R3 1200 sistem yavaşlık sorunu

ZlpFilee

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
cpu.PNG

gpu.PNG

mainboard.PNG

ram.PNG

ram2.PNG

Arkadaşlar bilgisayarı alalı fazla olmadı. Ben overclock yapmasını falan da bilmiyorum.
Sorunum ise bilgisayarın yavaşlığı. PC kapalı iken açmaya çalışınca 1 2 dk bekletiyor beni ve açıldıktan sonra da kendine hemen gelemiyor yine bekletiyor.
Bilgisayar açıkken başlat menüsü ve arama çubuğu bastıktan çok sonra açılıyor ve bilgisayar da SSD'de var.

Parçalar:
AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz CPU.
ASUS ROG STRIX RX570 4 GB GPU.
Prime A320M-R anakart.
Crucial 240GB SSD.
Crucial 8 GB 2400MHz RAM.

Anlayanlar yardımcı olursa sevinirim, şimdiden hepinize teşekkürler.
PC: Win10.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten darboğazın sadece oyun içinde olacağını düşünebileceğini düşünmüştüm. O işlemci saha çok RX 560 için uygun.
Ben de arkadaşın şu anki anlattığı sıkıntısının darboğaz ile alakalı olmadığını anlatmak istedim. Masaüstünde standart kullanımda yavaşlık varmış. Masaüstünde veya standart kullanımda ekran kartı işlemciden güç talep etmez zaten. Oyunlarda darboğaz kesin olur zaten o konuda çok haklısınız.

Sorunun birçok nedeni olabilir. Eğer harddisk olsa Windows servisleri veya antimalware hizmetinden olabilir diyecektim. Fakat SSD'de böyle bir problem olmaz. Windows 10 varsayılan SSD ayarlarını güzel yapıyor (TRIM fonksiyonu ON gibi). SSD optimizasyonu gibi bir şeyle uğraşmadıysanız aklıma gelen tek şey, hatalı bir donanım sürücüsü. Bu tür takılma ve gecikmelere sebep olabiliyorlar. Aygıt yöneticisi üzerinden ünlemli bir aygıt olup olmadığına kontrol edebilir misiniz?

Yasal dolandırıcılık.
Elden taksitle alacağız diye araştırma yapmadan gittim ailem ile ve kartla aldık.
2 hafta geçmedne güç kaynağı patladı ve iade etmek istediğimi aynı fiyata daha iyi bir sistem bulduğumu ve RX470 in mining kartı olduğunu söyledim.
Değiştirmediler yasal hakkım olmasına rağmen içindeki 470 i söküp 570 takmışlar.
Birde satarken diyor mühendisler 1 buçuk ay bu sistemi düşündü bu fiyata daha iyi bulamazsınız diye.
Tam dolandırıcılık

Ben de arkadaşın şu anki anlattığı sıkıntısının darboğaz ile alakalı olmadığını anlatmak istedim. Masaüstünde standart kullanımda yavaşlık varmış. Masaüstünde veya standart kullanımda ekran kartı işlemciden güç talep etmez zaten. Oyunlarda darboğaz kesin olur zaten o konuda çok haklısınız.
Orada zaten o ifadeyi genel anlamda kullandım. Zaten ilerki mesajlarımda SSD testi yaptırmıştım arkadaşa. SSD sağlığı bozuk mu diye. Her neyse ortamı germeyelim çözüm arayalım. 🙂

Sorunun birçok nedeni olabilir. Eğer harddisk olsa Windows servisleri veya antimalware hizmetinden olabilir diyecektim. Fakat SSD'de böyle bir problem olmaz. Windows 10 varsayılan SSD ayarlarını güzel yapıyor (TRIM fonksiyonu ON gibi). SSD optimizasyonu gibi bir şeyle uğraşmadıysanız aklıma gelen tek şey, hatalı bir donanım sürücüsü. Bu tür takılma ve gecikmelere sebep olabiliyorlar. Aygıt yöneticisi üzerinden ünlemli bir aygıt olup olmadığına kontrol edebilir misiniz?
Yok malesef ünlem

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı