R3 1200 AF OC sonrası yükte 64 derece

Dostbirtane12

Hectopat
RAM
Corsair Vengance 2x8 GB DDR4 3000 MHz CL16
Ekran kartı
GT9500 1 GB
Anakart
ASRock AB350-M
İşlemci
Ryzen 3 1200AF
Bu aralar yayın açmaya sardım. Yeterince kaliteli yayın açamadığım için "Neden OC yapmıyorum ki?" dedim. İşlemcinin tüm çekirdeklerini 3750MHz'e, voltajını 1.225 vermeme ve fan ayarıyla oynamamama rağmen işlemciyi AIDA64 Extreme stres testine soktuğumda 30Dk'da bile 64 dereceyi geçmiyor. Kasamda fan yok ve kapağı kapalı. Üstüne üstlük stok soğutucu ve termal macununu 2 yıldır yenilemedim. Windows, CPUID H/W Monitor ve AIDA64 hepsi çekirdek hızlarını ve voltajı doğruluyor. Peki neden işlemcim yük altında bu kadar soğuk?

Bu aralar yayın açmaya sardım. Yeterince kaliteli yayın açamadığım için "Neden OC yapmıyorum ki?" dedim. İşlemcinin tüm çekirdeklerini 3750MHz'e, voltajını 1.225 vermeme ve fan ayarıyla oynamamama rağmen işlemciyi AIDA64 Extreme stres testine soktuğumda 30Dk'da bile 64 dereceyi geçmiyor. Kasamda fan yok ve kapağı kapalı. Üstüne üstlük stok soğutucu ve termal macununu 2 yıldır yenilemedim. Windows, CPUID H/W Monitor ve AIDA64 hepsi çekirdek hızlarını ve voltajı doğruluyor. Peki neden işlemcim yük altında bu kadar soğuk?

Acaba yükte frekansınız ne durumda?

1200 AF'nin ne kadar ısınmasını bekliyorsun ki 4C4t sonuç olarak.

Çünkü çok aman aman güçlü bir işlemci değil günümüz işlemcilerine göre. 80-90 dereceler görmesini beklemek saçma.
Ayrıca AMD stok fanları gayet iyi bir soğutma sağlıyor. Bunun yanında da mesh, sirkülasyonu iyi olan bir kasa bu sıcaklıkları sunacaktır.

Demekki islemcin cok ısınmıyor yani bu bir sorun değil dostum.

Sorun olmadığını gayet iyi biliyorum. Kafamı karıştıran şey ısınmıyorsa OC etkisiz mi? AIDA64 mü hafif?

Acaba yükte frekansınız ne durumda?

Yazmışım, tekrar söylüyorum 3750MHz.

Biraz daha OC yap?

THAT'S MY GUY. :)
Gayet güzel. Isınmaması iyi bir şey. Test esnasında işlemci kaç GHz'de çalışıyordu?
Güzel olduğunun farkındayım da bir şey normal değilse altında bir şey aramak lazım :d. 3750mhz.
1200 AF'nin ne kadar ısınmasını bekliyorsun ki 4C4t sonuç olarak.
Mesele buysa biraz daha OC yapacağım.
Çünkü çok aman aman güçlü bir işlemci değil günümüz işlemcilerine göre. 80-90 dereceler görmesini beklemek saçma.
Ayrıca AMD stok fanları gayet iyi bir soğutma sağlıyor. Bunun yanında da mesh, sirkülasyonu iyi olan bir kasa bu sıcaklıkları sunacaktır.
Güzel cevap. Teşekkür ederim.

Sorun olmadığını gayet iyi biliyorum. Kafamı karıştıran şey ısınmıyorsa OC etkisiz mi? AIDA64 mü hafif?

Yazmışım, tekrar söylüyorum 3750MHz.

THAT'S MY GUY. :)

Güzel olduğunun farkındayım da bir şey normal değilse altında bir şey aramak lazım :d. 3750MHz.

Mesele buysa biraz daha OC yapacağım.

Güzel cevap. Teşekkür ederim.

Yazınızda 3750'ye ayarladığınızı yazmışsınız. Benim sorduğum ise işlemciyi yüke bindirdiğinizde bu frekansta stabil bir şekilde kalıyor mu?

Geri
Yukarı