Q9550 Voltajsız overclock yapmak

nebiyarar

Centipat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar hayırlı ramazanlar ben işlemcime OC yapmak istiyorum ve acemiyim ilk kez yapacağım.
Sistemim;
Anakart: ASUS P5KPL-AM SE
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz
Ekran kartı: ASUS AMD Radeon HD6670 1GB DDR3 128Bit
RAM: 4 GB DDR2 800 MHz

Şimdi anakartımın BIOS'u OC yapmak için çok karışık bir arayüze sahip değil hatta kendim overclock profili oluşturdum RAM MHz 800'e sabitledim RAM'lar zaten 800MHz ilk olarak %5 OC yaptım işlemci hızı 2.83'den 2.9 GHz çıktı şu an bir problem yok sıcaklık değerleri de iyi voltaj ayarları falan Auto idi oralara hiç dokunmadım voltaj işinden de çok anlamıyorum biliyorum tehlikeli, benim sorum bu sisteme nasıl bir OC yapabilirim mesela %5 değil %10-%15 OC yapsam voltaj vermediğim için sıkıntı olur mu yoksa BIOS'un kendisi voltajı oto ayarlıyor sıkıntı olmaz mı bir yardımcı olursanız sevinirim.
Not: Kullandığım soğutucu normal stok fan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stock fan ile fazla ileri gitmenizi önermem zaten işlemciniz sınıfının en iyilerinden.
Voltajı siz yüzdeyi artırdıkça BIOS otomatik ayarlıyor.
yok hocam bu stok soğutucu ile fazla ileri gitmeyi düşünmüyorum, şuan %5 oc ile 2.9 ghz de çalışıyor Cpuıd Hwmonitor den sıcaklığa bakıyorum 44-50 civarı gidip geliyor. Şimdi Biosta
auto
%5
%10
%15
%30 oc seçenekleri mecvut alt tarafta voltaj değerleri var onlar Autoda, yani şimdi anladığım kadarıyla biosun bana sunduğu % değerlerinde oc yapabilirim voltajı kendisi auto ayarlıyor sıkıntı olmaz değilmi? çok ileri gitmeyeceğim %5 2.9 ghz de şuan.
%10 oc yapıp 3.ghz olsa yeter bana.

Yok hocam bu stok soğutucu ile fazla ileri gitmeyi düşünmüyorum, şu an %5 OC ile 2.9 GHz de çalışıyor CPUID HWMonitor'den sıcaklığa bakıyorum 44-50 civarı gidip geliyor. Şimdi BIOS'ta.
Auto.
%5
%10
%15
%30 OC seçenekleri mecvut alt tarafta voltaj değerleri var onlar Auto'da, yani şimdi anladığım kadarıyla BIOS'un bana sunduğu % değerlerinde OC yapabilirim voltajı kendisi Auto ayarlıyor sıkıntı olmaz değil mi? Çok ileri gitmeyeceğim %5 2.9 GHz de şu an.
%10 OC yapıp 3.GHz olsa yeter bana.

%10 alıp bir dene ama sorumluluk senin.

%10 alıp bir dene ama sorumluluk senin.
%10 la denedim 3.1 (3115 Mhz) Ghz de çalışıyor şuan problem olmadı ama sanki bilgisayarın sesi arttı gibi önceden daha sezsizdi sanırım yada bana mı öyle geliyor Overclock la alakası olabilirmi? otomatik olarak fan hızı filan mı artıyor acaba ? oyundayken işlemci anlık olarak en fazla 82 derece oldu 72-78 arası gidip geliyor oyundayken

%10 la denedim 3.1 (3115 MHz) GHz de çalışıyor şu an problem olmadı ama sanki bilgisayarın sesi arttı gibi önceden daha sezsizdi sanırım ya da bana mı öyle geliyor overclock la alakası olabilir mi? Otomatik olarak fan hızı falan mı artıyor acaba? Oyundayken işlemci anlık olarak en fazla 82 derece oldu 72-78 arası gidip geliyor oyundayken.

İşlemci ısısı artınca fanlarda yüksek RPM de döner bu durum yüksek ses yapar yani normal ama ısı fazla yükselmiş.
Bu şekilde tutacaksan iyi bir soğutucu alman lazım.

İşlemci ısısı artınca fanlarda yüksek RPM de döner bu durum yüksek ses yapar yani normal ama ısı fazla yükselmiş.
Bu şekilde tutacaksan iyi bir soğutucu alman lazım.
eski haline değiştirdim tekrar reis, 2.8 ghz ile 3.1 ghz arasında bir fark göremedim boşuna yormaya gerek yok işlemciyide. Teşekkürler yardımcı olduğun için.

Yeni konular

Geri
Yukarı