QHD 27"monitör için fikir alışverişi ve tavsiyesi

megamen98

Hectopat
Selam dostlar,
Sistemi sonunda kurmayı başardım, daha önce açtığım konudan hatırlayanlar olur belki. Şuan elimde 5k-7k arası bir bütçem kaldı. FPS oyunlar oynuyorum genelde, QHD ve 27" bir model istediğime eminim. Fakat bundan sonra kafa karışıklığım başlıyor. Kafamdaki soru işaretlerini derlemem gerekirse;

1- Hangi panel türünü seçmeliyim?
Siyahları siyah olarak alabilmek benim için önemli bir de görüş açısının kısıtlı olmaması. OLED paneller biçilmiş kaftan anladığım kadarıyla fakat bu bütçe aralığında bulmam çok zor gibi. VA paneller siyah dengesi konusunda OLED ekranlardan sonra en iyileri diye biliyorum. IPS panellere karşı bir ön yargım yok fakat siyahları gri göstermesinden korkuyorum. Ghosting ve smearing gibi problemlerle ilgili temel bilgim var fakat çok kavrayamadım, hangi modelde ne problem çıkar araştırmak istediğimde ise genelde bir sonuca varamıyorum.

2- İkinci el fakat garantisi devam eden bir monitör almak mantıklı mı?
İkinci el bir monitörde daha iyi özelliklerde bir ürün bulsam bile ne kadar kazanç sağlarım bilemiyorum. Bu kazanca değer mi ondan da emin değilim. Çıkabilecek problemlerle ilgili hiçbir fikrim de yok.

3- Nihayetinde bu bütçede sıfır veya ikinci el hangi monitörü tercih etmeliyim?

Durum böyle dostlar yabancı olduğum monitör işinde yardıma ihtiyacım var. Sizden direkt model tavsiyesi bekliyorum. Belki sonrasından gelenler de faydalanır düşüncesiyle detaylı anlatmak istedim. Ceveplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Selam dostlar,
Sistemi sonunda kurmayı başardım, daha önce açtığım konudan hatırlayanlar olur belki. Şuan elimde 5k-7k arası bir bütçem kaldı. FPS oyunlar oynuyorum genelde, QHD ve 27" bir model istediğime eminim. Fakat bundan sonra kafa karışıklığım başlıyor. Kafamdaki soru işaretlerini derlemem gerekirse;

1- Hangi panel türünü seçmeliyim?
Siyahları siyah olarak alabilmek benim için önemli bir de görüş açısının kısıtlı olmaması. OLED paneller biçilmiş kaftan anladığım kadarıyla fakat bu bütçe aralığında bulmam çok zor gibi. VA paneller siyah dengesi konusunda OLED ekranlardan sonra en iyileri diye biliyorum. IPS panellere karşı bir ön yargım yok fakat siyahları gri göstermesinden korkuyorum. Ghosting ve smearing gibi problemlerle ilgili temel bilgim var fakat çok kavrayamadım, hangi modelde ne problem çıkar araştırmak istediğimde ise genelde bir sonuca varamıyorum.

2- İkinci el fakat garantisi devam eden bir monitör almak mantıklı mı?
İkinci el bir monitörde daha iyi özelliklerde bir ürün bulsam bile ne kadar kazanç sağlarım bilemiyorum. Bu kazanca değer mi ondan da emin değilim. Çıkabilecek problemlerle ilgili hiçbir fikrim de yok.

3- Nihayetinde bu bütçede sıfır veya ikinci el hangi monitörü tercih etmeliyim?

Durum böyle dostlar yabancı olduğum monitör işinde yardıma ihtiyacım var. Belki sonrasından gelenler de faydalanır düşüncesiyle detaylı anlatmak istedim. Ceveplarınız için şimdiden teşekkürler.
VA panellerde smearing yuzunden siyahlari biraktim goruntu hareket edince hic bir rengi sevmezsin.

Banada siyahlar cok onemli idi, IPS ne kadar contrast ve IPS glow sorunu olsa bile napayim OLED paneller yok ve VA da smearing var diye, ve fiyati cok iyi denk geldi diye 7079TL ye Dell S2721DGFA aldim. VA panelden gelen birisi olarak soyluyorum, IPS glow basta yok sandim, o kadar az. Kontrast da iyi. Uzay oyunlari oynayan birisi olarak soyluyorum siyahlar siyah gibi gri vs. degil. Ancak bu bence sadece bu dahil 1-2 tane farkli IPS monitor icin gecerli. Geri kalan ozellikler muazzam zaten. Maalesef suan fiyati 9000TL ye kalkti keske indirimlerde alsaydiniz.

Onun disinda, zaten 27" QHD OLED panel yok piyasada. O dediginiz monitor 2023 de cikacak.

Bazı temel kavramları bildiğinize göre şöyle söylemek istiyorum, IPS'de siyahlar gri değil, çoğu zaman öyle algılanıyor. VA'da siyahlar karanlık siyah evet ama oyun vs. oynarken her hareketli göntüde bu siyahlar sağa sola hareket ediyor gibi oluyor. Bence bu siyahı tam siyah görmek için çekilebilecek bir çile değil. Biraz daha açık tonlu griye yakın bir siyah olsun ama sağa sola bulaşmasın. Ayrıca renkli görüntüleri gerçek rengiyle versin. Ayrıca düz ekran olsun (görüş açısı için) çünkü oyun oynarken sağa sola dayanabiliyorum ben kendim için söylüyorum, ekrana sürekli karşıdan bakmak zorunda değilim. Çay kahve içerken bir şeyler izlerken, yanımda biriyle ekrana bakarken, uzandığım yerden film izlerken bunlar önemli. Tamamen VA karşıtı değilim ama artık siyah muhabbeti sıktı.

İyi kullanılmışsa garantisi bitmiş bile olsa ikinci el alınabilir. Fiyatlar çok oynamıyor biraz baktıysan görmüşsündür. Ancak şöyle bir artısı var, kullanılıp ışık sızması, ölü piksel vs. olmadığı (kullandıkça olmayacağı anlamına gelmiyor) aşikar. En büyük eksisi ise kargo tehlikesi ve satıcının yalan söylemesi. Kozmetik deformasyonlar illaki olacaktır, kaldı ki internette outlet diye geçen teşhir ürünü monitörler satılıyor. Nerdeyse ikinci el ile aynı fiyat. Onlara da bakabilirsiniz, en azından satın aldığınız zaman başlıyor garantisi. Ben teşhir ürününden çok ikinci ele daha yakınım tabi orası ayrı.

Tercihlerinizi yaparken her zaman için ihtiyaçlarınızı veya isteklerinizi bir kapıda artı/eksi şeklinde yazın. Sonra bu tercihlerinize göre akakçe gibi sitelerde takibe alın (listeleyin) ve bu liste içinden fiyata göre sıralama yapıp bakının derim. Kendi kullandığım yöntem bu.

VA panellerde smearing yuzunden siyahlari biraktim goruntu hareket edince hic bir rengi sevmezsin.
Ağzın bal yesin.

Maalesef suan fiyati 9000TL ye kalkti keske indirimlerde alsaydiniz.
Şuan 8600 TL ama bence p.tesi'ye kadar tekrar stoğa girip 7000 TL'den satılır gibi geliyor. Biraz önce MSI 274QRF (QD olmayan) modeli piyasaya düştü, sitenin güvenirliliği ve üye olma aşaması derken stok bitti, sanırım 1 tane gelmişti 6800 TL'den. :(

Şuan 8600 TL ama bence p.tesi'ye kadar tekrar stoğa girip 7000 TL'den satılır gibi geliyor. Biraz önce MSI 274QRF (QD olmayan) modeli piyasaya düştü, sitenin güvenirliliği ve üye olma aşaması derken stok bitti, sanırım 1 tane gelmişti 6800 TL'den. :(
Satilirsa alinir. QRF modeli de cok iyi bir modeldir. 1 tane gelmesi uzdu. QHD Monitor kalmadi resmen duzgun fiyati olan. 🙁

