Qosmio laptop cover değişimi ve parça numarası bulma

Barış Bora

Hectopat
Merhaba;

3 yıl önce İstanbul Bilişim A.Ş den Toshiba Qosmio X505-Q875 18.4" lik laptop aldım. Ufak tefek sorunları haricinde büyük bir problemle karşılaşmamıştım 1 ay öncesine kadar. Laptop kasası sarj takma yerinden (sağ üst köşe) 2 ye ayrıldı. (ekranı açıp kapatırken ekranın menteşesi oynadığı için burayı zamanla zorlaya zorlaya kırmış) Laptop hali hazırda çalışıyor 5-6 ayda bir tamamen söküp fan temizliğini gerçekleştiriyordum iyi bakıyordum bilgisayara ancak bu sorun büyümesin başka parçalara zarar vermesin diye orjinal teknik servisine yolladım. 1200 Tl fiyat verdiler yapılmasını istemedim bu kadar fiyat olur mu bir laptop kasası bana ekran kartınız arızalı dediler oda değişecek. Laptop elime ulaştı tekrar ve açtığımda klavye çalışmıyordu ve windows a giriş yaptıktan sonra soğutuculardan biri çalışmadığı için fatal error alıyordum derhal laptop u kapatıp teknik servise yollayın diye bir mesaj. Laptop u açtığımda sağ fanın ve laptop klavyesinin takılı olmadığını gördüm. Taktıktan sonra sorunsuz çalıştı.

E-Bay sitesinden Qosmio x505 kasası arattım ama pek tatmin edici sonuç bulamadım açıkcası olanlarında Türkiye gönderimi yok. Satış yapan kişiler parçaların model numarasını yazmış ben bu şekilde arama yapamadım çünkü herhangi bir laptop parçasının model numarası nasıl bulunur bilmiyorum. Bulabildiğim en iyi parça ise:

Toshiba Qosmio X505 3BTZ1TA0IT0 Yhn3btz1ta0it0091029 01 Grade B | eBay

Ancak Türkiye gönderimi yok, bu parçayı en ucuz nereden temin edebilirim. Birde 3 yıldır hiç işlemci ve ekran kartının macunu değiştirilmedi laptop ta ilk aldığıma göre ısınma konusunda baya bir gerileme var fanlar tertemiz ve yağlı olduğu halde bunun sebebi macun olabilir mi? Eğer macunsa hangi macunu alıp yenilememi önerirsiniz?

Kusura bakmayın biraz uzun oldu amatör derecede bilgim olduğu için ancak bu şekilde toparlayabildim.
Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Hayır bu işlemi nasıl gerçekleştireceğim hakkında da bir bilgim yok, 150 tl ile kurtulabilirsem sevineceğim gerçekten gözden çıkardım artık 150 tl yi ekranın düşmesi anakarta zarar verecek diye korkuyorum kapak hep sabit şekilde duruyor yerinden bile oynatmıyorum.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı