R3 1200 ve RX 460 4GB sistem toplama

1 ms ile 5 ms arasındaki farkı oyun içinde fark edemezsiniz. Panel tipi vs. daha önemli.
600 lira monitör için:600 TL Monitör Önerisi
1 ms diye monitörlere atlamayın, şöyle bir önem sırası olabilir: Panel tipi>Bit>Çözünürlük>=Giriş gecikmesi>=Hz.
>= işaretlerini büyük ya da eşittir anlamında kullandım.
Madem o kadar önemli bu değer sizce, sorayım neyi ölçüyor bu ms? Neye yarar?

Ekran yenilenme hızı ne kadar düşük olursa oyunlarda daha etkili sonuçlar alınır diye tahmin ediyordum. Daha önce farklı monitörler kullanmadığım için monitörde performansa etki eden aşamalar hakkında bilgim yok. O kadar önemli diye bir şey demedim, sadece neden kötü dediğini merak etmiştim, çünkü o monitörü almayı düşünüyordum.

Yenilenme hızı değil o, daha almak istediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Panel tipi ve bit sizin gördüğünüz görüntüyü, canlılığını ve açısını etkiler. TN panellerde bunlar çok kötüdür. TN panel almamanızı şiddetle tavsiye ederim. Onun dışındaki IPS, VA, PLS gibi panellere sahip monitörleri alın.

Kusursuz panel şu anda mevcut olmadığı için monitör alışverişine çıkan kullanıcılar, panel seçiminde genel ihtiyaçlarına göre tercih yapmalı. TN panellere sahip monitörler kolayca bulunur ve nispeten ucuzdur. Hızlı tepki süresi, yüksek yenileme hızı ve yüksek çözünürlükler, özellikle oyuncular için TN panelleri halen cazip kılmaktadır.
VA paneller tepki süresini feda ederek oldukça etkileyici görsellik sunmaktadır. IPS tipi paneller ise piyasadaki en iyi renkleri ve en iyi görüntüleme açılarını sunarken tepki süresi açısından TN rakiplerinin gerisinde kalmaktadır.
Sizin için en ideal panel ise, yukarıda belirttiğimiz gibi ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak paneldir. Eğer rekabetçi oyun alanında yarışıyorsanız, TN panellerin tepki süresi sizin için ideal olacaktır. Grafik tasarım ve fotoğrafçılık ile uğraşıyorsanız, IPS panellerin tutarlı renk performansı hayat kurtarıcı olabilir. Veya gündelik kullanımda VA panellerin dengeli performansından memnun kalabilirsiniz.
(Muhsin Bayram adlı Technopat yazarından alıntıdır)
Bu yazıyı tam anladığınızda üzerine tartışılacak bir konu kalmaması gerekir diye düşünüyorum.

Kalır. Yüksek çözünürlük kısmı saçmalık zaten. Bakın, 4 ms değerini anlayamazsınız bile. 1 ms diye bir monitöre atlamak kadar saçma bir şey yok. Gözleriniz kısıp renkleri anlamaya çalışırsınız. Sanki IPS de sadece grafik tasarım için kullanılır gibi.
@GCN bakın, Technopat'ın yazısı da buna benziyor ve burada açıkça grafik tasarım için IPS oyun için TN mesajı veriliyor. Çünkü 4 ms herkesin anlayacağı bir fark. Ben 4 ms sayabilirim hatta. Bence bu saçmalıktır.

Kusursuz panel şu anda mevcut olmadığı için monitör alışverişine çıkan kullanıcılar, panel seçiminde genel ihtiyaçlarına göre tercih yapmalı. TN panellere sahip monitörler kolayca bulunur ve nispeten ucuzdur. Hızlı tepki süresi, yüksek yenileme hızı ve yüksek çözünürlükler, özellikle oyuncular için TN panelleri halen cazip kılmaktadır.
VA paneller tepki süresini feda ederek oldukça etkileyici görsellik sunmaktadır. IPS tipi paneller ise piyasadaki en iyi renkleri ve en iyi görüntüleme açılarını sunarken tepki süresi açısından TN rakiplerinin gerisinde kalmaktadır.
Sizin için en ideal panel ise, yukarıda belirttiğimiz gibi ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak paneldir. Eğer rekabetçi oyun alanında yarışıyorsanız, TN panellerin tepki süresi sizin için ideal olacaktır. Grafik tasarım ve fotoğrafçılık ile uğraşıyorsanız, IPS panellerin tutarlı renk performansı hayat kurtarıcı olabilir. Veya gündelik kullanımda VA panellerin dengeli performansından memnun kalabilirsiniz.
(Muhsin Bayram adlı Technopat yazarından alıntıdır)
Bu yazıyı tam anladığınızda üzerine tartışılacak bir konu kalmaması gerekir diye düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum herkesin amacına göre monitör alması mantıklıdır. Yakın zamanda yüksek bütçeli bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum ve en çok takıldığım konu benimde monitördür. Şu konuda haklısınız böyle bir bütçe için en uygun monitör bencede 5ms 60hz IPS bir monitör fakat siz 144 hz'lik bir sistem diziyorsanız emin olun ekranın ms'de yenilediği görüntünün düşük olması çok ama çok önemli olacaktır. Mesela bende asusun bir monitörünü beğendim 144 hz 1ms TN panel 1.300kusur fiyatı vardı çift monitör kullanacağım için kararsız kaldım. Herkesin ihtiyacına göre alması taraftarıyım.

Anlatamıyorum sanırım, siz hiç 1 ms ile 5 ms bir monitörü karşılaştırdınız mı? Fark göremezsiniz. Hz anlaşılabilir yine. Ama ms daha ne demek onu bile bilmiyorsunuz, kulaktan dolma bilgilerle tartışıyorsunuz. Ms en son bakacağınız şey olmalı 5 ms üstü değilse.

Anlatamıyorum sanırım, siz hiç 1 ms ile 5 ms bir monitörü karşılaştırdınız mı? Fark göremezsiniz. Hz anlaşılabilir yine. Ama ms daha ne demek onu bile bilmiyorsunuz, kulaktan dolma bilgilerle tartışıyorsunuz. Ms en son bakacağınız şey olmalı 5 ms üstü değilse.
Yani teknik olarak bilginiz fazla kabul ediyorumda ben işten hiç anlamayan biri olarak yorum yapayım o zaman biraz aydınlatın bu monitörü daha önce denedim ve oyun çok akıcıydı daha sonra donanım ile ilgili sohbet ettiğim bir dostum şunu söyledi 144hz 60hz arasında gerçekten akıcılık olarak çok fazla fark olduğunu söyledi ama bir o kadarda MS'in etki ettiğini söyledi birbirlerine bağlı olduklarını 144 kare yenilense bile milisaniye olarak düşük olmasının daha etklili olduğunu söyledi yani 60hz 1ms veya 144 hz 5ms kıyaslaması yapmadığını ms'inde hz'inde birbiriyle uyumlu olması gerektiğini söyledi. Bende bunun üstüne youtube'da yabancı kanallarda yapılan birkaç teste baktım tabii kamera ile çekildiği için tam performansı yansıtmasada 5ms ile 1ms arasındaki farkı gözle görülür şekilde hissettim özellikle FPS oyunlarda yani tabii dikkatli bakmanız gerekiyor şu konuda haklı olabilirsiniz oyun içerisinde dalıp gittiğinizde onu anlamazsınız derseniz bişey diyemem ama dediğim gibi dikkatli bakıldığında gözle görülür bir fark vardı refleks olarak yaptığınız tepkiyi anında yansıtabilecek bir fark. Yine de monitör seçiminde sizin ve @GCN'nin bilgi olarak önüne geçebilecek kıvamda değilim :) siz ne diyorsanız odur ben bildiğimi fikrimi yansıttım sadece.

Oyun sırasında dikkatli bakmıyorsunuz ancak. İşte böyle çok dikkatli bakarsanız ancak anlayabilirsiniz, onu anlatıyorum. Oyunun zevkini güzel renklerle yaşayabilirsiniz ya da oyunu soluk renklerle hiçbir şey anlamadan oynayabilirsiniz. Zaten giriş gecikmesinden ms'ye zaman gelmez. Kazanmanızı da etkilemez bu yüzden normal bir kullanıcı olarak. Ayrıca siz bilgisayarda sadece oyun oynamazsınız, dizi, film de izlersiniz. Bir zaman sonra oyunu da bırakırsınız zaten.
144 Hz ile 60 Hz arasındaki fark da abartılıyor, elbette gözle görülen bir fark var ancak 30 Hz ile 60 Hz arasındaki kadar değil.
1 ms 144 Hz alıp niye IPS almadım diye pişman olan kişiler de tanıyorum.
Videolarla monitör anlaşılmaz. Canlı görmelisiniz.

Son düzenleme:
Oyun sırasında dikkatli bakmıyorsunuz ancak. İşte böyle çok dikkatli bakarsanız ancak anlayabilirsiniz, onu anlatıyorum. Oyunun zevkini güzel renklerle yaşayabilirsiniz ya da oyunu soluk renklerle hiçbir şey anlamadan oynayabilirsiniz. Zaten giriş gecikmesinden ms'ye zaman gelmez. Kazanmanızı da etkilemez bu yüzden normal bir kullanıcı olarak. Ayrıca siz bilgisayarda sadece oyun oynamazsınız, dizi, film de izlersiniz. Bir zaman sonra oyunu da bırakırsınız zaten.
144 Hz ile 60 Hz arasındaki fark da abartılıyor, elbette gözle görülen bir fark var ancak 30 Hz ile 60 Hz arasındaki kadar değil.
1 ms 144 Hz alıp niye IPS almadım diye pişman olan kişiler de tanıyorum.
Videolarla monitör anlaşılmaz. Canlı görmelisiniz.
Peki o akıcılığı gözümle gördüğüm için diyorum benim istediğim bir akıcılık 144hzdeki yani şuraya gelicem ıps monitörün renkleri gerçekten cezbedici bir biçimde çok kaliteli bir panel ama 144 hz ıpslerde 2.9 3bin lira gibi bir ücrette herkesin bütçesi yetmez bu kısımda ne önerirsiniz yani hani burda öyle bir konuşuluyor ki tn panel gerçekten simsiyahmış gibi ıpsler gelene kadar herkes tn kullanıyordu tamam ıps kaliteli ama o akıcılığı isteyen adama nasıl bir öneriniz olur Misal veriyorum ben 8000tlye kasa topladım kasa bütün oyunlarda 100 120 fps görüyor ama ben ıps 60hz bir monitör aldım sizce performansı yansıtmamasına rağmen alınmalı mı? Asıl karasızlık burada yani.

Alınmalı. IPS olmasına gerek yok. TN dışındaki tüm paneller renk konusunda çok iyi zaten. Mesela 144 Hz VA ve QLED bir monitör sadece 1500 lira! Ultra ayarlarda size 144 FPS verecek kart yoktur zaten. MSAA 4x falan açık olarak.
Aslında bence renk olarak paneller şöyle:
OLED>QLED>IPS>VA>PLS
Gerçi OLED ve QLED panel değil ama olsun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı