Q9550 sistemde CPU kullanımı %100 oluyor

dürümkıs

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar işlemcim Intel Core 2 Quad Q9550, bu işlemciyle LoL oynuyorum. Arkadaşlarımla iletişim kurmak için de arkada Discord açık oluyor. Fakat işlemci kullanımı %90'ın altına inmiyor ve çoğunlukla %99-100 arası gidip geliyor ve oyunumda FPS droplarına yol açıyor. FPS değerlerim 30'a kadar bile düşebiliyor. İşlemcimin eski olduğunu biliyorum fakat 1-2 yıl önce de aynı işlemciyle LoL ve Discord'u aynı anda kullanırken 60 FPS sabit alırken şu an sistemdeki ekran kartımı güncellememe rağmen daha düşük FPS değerleri görmek beni bir nebze sinirlendiriyor. Bu sorunu aşmanın tek yolu işlemci değişimi mi? Bu arada anakartım izin verse çoktan değiştirirdim fakat anakartımın desteklediği en iyi işlemcilerden biri. Önümüzdeki sene üniversite sınavına hazırlanacağım için köklü bir sistem değişimi yapma gibi bir planım yok. Beni 2-3 ay daha götürsün yeter.
Sistemim:
Intel Core 2 Quad Q9550 işlemci.
RX 550 ekran kartı.
4 GB RAM.
120 GB SSD.
Anakart modelimi tam bilmiyorum ama yüksek ihtimal Gigabyte P41 modeli olması lazım. (DDR2 775 pin olduğu kesin)

Core 2 Quad serisinin tek çekirdek performansı iyi olmadığından sürekli %100 kullanımla karşılaşmanız normal, daha Q9650 bile kurtaramıyor sizin dediğiniz durumu. İşlemci değişimiyle de uğraşmayın boşuna Q9550 o platform için en yüksek işlemcilerden biri dediğiniz gibi. Anakartınızın tam modeline CPU-Z'den bakabilirsiniz, soğutucunuz da iyiyse OC yapmanızı önereceğim. En azından voltaj vermeden bir yere kadar çıkabilirsiniz.

Satıp E5450 ala bilirsiniz bir nebze daha üstün ve ya windows+r, msconfig yazıp gelişmiş seçeneklerden işlemci çekirdek sayısını 4 yapa bilirsiniz. Şahsen ben kullanımda fark etmiştim ne kadar etki ettiğini

Veya Windows+r, MSConfig yazıp gelişmiş seçeneklerden işlemci çekirdek sayısını 4 yapabilirsiniz. Şahsen ben kullanımda fark etmiştim ne kadar etki ettiğini

Bunu tavsiye etmiyorum, bırakın Windows kendisi ayarlasın.

Arkadaşlar işlemcim Intel Core 2 Quad Q9550, bu işlemciyle LoL oynuyorum. Arkadaşlarımla iletişim kurmak için de arkada Discord açık oluyor. Fakat işlemci kullanımı %90'ın altına inmiyor ve çoğunlukla %99-100 arası gidip geliyor ve oyunumda FPS droplarına yol açıyor. FPS değerlerim 30'a kadar bile düşebiliyor. İşlemcimin eski olduğunu biliyorum fakat 1-2 yıl önce de aynı işlemciyle LoL ve Discord'u aynı anda kullanırken 60 FPS sabit alırken şu an sistemdeki ekran kartımı güncellememe rağmen daha düşük FPS değerleri görmek beni bir nebze sinirlendiriyor. Bu sorunu aşmanın tek yolu işlemci değişimi mi? Bu arada anakartım izin verse çoktan değiştirirdim fakat anakartımın desteklediği en iyi işlemcilerden biri. Önümüzdeki sene üniversite sınavına hazırlanacağım için köklü bir sistem değişimi yapma gibi bir planım yok. Beni 2-3 ay daha götürsün yeter.
Sistemim:
Intel Core 2 Quad Q9550 işlemci.
RX 550 ekran kartı.
4 GB RAM.
120 GB SSD.
Anakart modelimi tam bilmiyorum ama yüksek ihtimal Gigabyte P41 modeli olması lazım. (DDR2 775 pin olduğu kesin)
CpuZ programı ile Bench yapabilir misin ? Tek ve çok çekirdek performansı merak ediyorum. Bende buna benzer bir durum yaşıyorum

Geri
Yukarı