Q9500 işlemci boşta 40-50 derece, yükte maksimum 92 derece

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston 4 GB
Ekran kartı
NVIDIA GT 430 2 GB VRAM
Anakart
ASUS P5KPL SE
İşlemci
Intel Core 2 Quad Q9500
Selam, Q9500'ü anakarta taktım fakat bir problem var, termal macunu tam süremediğimden midir yoksa fan mı soğutamıyor anlamıyorum ama boşta sıcaklık 40 altına "asla" inmiyor 46 ya da 50 üstünü çok rahat görüyor, Valorant'ta ise 92 dereceye kadar çıktı. Fan düzgün bir şekilde takılı ve son hızla çalışıyor. Termal macunu ise işlemcinin ortasına doğru yuvarlak olarak sıkamadım maalesef ilk defa termal macun sürdüğümden dolayı pek iyi yapamadım. Ortasına doğru sağa eğik bir şekilde "ı" şekline benzer olarak sıktım. Sonra kredi kartı ile dağıtarak yedirdim işlemciye. Kullandığım macun Arctic mx- 4 idi. PC'yi açtıktan sonra ilk derece boşta 70 idi sonra kapattım fanı açtım termal macunu biraz daha sıktım fanı tekrar taktım. Ondan sonra dediğim gibi boşta 50 dereceye falan düştü. Acaba sıkıntı termal macunu düzgün süremediğimden mi yoksa Intel E7500 stok fan mı soğutamıyor? Fanı temizledim bu arada. Termal macun bu kadar etki eder mi eğer düzgün süremediysem?

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra sıcaklık 50 dereceye yükseldi birden. Yani 1 ekran görüntüsü alırken bile sıcaklık 6 artıyor.

1671647315800.png

1671647371161.png

@Yener K..

Onu da hesaba katın hocam. Kasa havalandırması iyi olmalı o işlemci için.

E7500'i geri takasım geldi. Sanırım bayağı bir sorun yaratacak bu işlemci ısınmasından dolayı. Yani 92 derece yeçıkıyorsa yeni fan alsam bir de termal macunu düzgün sürsem gene 80 aşağısına inmez bence oyundayken.

E7500'i geri takasım geldi. Sanırım bayağı bir sorun yaratacak bu işlemci ısınmasından dolayı. Yani 92 derece yeçıkıyorsa yeni fan alsam bir de termal macunu düzgün sürsem gene 80 aşağısına inmez bence oyundayken.
İnebilir hocam. Düzgün bir soğutucunun 20 derece bile etki ettiğini gördüm ben.

Cooler MasterGel maker kullanmıştım. Ucuz termal macunlar sanki hiç sürülmemiş gibi bir işe yaramıyor o işlemcide. Eğer kullanacaksanız; bence soğutucudan önce termal macunla başlayın işe.

Selam, Q9500'ü anakarta taktım fakat bir problem var, termal macunu tam süremediğimden midir yoksa fan mı soğutamıyor anlamıyorum ama boşta sıcaklık 40 altına "asla" inmiyor 46 ya da 50 üstünü çok rahat görüyor, Valorant'ta ise 92 dereceye kadar çıktı. Fan düzgün bir şekilde takılı ve son hızla çalışıyor. Termal macunu ise işlemcinin ortasına doğru yuvarlak olarak sıkamadım maalesef ilk defa termal macun sürdüğümden dolayı pek iyi yapamadım. Ortasına doğru sağa eğik bir şekilde "ı" şekline benzer olarak sıktım. Sonra kredi kartı ile dağıtarak yedirdim işlemciye. Kullandığım macun Arctic mx- 4 idi. PC'yi açtıktan sonra ilk derece boşta 70 idi sonra kapattım fanı açtım termal macunu biraz daha sıktım fanı tekrar taktım. Ondan sonra dediğim gibi boşta 50 dereceye falan düştü. Acaba sıkıntı termal macunu düzgün süremediğimden mi yoksa Intel E7500 stok fan mı soğutamıyor? Fanı temizledim bu arada. Termal macun bu kadar etki eder mi eğer düzgün süremediysem?

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra sıcaklık 50 dereceye yükseldi birden. Yani 1 ekran görüntüsü alırken bile sıcaklık 6 artıyor.

Eki Görüntüle 1609508

Eki Görüntüle 1609514

@Yener K..
Hocam öncellikle geçmiş olsun. Aklıma mesajınız ile ilgili bazı yerler takıldı. Öncellikle eski hali ile sorunsuz iken sizin termal macun yenilemenizden sonra ısınması biraz anormal eski halinden çok farklı bir işlem yapmamışsınız benim düşüncem insanlık hali ya termal macunu yeteri kadar ve düzgün bir şekilde süremediniz ya fanı takarken bir ayağına zarar verdiniz veya kırdınız ya da Macunun kalitesi iyi değil tam macun ile ilgili bir bilgim yok. Olabilecek ihtimaller bunlar gibi görünüyor ama yine de sizin bu macun değişimden sonra eskiye göre daha fazla ısınması biraz sakıncalı.

Yok hocam iniyor. Emin olun işe yarıyor. 60-65 civarı oluyor.

4 borulu bir kule tipi soğutucu yeterlidir.

2. el bile bakabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı