Q9550 performansı CPU-Z testinde Q9300'den geride kalıyor

Emre.bkm

Picopat
Yer
İstanbul
Dostlar merhaba.
Sistemim;
  • Gigabyte G41m-Combo anakart
  • Q9550 12MB cache işlemci
  • 4+4 GB DDR3 1600MHz (1333MHz) RAM
  • HD5750 DDR5 1GB ekran kartı
  • 400W güç kaynağı
  • 1TB HDD 7200RPM
  • 128 GB SSD
  • Windows 7 Home Premium

Sistemim eski olmasına rağmen akıcı ve performanslıdır. Kendim topladım. Oyunlarda programlarda herhangi bir takılma tıkanma söz konusu değil. Yalnız kafama takılan bir durum var. Konulardan araştırdım lakin böyle bir konu açılmamış o yüzden açayım dedim.
Genel bilgi ve performans ayarlarında bilgi almak için Specch ve CPU-Z kullanıyorum.
CPU-Z CPU performansı olarak tek çekirdekte 214, çok çekirdekte 852 olarak çıkıyor. Tamam kabul lakin Q9300 tek çekirdekte 237, çok çekirdekte 920 gibi bir sıralaması var ve Q9550, Q9300'dan sonra üretildiği halde ve cachei daha yüksek olduğu halde neden beni sıralamada daha geride bırakıyor? Derdim, beni niye geçti değil aslında, geride olması gerekirken, ben gerideyim. Sorumu tam manasıyla anlatabilmek amacıyla uzun yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci yük altında 2.83GHz'e çıkabiliyor mu? Sistem yüksek performans modunda mı? CPU-Z stress testinde thread kısmı "4" olarak ayarlı mı?
Tabi. Boşta 1.92ghz, Stress'te ve Bench'te 2.83
ghz. Hatta Bios'ta da Eist, C1E, C2/C2E kısımları da disable ettim. Evet Thread 4 olarak ayarlı.

tek çekirdeği hatırlamıyorum ancak çoklu çekirdekte overclock olmadan arkada discord,chrome,spotify açıksa 925-950 civarı boş rolantide hicbirşey açık olmadan 1020'lere kadar çoklu çekirdek sıralaması görüyorum. İşlemcinin base clocku windows'ta ne gözüküyor?
Base Clock olarak neyden bahsettiğini anlamadım ama Windows'ta temel frekansı olarak 2.83ghz

Hatta burda da Q8200 ile ilgili konu açılmış benzer durum ile ilgili

Son düzenleme:
Q6600 :).
Ekran Alıwntısı.png

Bsel mod nedir ufaktan aydınlatırsan sevinirim.
İşlemci pinlerinden çarpana bağlı olan bir pinini bant ile kapattığımızda çarpan kilidi 6 yerine 9 oluyor. 2.40'tan 3.00'a overclock etmiş oluyoruz.

İşlemcin 3.40 Ghz'a çıkabiliyormuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı