QLC NAND SSD'ler harici olarak kullanılır mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Elimde Ugreen 70499 2.5" harici disk kutusu var. Şu anda bu kutunun içinde Patriot Burst 120 GB 2.5" SSD takılı. Fakat performansı çok da iyi değil. Dosya kopyalarken 250-300 MBps hız alıyorum. Sadece ATTO testinde 500 MBps ve üstünü görebiliyorum. Ayrıca büyük dosyaları atarken bir süre sonra hız 50-60 MBps seviyesine kadar düşüyor. Fakat Windows performansı gayet iyi. Windows To Go ile Windows 11 kurulumu yapmıştım, gerçekten oldukça hızlı ve stabil çalışıyordu. Açılış hızı gayet iyiydi. Sonradan GNU/Linux da kurmuştum, Pop!_OS 21.04 kurup kullanmıştım. Şimdi ise diski depolama amaçlı kullanmaya devam ediyorum. Şimdi konuya geçiyorum.

Ben bu Patriot Burst SSD'yi disk kutusunda geçici olarak kullanmak üzere aldım. Para biriktirip yüksek kapasiteli ve hızlı bir SSD alınca Patriot Burst SSD'yi farklı bir amaçla yeniden değerlendireceğim. O yüzden para biriktirmeye başladım. Şimdilik SSD önerisi istemeyeceğim fakat bazı diğer sorularım için konular açıyorum.

Samsung 860/870 QVO veya Seagate Barracuda Q1 gibi QLC NAND kullanan SSD'ler harici kutuda veri depolama amaçlı olarak kullanılır mı? Yoksa TLC NAND kullanan SSD'ler daha mı uygun olur?

Son düzenleme:
QLC NAND yongaların ömrü biraz daha az olur. Samsung 870 QVO'nun 360 TBW yazma ömrü olduğu söyleniyor ki bu da gayet yeterli. Bu bağlamda QLC NAND yongalı SSD'lerin depolama amaçlı kullanılmak için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Tabi hepsi değil. Sadece kaliteli olanlar.

QLC NAND yongaların ömrü biraz daha az olur. Samsung 870 QVO'nun 360 TBW yazma ömrü olduğu söyleniyor ki bu da gayet yeterli. Bu bağlamda QLC NAND yongalı SSD'lerin depolama amaçlı kullanılmak için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Tabi hepsi değil. Sadece kaliteli olanlar.
Ben esasında Samsung 870 QVO için durumu merak ediyorum. Seagate Barracuda Q1 o kadar da kaliteli değil. Fakat Samsung 870 QVO, QLC NAND SSD'ler içerisindeki en kaliteli SSD diye biliyorum.

Sizce 870 QVO, harici disk kutusu ile depolama amaçlı olarak kullanılır mı?

Ben esasında Samsung 870 QVO için durumu merak ediyorum. Seagate Barracuda Q1 o kadar da kaliteli değil. Fakat Samsung 870 QVO, QLC NAND SSD'ler içerisindeki en kaliteli SSD diye biliyorum.

Bence kullanılır. Normal bir 1 TB taşınabilir SSD almaya çalışsanız neredeyse 2 katı fiyatına patlayacağını görürsünüz.

Evet, zaten depolama amaçlıdır kendisi.

Geri
Yukarı