R3 1200 RX 570 sistem yükseltme önerisi

aslanlar342

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba değerli sosyal üyeleri. 2017'den kalma bir bilgisayarım var. Artık işlemci ve RAM'i yetersiz kalıyor oyunlarda. Bu yüzden bileşenleri daha iyisiyle değiştirmeye karar verdim.
Özellikler şu şekilde;
- R3 1200.
- A320M-K Prime 2400 MHz.
- RX 570 4 GB Pulse.
- Corsair Vengeance LPX 8 GB 2400 MHz.
- Cooler Master Masterbox Lite 3.1.

Yayın yapmak istiyorum. İşlemciyi, anakartı ve RAM'leri değiştirmek istiyorum. İşlemci olarak 3600X düşünüyorum 2. el piyasasından. Anakart olarak ise ASUS TUF Gaming B450M-PRO S düşündüm. RAM MHz'lerini yükseltmek istediğim için anakartı da değiştirmek zorunda kalıyorum.
ATX anakartlar kasaya sığmayacağı için mATX bir anakart almak durumundayım. İşlemciyi bu kadar yüksek tutmak istememin sebebi ileride yapacağım ekran kartı yükseltmesi. Şimdi asıl soruma gelecek olursak:
- Ortalama bu fiyata bu bileşenlerden daha iyilerini alabilir miyim?
- Işlemci olarak 3600, 2600X'ya da 2700X alınır mı yoksa böylesi daha mı iyi?

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı B550 veya X570 bir kartla değiştirirsen ileride sisteme 5000 serisi işlemcileri takabilirsin. Yani dediğim yükseltme sana uzun süre yetecek bir PC toplama imkanı sağlar. Bu anakarta idarelik bir işlemci takarsın. Yavaş yavaş tepeye doğru gidersin.

12 GB RAM daha iyi olacaktır.
Elinde kalan parçaları da sat daha ucuza gelir.

Anakartı B550 veya X570 bir kartla değiştirirsen ileride sisteme 5000 serisi işlemcileri takabilirsin. Yani dediğim yükseltme sana uzun süre yetecek bir PC toplama imkanı sağlar. Bu anakarta idarelik bir işlemci takarsın. Yavaş yavaş tepeye doğru gidersin.
B450 işlemcilerin de 5000 desteği var, sadece BIOS güncellemesi gerekiyor. Şimdi 5000 serisi almayacaksa B450 anakart da alabilir.

Bütçe nedir? Kasa değişikliği de yapmanı öneririm kötü bir kasa. 3600X ile o kasayı düşünemiyorum.
Bütçem 3000 TL bandında. Kasanın bende farkındayım ancak şu an onun için bütçe ayıramıyorum.
10400F ve B460M PRO oyunlar için daha tatmin edici ve uygun olacaktır.
Daha önce hiç İntel kullanmadım biraz çekiniyorum açıkçası. Ayrıca bahsettiğiniz işlemci ile düzgün bir şekilde yayın yapabilir miyim ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı