i5-11400F sistemde CPU kullanımı %100 oluyor

HayaLiM

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast RGB KF432C16BBAK2/16 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siy
Anakart
GIGABYTE B560M DS3H V2 5333MHz DDR4 Soket 1200 M.2
Yeni sistem topladım bır sorun yokmus gıbı gözüküyor ama bılgısyar acıldıgında CPU %100 oluyor ve fan cok hızlı calısıyor. Sıstem bosta calısıtıgı halde CPU sıcaklıgı 42 cıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam tam olarak bilgi verirseniz ancak öyle yardımcı olabiliriz.

Görev yöneticisinde çalışan uygulamalar kısmı var o kısımda hangisi CPU'yu yüksek kullanıyor onu SS olarak atarsan arkadaşlar yardımcı olur.

Görev yöneticisinde çalışan uygulamalar kısmı var o kısımda hangisi CPU'yu yüksek kullanıyor onu SS olarak atarsan arkadaşlar yardımcı olur.
gorev yonetıcısı suan bır ıslem yapmadıgım ıcın normal gozukuyor ama bır ıslem yaptıgımda %100 oluyor ve cpu fan dan cok ses gelıyo bıos guncelledım ondan olmus olabılırmı acaba bıosta yapmam gereken bır ayarmı var

Hocam tam olarak bilgi verirseniz ancak öyle yardımcı olabiliriz.
resımlerde bır sıkıntı gozkuyormu yoksa normalmı anlamıs degılım sankı pc de render yapılıyormus gıbı calısıyor pc yenı topladım 1 saat olmadı sadece bıos guncelledım

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.51.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.51.jpeg
    302,8 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.43.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.43.jpeg
    203,7 KB · Görüntüleme: 36
CPU fan Speed kontrol kısmını normalden varsa Auto'ya da slient ksımına al.
Ek olarak macun düzdüm sürüldü mü, fan ve bloğu düzgün montajı yapıldı mı, sistem driver sürücüleri kuruldu mu?

Görev Yöneticisi işlemler penceresinde uygulamaların %kaç kullandığını görebilirsin gönderdiğin o kısım Total kullanımı gösterir.

CPU fan Speed kontrol kısmını normalden varsa Auto'ya da slient ksımına al.
Ek olarak macun düzdüm sürüldü mü, fan ve bloğu düzgün montajı yapıldı mı, sistem driver sürücüleri kuruldu mu?

Görev Yöneticisi işlemler penceresinde uygulamaların %kaç kullandığını görebilirsin gönderdiğin o kısım Total kullanımı gösterir.
fan speed yok 20 dakka once termal macunu temızlıyp farklı bır macun surdum ama yıne aynı bios ta bıle sıcaklık 42 - 43 dereceye cıkıyor

Dosya Ekleri

• x1.jpeg
    x1.jpeg
    198,8 KB · Görüntüleme: 29
Osman hocamın dediği gibi Görev Yöneticisi'nden neyin böyle yüksek kullanımlara sebebiyet verdiğine bakman lazım. Adam 2 kere art arda yazmış. Benimle 3 etti. @osmanuzn16 @HayaLiM

Osman hocamın dediği gibi Görev Yöneticisi'nden neyin böyle yüksek kullanımlara sebebiyet verdiğine bakman lazım. Adam 2 kere art arda yazmış. Benimle 3 etti. @osmanuzn16 @HayaLiM
sorun ben bıosu guncelledıkten sonra boyle oldu ıslemcı yuksek performansta calısıyor galıba sıcaklık 42 den assag ınmıyor bılgısyarı acmamla 42 oluyor resımde gozkuyor zaten sıstemi yenı topladım wındows kurdum kurmadan once bıos guncelledım baska yapılan bır ıslem yok bılgısyar acılır acılmaz cpu fan hızlı donmeye baslıyor sıcaklık artıyor bılgısyarı yenıden baslatıncada resımde gozuktugu gıbı 42 dereceden assag ınmıyor bıos ta

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.43.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-20 at 14.23.43.jpeg
    203,7 KB · Görüntüleme: 25
Sorun ben BIOS'u guncelledıkten sonra boyle oldu ıslemcı yuksek performansta calısıyor galıba sıcaklık 42'den assag ınmıyor bılgısyarı acmamla 42 oluyor resımde gözüküyor zaten sıstemi yenı topladım Windows kurdum kurmadan once BIOS guncelledım baska yapılan bır ıslem yok bılgısyar acılır acılmaz CPU fan hızlı donmeye baslıyor sıcaklık artıyor bılgısyarı yenıden baslatınca da resımde gozuktugu gıbı 42 dereceden assag ınmıyor BIOS'ta.

42 dereceler gayet normal. Boştan ziyade yük altında kaçlara yükseliyor önemli olan o. 70 civarlarını yükte geçmiyorsa sorun yok. Bu dediklerim stok soğutucu için geçerli. Hadi en fazla kötü bir kasa varsa 75 dereceyi geçmesin yükte. BIOS'u default yap belki yanlışlıkla bir şeye basmışsındır. Eğer ki başlangıçta %100 oluyorsa Windows PC yeni açıldığı için arkada uygulamalar açıyordur PC başlangıcında açılamasını istediğin uygulamaları Görev Yöneticisi'nden kapat açılışta rahatlar bilgisayar, eğer ki masaüstünde boşta %100 kullanıyorsa bu 4. deyişimiz size lütfem Görev Yöneticisi'nden neyin işlemciyi bu kadar kullandığını kontrol edin veya anlamıyorsanız SS atın.

Son düzenleyen: Moderatör:
stok fan cok seslı calısıyor anormal bır ses gelıyor bende fanı degıstırdım suankı fan normal yanı dedıgınız gıbı normal olabılır yanı bostayken 42 derecede sureklı fan cok ses cıkartıyordu onu degıstım sıstemı daha denemedım yenı topladım denıcem ona gore sonucları soylerım

Geri
Yukarı