Quattro mu yoksa 4Matic mi?

Bindim ve Quattro'dan iyi Subaru'nun simetrik 4 çekeri var. Bunu internette testlere bakarak bile görebilirsin tabii görme ile ilgili bir problemin yoksa.

Konunun asıl açılış karşılaştırması olan Quattro mu 4matic mi konusuna gelirsek Quattro çok daha iyidir.
Sonunda benim gibi doğru cevabı veren kişi.

Subaru’nun 4 çeker kalitesi çekişten değil Boxer motorun sağladığı vibration reduction kaynaklı.

Soruya gelecek olursak,

Cevap Audi. Ne yukarıdaki arkadaşların dediği gibi 4Matic ne XDrive ne de Subaru AWD.

Torsen-Diferansiyeli teknolojisi yani Audi Quattro model araçlarda bulunan elektronik destek olmaksızın mekanik kuvvete maruz kaldıkça kendisini yine elektronik desteksiz kitleyebilen, 8 salyangoz çarklı şanzıman sayesinde Quattro her koşulda daha iyi geribildirimler verir.

Arka ve Ön Aks arasında konumlanan birimleri sayesinde sürekli olarak tekerlere giden gücü kontrol eder.

Otomotiv kurallarına göre araç ne kadar kuvvete maruz kalırsa kalsın eğer ki bir teker hala çekiş işlemini görüyorsa o araç yol hakimiyetini kaybetmez.

Torsen (Torque - Sensitivity kelimelerinden türeme) Diferansiyel’de her seferinde sadece bir tekeri en kötü ihtimalle çekişte bırakacak şekilde anlık olarak tekerlerden gelen bildirimlere göre güç aktarımını değiştirir.

Normal şartlarda ise aktarım 40 Ön - 60 Arka olacak şekildedir. Elektronik desteksiz oluşu sayesinde yukarıda dediklerimi yapışı, Audi’nin şoförler farkında olmadan yine şoförlerin hatasını yolculuk boyunca sayısız kez kendiliğinden düzeltmesi anlamına da geliyor.

Bindim ve quattrodan iyi subarunun simetrik 4 çekeri var.
Çekişte kavramada dediğin teknoloji iyidir ancak yukarıdaki soru yol tutuş için soruldu ise hayır daha iyi değil. Audi’nin limitleri çok yüksek.

xDrive ile 4matic tartışılır
xDrive eşit koşullarda zemin karlı yapılan slalom testlerinde daha iyi yanıtlar veriyor ki bunu birinci elden de tecrübe etmiştim.

Son düzenleme:
Quattro başarısını defalarca AUDI'nın katıldığı ralli yarışlarında kanıtlamıştır. Quattro'nun en büyük farkı mekanik kilit sistemi, rakibi olan XDrive elektronik olarak kontrol ediliyor ve daha esnek güç aktarabiliyor ancak AUDI'nin tecrübesi bu konularda çok daha iyi ve araçlarına da olumlu olarak yansıyor.

Geri
Yukarı