35

Not2: Bu donmaların yanı sıra arada mavi ekran da veriyor. Aşağıya Microsoft C++ ve NVIDIA sürücülerinin olduğunu Denetim Masası ve mavi ekran SSlerini bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• xx1.PNG
    xx1.PNG
    42,4 KB · Görüntüleme: 24
  • WhatsApp Image 2023-03-08 at 14.11.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 14.11.08.jpeg
    105,9 KB · Görüntüleme: 17
O probleminizi cozunce SSD eklemenizi tavsiye ederim

Donma bana RAM sıkıntısı gibi geldi ama işlemci de değiştirdim dediniz ikisinden birinde problem var bana kalırsa RAM yuvası veya RAM bozuk. Yeni aldığınızı çıkarın bakalım alıyor musunuz problemi tekrar?

Memtest yapmanı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Donma esnasında NumLock tuşuna basıp tepki verip vermediğine bakar mısınız?
Numlock tuşuna basıyorum ama herhangi bir tepki olmuyor yanan ışık yanmaya devam ediyor.

Memtest yapmanı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Windows bellek tanılama yaptım ve problem olmadı. Bu yeterli olmaz mı?

NumLock tuşuna basıyorum ama herhangi bir tepki olmuyor yanan ışık yanmaya devam ediyor.

Windows bellek tanılama yaptım ve problem olmadı. Bu yeterli olmaz mı?

Memtest ile yapmanı tavsiye ederim.

Donma bana RAM sıkıntısı gibi geldi ama işlemci de değiştirdim dediniz ikisinden birinde problem var bana kalırsa RAM yuvası veya RAM bozuk. Yeni aldığınızı çıkarın bakalım alıyor musunuz problemi tekrar?

İki RAM'i de her iki slotta denedim. Eski RAM'i iki slotta da denedim ilk slotta kasa çalışmasına rağmen ekran açılmadı 2. slotta da PC açıldı ama masaüstü gelmeden dondu. Yeni RAM'i ilk slotta denedim masaüstü geldikten sonra dondu ve güç tuşuna basarak tekrar başlatmak zorunda kaldım. Daha sonra yeni RAM'i 2. slota taktım ve 2-3 dk Google da gezindikten sonra dondu ve tekrar kasadan yeniden başlatmak zorunda kaldım. Şu an en eski haline döndürdüm (eski RAM 1. slotta yeni RAM 2. slotta ve böyle daha uzun süre donmadan çalışıyor PC) sorun nerede tam çözemedim slotlarda mı problem var yoksa RAM'lerde mi?

Sorun ya RAM'inizde ya da güç kaynağınızda. Bende genellikle evin voltajı düştüğünde oluyor. (?)
bu arada bazen tepki oluyor da size yazdığımda donma olmuştu ve num lock a bastığımda tepki yoktu ama dün donduğunda numlock a bastım ve o yanan ışık yanıp söndü.

Problem hala devam ediyor. Sıkıntı hard disk te olabilir mi? HDD Sentinel de sağlık %94 diyor. Ama Dün akşam HD Tune ile tararken daha taramanın yarısındayken 5 tane hasarlı sektör buldu. İlk sektörde 3000 MB yazıyordu ama diğerleri 128 bin MB ve ve 198 bin MB gibi saçma sayılardı. Sonradan bulduğu 2 tanesi de 200 bin MB falandı yani 6 haneli MB yazıyordu. Ama son 2 hasarlı sektörü bulduğu an PC mavi ekran verdiği için sadece 3 hasarlı sektörün fotoğrafını çekebildim. Benim anlamadığım HDD Sentinel de hard disk durumu iyi diyor ama HD Tune programında sıkıntılı olan sektörlerin boyutu 6 haneli MBlara ulaşıyor. Sizce hangisi daha doğru? Hard Disk'im çöp mü oldu?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-03-15 at 12.27.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 12.27.23.jpeg
    343,2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri
Yukarı