R3 1200 sistem mavi ekran hatası

Daha fazla  
Öncelikle merhabalar,

Masaüstü bilgisayarımda iş gereği ekran kartı değişikliği gerçekleştirdim. GTX 1060 3 GB yerine MSI Mech RX 5500XT sisteme dahil ettim. Değişiklikten sonra mavi ekran hataları (genelde SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION) ve oyun oynadığım sırada ani kapanma gibi sorunlar yaşıyorum. Sürücü kısmında ise DDU ile NVIDIA sürücülerini kaldırdıktan sonra AMD'nin kendi sürücüsünü kurmuştum. İş gereği Dual Boot ile macOS ve Ubuntu işletim sistemlerini aktif kullandığım için çözüm aramaya vaktim olmamıştı fakat bu sıralar Windows'u aktif kullanıyorum ve gündelik kullanımda da oldukça sorun çıkartmaya başladı. Sistem yükte değilken dahi kapanmalar yaşıyorum. Vakit buldukça soruna yol açan nedenleri araştırdım fakat kesin bir kanıya varamadım. Yaptığım testlerde şu şekilde yollar izledim: Benchmark testleri ile sistemi yüke bindirdim. Hem CPU hem GPU aynı anda teste başladığında stabil devam ediyor ve arada herhangi bir nedene bağlayamadığım şekilde her zaman ki gibi mavi ekran ya da ani kapanma yaşıyordum. Önce CPU testi ve ardından GPU'yu teste koştuğum zamanda ise büyük oranda kapanma yaşıyordum. Güç kaynağından şüphelendim test sırasındaki değerlerine baktım 12, 5 ve 3.3 Volt değerlerinde voltaj düşüklüğü fark ettim (örnek olarak 3.3v ölçümü ~3.27V olarak gözlemlerdim). İşlemcimi OC yaparak kullanmaktaydım tekrardan varsayılan değerlere aldım. Hala bazı parçalarımın garantisi devam ediyor fakat hangisini garantiye yollamam lazım bilemiyorum. Aktif olarak iş amaçlı kullandığım için vakit kaybetmek istemiyorum. Diğer işletim sistemlerinde bir sıkıntı çıkarmadığı için bir süredir idare ediyorum fakat yardımcı olursanız bu sorunu çözmek beni çok mutlu eder. Şimdiden teşekkür ederim. Gereken detayları aşağıda ekledim;

Sistem bilgileri:
- AMD Ryzen 3 1200 (3.88 GHz OC)
- ASUS Prime B350-PLUS.
- MSI Mech 5500XT 8 GB.
- Corsair Corsair Vengeance RGB Pro 3200MHz CL16.
- James Donkey 512 GB NVMe M.2 SSD.
- Thermaltake TR2 S600W.

Ayrıca bilgisayar uyku moduna geçtiğinde tekrardan monitöre görüntü vermiyor bazen de CRT televizyonlarda olan gürültülü ekranın dijital bir versiyonunu görüyorum bu özellikle beni çok şaşırtıyor :D.

Dosya Ekleri

• PC sorun.jpg
    PC sorun.jpg
    181,6 KB · Görüntüleme: 23
  • sss.gif
    sss.gif
    26,1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
Dosyaları paylaşın. Belki yazılımsaldır.

Yeni konular

Geri
Yukarı