Quantic Dream Oyunları Steam'e Eklendi

WhiteWolf

Hectopat
Sonunda güzelim firmanın güzelim oyunları Epic teröründen kurtuldu ve daha güvenli olan ve herkes tarafından tercih edilen dünyanın en büyük oyun platformu Steam'e eklendi. Böylece çok daha fazla insan bu oyunlardan haberdar olacak ve Steam'in harika indirimleriyle birçok oyuncuyla buluşacak.

Quantic Dream Steam Sayfası

Demolar oynanabilir durumda ancak çıkış tarihleri henüz belli değil. Umarım yaz indirimlerine kadar oyunları çıkarırlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yorumu hiç doğru bulmuyorum. Epic terörü ne demek! 3 oyunu da çok uygun fiyatlardan yeni oluşmuş bir platformdan aldığımı düşünüyorum. Farklı bakış açıları işte ne yaparsın..

Bu yorumu hiç doğru bulmuyorum. Epic terörü ne demek! 3 oyunu da çok uygun fiyatlardan yeni oluşmuş bir platformdan aldığımı düşünüyorum. Farklı bakış açıları işte ne yaparsın..
Terör, çünkü Epic kendini Steam'e rakip göstermek için her oyuna el koyuyor. PC platformunda exclusive olamaz. RDR 2, Borderlands 3, Satisfactory, Telltale oyunları, Metro Exodus, Control, Quantic Dream oyunları ve birçok oyuna el koydu. Ama eninde sonunda Steam'e geldi bu oyunlar. Ve Steam'deki satın alınma ve anlık oyuncu sayıları daha fazla. Birçok oyuncu Steam'i tercih ediyor. Oyunlara el koyarak ve haftada bir ücretsiz oyun vererek koca Valve'a rakip olamazsın.

Terör, çünkü Epic kendini Steam'e rakip göstermek için her oyuna el koyuyor. PC platformunda exclusive olamaz. RDR 2, Borderlands 3, Satisfactory, Telltale oyunları, Metro Exodus, Control, Quantic Dream oyunları ve birçok oyuna el koydu. Ama eninde sonunda Steam'e geldi bu oyunlar. Ve Steam'deki satın alınma ve anlık oyuncu sayıları daha fazla. Birçok oyuncu Steam'i tercih ediyor. Oyunlara el koyarak ve haftada bir ücretsiz oyun vererek koca Valve'a rakip olamazsın.
Ona el koymak değil, pazarlama stratejisi denir. Yıllardır aktif ve rakipsiz olan Steam'e başka türlü nasıl rakip olacak bu firma? Kaç tane oyun mağazası var, hangisi tuttu? Bu tarz hamleler yapılmaz ise, rekabet ortamı oluşturamaz Epic Games. Valve diye övündüğün firma yıllardır adam akıllı oyun geliştirmiyor. Neden? Çünkü Gabe para peşinde koştuğundan dolayı. İnsanlar yıllardır L4D 3, Portal 3, Half Life 3 bekleyerek ciğerleri çürüdü. Ayrıca Epic Games'e sinirlendiğin exclusive olayını daha da geliştiriyor. 3 firmayla anlaşıp o firmaların yayıncılığını üstlenecek. Geliştiricilerde Epic Games için oyun yapacak. Steam bunu ne zaman yaptı? Steam anca firmaları sömürsün. Ana sayfaya çıkıyorsun diye oyun satışı gelirinin %50'sini cukkalıyor cebe. Terör dediğin firma da sadece %12'lik kesinti yapıyor. Adamlar ücretsiz oyun dağıtıyor, çünkü rekabet için insanların bir kütüphaneye sahip olması gerekiyor Epic Games'ten. Çok akıllıca hamle. Ayrıca süreli Exclusive yapmanın kime ne zararı var? Kimseye bir zararı yok. Para avcısı değil firma. Fortnite'dan milyar dolarlar kazanıyor zaten. Steam'de yeni oyun ne çıkmış diye bakayım diyorum. Garip garip saçma sapan oyunlar beliriyor. Hatta bazılarına oyun demeye bin şahit ister. Önüne gelene izin veriyor artık. Epic Games'te ise önüne çıkan her oyun gayet oynanabilir düzeyde ve saçma sapan şeyler çıkmıyor.

Lütfen bir firmaya Terör demeden önce biraz düşün. Steam kullanıcı sayısı fazla demişsin. Acaba neden? Uzun yıllar boyunca rekabet içinde olmadığından dolayı olabilir mi? Rekabet içinde olmayan firma, bir süre sonra kötü sonuçlar verir. Bunu unutmayalım. Ayrıca Epic Games oyunları elinden almıyor. Tam tersine, firmaya ciddi destek olmuş oluyor. Belli bir miktar karşılığında 1 yıllık Exclusive anlaşması yapıyor ki, bence gayet iyi bir anlaşma metodu. Epic Games daha 2. yılını bile doldurmadan çok fazla kullanıcıyı kendisine çekti. Gelecek için planlar yapmaya devam ediyor. Tek sıkıntısı, topluluk ortamı daha oluşturamadı ve istemcisi biraz optimize sorunlu. Onun dışında her şey yolunda gidiyor.

Ona el koymak değil, pazarlama stratejisi denir.
Pazarlama stratejisi ise kendi mağazanda daha ucuza sat, niye Steam'de 1 yıl boyunca satılmaması için yapımcıya sözleşme imzalatıyorsun? Kaç yıldır Steam'deyim, ne güzel profilim, bir sürü oyunum, rehberlerim, içeriklerim, incelemelerim, atölyede oyunlara yaptığım modlarım, kuratör sayfam, gruplarım, takipçilerim var, ki yeni oyunlarla buna devam etmek istiyorum, ama adam gelip yeni oyunları kendi mağazasına özel yapıyor. (Bu saydıklarım sadece kendi adıma değil, birçok insan var Steam'de bu işleri yapan.) Gerçekten Epic'den nefret eden büyük bir Steam kitlesi var ve Epic her oyuna el koydukça bu kitle büyüyor. Metro Exodus başta Steam'deydi, hem de 92 TL'den satılıyordu, sonra Epic el koydu ve bir sürü olay çıktı o zaman. Telltale'nin oyunlarını Steam'den kaldırmıştı o zaman da olaylar olmuştu. Neyse ki şimdi geri geldi hepsi.

Valve diye övündüğün firma yıllardır adam akıllı oyun geliştirmiyor
Buraya gelirsek, ben Valve'ı oyun geliştiricisi olarak övmedim, platform olarak övdüm. Evet tembel o konuda ancak oyun tarihinin en önemli oyunlarından bazılarına sahip ve oyun çıkarması ne kadar uzun sürse de bir oyunu çıktığı zaman çok beğeniliyor. Ör: Half Life Alyx.

Sonuç olarak birçok insanın severek kullandığı platformu, sırf rakip olacağım diye her oyuna el koyarak mahvetmeye çalışamazsın. Bu birçok oyuncunun sevmediği bir şey. Epic Games her oyuna el koymasaydı, tüm oyunlar iki mağazada da olsaydı o zaman indirim savaşları olurdu, rekabet olurdu. Bundan karlı çıkan da oyuncular olurdu.

Geri
Yukarı