Şuan için alabileceğiniz en iyi monitör samsung g7, fiyatı yüksettir büyük ihtimal ama alternatifi yok. Ve oled harici hangi monitörü alıraan al, az çok ışık sızması olacaktır.
G7 Odyysey o kadar fazla sorunu var ki 4-5 kere degisim ve ileride garanti ile ugrasmak istemiyorsaniz tavsiye edemiyorum maalesef.

https://www.hepsiburada.com/viewson...agaza=GpnTeknoloji&url_src=and-product-detail
Şu ürünü arkadaşım öve öve bitiremedi mesela 5500 iken alamamıştım. VA kronik sorunları yok demişti. O halde Ips seçmek daha mantıklı olacak gibi.
Herkes sahip olduğu malı över. Keriz gibi aldım demez. Yanlış anlamayın birine laf atmıyorum. Geçenlerde G24F-2 aldım, monitörden memnunum. Bu demek değil ki monitör harika. Giriş seviyesi basit bir monitör, iş görüyor yani tek artısı 180Hz. Sorsan sana 2 sayfa övebilirim burda. :)

G7 Odyysey o kadar fazla sorunu var ki 4-5 kere degisim ve ileride garanti ile ugrasmak istemiyorsaniz tavsiye edemiyorum maalesef.
Sorunu olmayan model var mı? O kadar çok sorunu var derken, neleri var mesala? :) Zamanında bende alıp kısa süre deneyip iade etmiştim. İade etmemin tek sebebi ışık sızmasıydı. Sınırlıda olsa local Dimming Zoneye sahipti, belki sızması kapatır olarak baktım ama aradığım gibi minimize edemiyordu. Mecburen Oled 34 inçleri bekliyorum, fiyatı 25-35k arası olacak. Onlarada o kadar para verip sorunsuz mu olacak? Tabiki hayır. Kusursuz cihaz yoktur. Kabul edilebilir sorunlar vardır.

Ips, hangisini alırsan al IPS GLOW kaçınılmaz. Ipsin bana vereceği artı nedir, renk doğruluğu ve geniş bakış açısı. İşimiz grafikerlik değilse renk doğruluğunun pek bir önemi kalmıyor.
Geniş açı olayı ise glow sağolsun bir anlam ifade etmiyor. Evet, siyahları berbattır. Siyah harici sahnelerini baz alıyorsan o ayrı.

Va panel, daha derin siyah verme yeteneğine sahip bir paneldir. Lakin kronik ghosting, smering gibi sorunları vardı yavaş olduğundan dolayı. Bu haliyle alınası bir panel değildi. Taki Samsung G7 hızlı Va panel çıkarıp bu sorunları bertaraf edene kadar. Hızlı Va paneli çıkararak bu sorunları ortadan kaldırdı. Lakin oda gidip 1000R gibi derin kaviste ürünü yaparak ışık sızmasına davetiye çıkardı. O paneli flat yapsa çok güzel monitör olacaktı. Yıllar geçmesine rağmen hızlı va panel üretebilen çıkmadı. Yeni yeni bazı modellerde var deniyor ama çıktımı, bize geldi mi bilemiyorum.

Tn'den hiç bahsetmiyorum, parayı boşa sarf etmekten başka bir şey değildir.
Gidip, boyanmış süslenmiş monitörlere parasını hakketmeyen modellere para vermeyin. 180-240-360-480hz vs Abidik gubidik ışıklandırmalar, Bırakın eski monitörünüzü kullanın. Neye para vereceğiz derseniz sizin isteğinize en çok karşılık veren modeli alın. Diğer yanlarını görmezden gelin, başka seçeneğiniz yok. Şuan en kaliteli monitör OLED 34 inçlerde var. Onlarda bile kusur var, fiyatı bir dünya para olmasına rağmen...

Eğer para sıkıntım yok, ne önerirsiniz derseniz:

Samsung Neo g7
Dell Aw3423dwf
Cooler Master gp27u
Cooler Master gp27q
Samsung g85sb

Lakin hepsinin az çok kusuru vardır, yukarıda da söylediğim gibi siz hangi kusuru göz ardı edebiliyorsunuz da bitiyor olay.

Geri
Yukarı