QoS ayarları çalışmıyor

Müşteri hizmetlerine hız profilimi silip 75/15 ayarlayın de.

Bu tip cihaz dediğiniz nedir bunun VDSL'den bir farkı yok ki fiber kablo giriyor bakır olarak çıkıyor saha dolabı uzaksa 100 Mbps alamaz.

En son daire numaramın etiketlenmesi için onlardan haber bekliyordum. Bir görüşme yapalım, ilk önce dediğiniz gibi hızımı düşürmelerini isterim.

Şu an mesela yayındayım. 2500 bit veriyorum yine de ufak takılmalarım var çok can sıkıcı :/

@GenShepherd @eren28tr Hocam öncelikle QoS ayarlarından uploadı 7 Mbps'ye sabitleyince bir değişiklik olmadı.

TurkNet ile görüştüğümde 100 Mbps alamama durumumun, elektrikçi çağırıp yapısal ankastre problemini çözdüğüm zaman geçeceğini söylediler. Bu hususta size danışmak istediğim birkaç durum var.

Öncelikle benim ana hedefim download'ımı 74'ten 100'e çıkarmak değil. İstediğim asıl şey bufferbloat sorunundan kurtulup upload sırasında veya download sırasında düşük ping değerlerine sahip olmak. Bunun için alabileceğim aksiyonlar nelerdir?
Araştırdığım kadarıyla OpenWrt ile bunu çözenler var. Bu nedenle son çare olarak Xiaomi Mi 4A Gigabit Version bir router alıp ona OpenWrt kurarak SQM kullanmayı düşünüyorum fakat bu da yanılmıyorsam bazı kullanıcıların internet hızında düşüş yaratıyormuş. Sizin bu konuda bilginiz var mı?

Veya acaba elektrikçi çağırıp ankastreyi düzelttirsem bu işime yarar mı diyeceğim ama benim modemde direkt QoS ayarları hiçbir işe yaramıyor. Ne değer girersem gireyim hız düşüyor ama bufferbloat çözülmüyor.

Son olarak şunu sormak istiyorum, bir router alma yoluna gidersem eğer router'ı birlikte kullandığım modemin kalitesi önemli midir? Yani elimdeki modem ile kullansam düşük performans alır mıyım?

Edit: Konu ile ilgili bilgi toplamaya devam ediyorum. OpenWrt kullanımının internet hızında yüzde 10-15 kadar düşüş yaratması normal karşılanan ve olması gereken bir durummuş. Bununla beraber bir router almaya karar verdim ve listeme sıfır AX3200 ve ikinci el VR2600, Netgear R7800, Armor Z2 ve Armor G5 gibi cihazlar da ekledim. Açıkçası bazılarının fiyatı diğerlerine kıyasla neredeyse iki katı. Bu fiyat farkına gerçekten değer mi bilmiyorum, ihtiyacım olan tek şey stabil ve bufferbloat'sız bir bağlantı. Bu cihazlar ile ilgili bilgisi olan ve yorum yapabilecek olan arkadaşlarımın desteğini beklerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı