Çözüldü Q9550 sistemde "CMOS cheksum bad" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

istanbole19482

Decapat
Merhaba bilgisayarımda bu sorun bir süredir mevcut ve bilgisayara girdikten sonra 5 dk geçtikten hemen sonra ekran donuyor ve klavyeye güç gelmiyor ve kulaklıktan dıııt sürekli ses geliyor. Bilgisayarımı yeniden açtığımda ise görseldeki hatayı veriyor. Bunun üzerine yeniden BIOS ayarlarına girip her şeyi default ayarlara çekip kaydedip çıksam da sonuç nafile. Gene 5 dk sonra bilgisayar donuyor ve aynı hatayı veriyor.

Anakart: Foxconn G41 mxe.
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9550.
RAM: 2 adet 4 GB Kingston.
Depolama: 320 GB Samsung HDD.
Ekran kartı: AMD Radeon HD5450 1GB.

Dosya Ekleri

• IMG_20220629_141815.jpg
    IMG_20220629_141815.jpg
    207,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar bu hatanın sebebi BIOS çipi düzgün veri alamadığı için oluyor 3 4 defa başıma gelen durum. Yeniden BIOS yazılıp düzelmezse elden bir şey gelmiyor.
BIOS pili bitmiş olabilir veya BIOS update yapmanız gerekebilir. Yine olmuyorsa da yaşadığınız sorunların bu hatadan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bence başka bir donanımda sorun var.
BIOS pili bittiğinde genelde ayarları sıfırlar kasayı kapattığında(elektrik akımı kesildiğinde)

BIOS pili bitmiş olabilir veya BIOS Update yapmanız gerekebilir. Yine olmuyorsa da yaşadığınız sorunların bu hatadan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bence başka bir donanımda sorun var.

Hocam BIOS pilini dün yenisiyle değiştirdim. BIOS Update ise en son sürümü yani Recep baltaşın attığı son sürüme yükselttim Foxconn G41 mxe anakart.

Zaten ayarlar sıfırlandığı için bu hata çıkıyor. Bende pili çıkarıp takınca bu hata geliyordu.

Hocam Windows'a giriyor. 5 dk ana ekranda veya tarayıcıda durduğumda bilgisayar donuyor.

Bu anakart ile alakalı bir durum o zaman, sanırsam BIOS çipi son zamanlarını yaşıyor.

BIOS çipi değiştirilebiliyor mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı